Jaka karma dla psa z wrażliwym żołądkiem?

2022-02-14
Jaka karma dla psa z wrażliwym żołądkiem?

​Nadwrażliwość pokarmowa u psa – objawy

Symptomy kłopotów trawiennych u psa mogą być zróżnicowane. Te najbardziej oczywiste trudno przeoczyć: należą do nich wymioty, biegunki i częste oddawanie gazów. Czasem psiak z problemami gastrycznymi wykazuje znacznie zmniejszony apetyt. Należy jednak wiedzieć, że tego rodzaju dolegliwości mogą objawiać się bardziej tajemniczo: na przykład poprzez problemy skórne, podwyższoną temperaturę ciała i apatię. Właśnie dlatego każdy właściciel psa powinien bacznie obserwować zachowanie zwierzaka, zwłaszcza tuż po zmianie karmy na nową.

Co powoduje problemy trawienne u psa?

Sporadyczne kłopoty trawienne u psów nie są niczym groźnym i nie trzeba się nimi zanadto przejmować. Pisaliśmy o tym w naszym ostatnim artykule. Jeśli jednak powyższe dolegliwości spotykają Twojego pupila nad wyraz często, należy zachować czujność.
• Do częstych przyczyn przewlekłych kłopotów gastrycznych u psów należą alergie pokarmowe. Są na nie podatne niektóre rasy (głównie miniaturowe), jednak jest to także cecha dziedziczna i osobnicza. Psy najczęściej bywają uczulone na zboża oraz nabiał.
• Innym powodem kłopotów trawiennych jest nietolerancja pokarmowa. Często jest ona błędnie kojarzona z alergią. W przypadku uczuleń, po spożyciu alergizującego składnika u psa dochodzi do nadmiernej produkcji histaminy – substancji, która usiłuje zwalczyć alergen. Nietolerancja wiąże się natomiast z reakcją na czynnik drażniący układ pokarmowy. Często występuje ona po spożyciu drobiu – nie ze względu na rodzaj mięsa, a antybiotyki, które są podawane kurom w trakcie ich hodowli.
• Być może karmisz swojego psa zbyt często lub zbyt kalorycznie? Warto także przyjrzeć się jakości podawanej karmy. Jeśli obfituje ona w cukry i tłuszcze, zwierzak może reagować kłopotami trawiennymi.

Problemy trawienne u psa – co robić?

Jeśli Twój pies od jakiegoś czasu cierpi na kłopoty z trawieniem, warto zabrać go do weterynarza, który wykona badania kontrolne i wykluczy istnienie poważnych chorób.
Jeśli niestrawność nie jest spowodowana chorobą, pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić właściciel psa, jest modyfikacja jego jadłospisu. Sprawdza się tutaj dieta eliminacyjna – z menu zwierzaka należy wykluczać konkretne składniki (np. zboża, nabiał, mięso drobiowe) i obserwować jego reakcje. Wnioski z takiego „eksperymentu” warto zapisywać. Po pewnym czasie uda Ci się ustalić, co tak naprawdę szkodzi Twojemu psu.

Jaka karma dla psa na wrażliwy żołądek?

Aby Twój pies był zdrowy i czuł się świetnie, wybieraj karmę złożoną z naturalnych składników. Ważna jest szczególnie jakość oraz pochodzenie mięsa. Zauważono, że na delikatny psi żołądek wyjątkowo dobrze oddziałują jagnięcina, mięso z kaczki, łosoś oraz wołowina. Ponadto, psy z wrażliwymi żołądkami powinny unikać składników potencjalnie uczulających – zbóż, nabiału, kukurydzy.
W naszym sklepie znajdziesz wiele karm hipoalergicznych oraz bezzbożowych, idealnych dla psów podatnych na alergie pokarmowe. Dysponujemy także karmami weterynaryjnymi, które dedykowane są zwierzakom szczególnie wymagającym.

Najlepsza karma dla psa – podsumowanie

Gdy Twój pupil wykazuje problemy trawienne, zabierz go na badania kontrolne. Jeśli nie boryka się z problemami zdrowotnymi, zastosuj dietę eliminacyjną, wykluczając z jadłospisu najczęściej drażniące składniki. To ułatwi Ci wybór najlepszej karmy dla psa, która zapewni mu zdrowie i dobre samopoczucie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Polecam z całego serca
2024-06-19
Wszystko super. Polecam. Na pewno zostanę stałą klientką.
pixel