WYMIOTY U PSA: PRZYCZYNY I SPOSOBY LECZENIA

2024-07-23
WYMIOTY U PSA: PRZYCZYNY I SPOSOBY LECZENIA

W sytuacji, gdy pokarm jest zwracany przez psa, wielu opiekunów zastanawia się, dlaczego pies wymiotuje i jak postępować przy takiej dolegliwości. Chcąc zapewnić naszym pupilom jak najlepszą opiekę, warto poznać odpowiednie sposoby reagowania. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny wymiotów u psów, co pomoże właścicielom zrozumieć, kiedy można podjąć kroki doraźne, a kiedy należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Spis treści

    1. Dlaczego pies wymiotuje? Najczęstsze przyczyny wymiotów
      1. Spożycie szkodliwych substancji
      2. Problemy z przewodem pokarmowym
      3. Choroby narządowe
      4. Choroby układu nerwowego
      5. Czynniki behawioralne i stres
      6. Reakcje na pokarm
      7. Reakcje na leki
      8. Zaburzenia endokrynologiczne
      9. Nietolerancja pokarmowa i alergie
      10. Zmiana diety
      11. Choroby zakaźne
      12. Zatrucie pokarmowe
      13. Zapalenie błony śluzowej żołądka (gastropatia)
      14. Wymioty idiopatyczne
        1. Jakie rodzaje wymiotów u psa wyróżniamy?
        2. Pies wymiotuje pianą białą
        3. Pies wymiotuje żółtą pianą
        4. Wymioty zielone
        5. Wymioty niestrawionym pokarmem
        6. Wymioty kałowe
        7. Wymioty z krwią
        8. Choroba lokomocyjna
        9. Czas trwania wymiotów
      15. Co zrobić, gdy pies wymiotuje?
      16. Podsumowanie

Dlaczego pies wymiotuje? Najczęstsze przyczyny wymiotów

Wymioty u psa nie zawsze są objawem poważnej choroby. Mogą być spowodowane nawet zbyt intensywną aktywnością po posiłku. Jednorazowe wymioty u psa z dużym prawdopodobieństwem nie oznaczają nic złego, jeśli czworonóg nie wykazuje innych niepokojących symptomów, jak np. biegunka, apatia, brak apetytu, bóle brzucha. Każdorazowo jednak istotna jest obserwacja psa i zwrócenie uwagi na wygląd wymiocin. Jeżeli pies wymiotuje krwią lub śluzem, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Krwawe wymioty, kał, śluz, fragmenty niejadalnych przedmiotów, pasożyty w treści pokarmowej, wymioty ostre - bezwzględnie oznaczają, że konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny wymiotów u psa.

Spożycie szkodliwych substancji

Ciekawska natura niekiedy niestety doprowadza do tego, że pupil zjada substancje, które są dla niego toksyczne, takie jak detergenty, trutki na gryzonie, niektóre rośliny, leki dla ludzi. Spożycie ich często prowadzi do tego, że pies zwraca je, w odruchu obronnym organizmu.

Problemy z przewodem pokarmowym

      • Niestrawność: spowodowana zjedzeniem czegoś nietypowego lub zbyt szybko, powoduje wymioty jednorazowe. Jeśli jednak pies wymiotuje niestrawionym jedzeniem cyklicznie, może to wskazywać na problemy zdrowotne, które wymagają uwagi od opiekuna psa i skonsultowania się z lekarzem weterynarii.
      • Ciała obce: które pies zjadł, np. kawałki jego zabawek.
      • Zapalenia żołądka lub jelit: często powodowane przez infekcje wirusowe lub bakteryjne.
      • Pasożyty: podrażniające przewód pokarmowy i wywołujące wymioty u psa.
      • Nowotwory w przewodzie pokarmowym: mogą przejawiać się wymiotami przewlekłymi.

Choroby narządowe

Wymioty u psa mogą być objawem chorób wewnętrznych. Do najczęstszych należą:

      • Choroby wątroby: zaburzenia funkcji wątroby często powodują nudności i wymioty.
      • Choroby nerek: przewlekła niewydolność nerek lub mocznica.
      • Zapalenie trzustki: ostre lub przewlekłe prowadzi do wymiotów.
      • Zapalenie otrzewnej: poważny stan zapalny błony otrzewnowej, wymagający zabrania psa do weterynarza.

Choroby układu nerwowego

Wymioty wywoływane są przez problemy zdrowotne u psa o charakterze neurologicznym, takie jak:

      • nowotwory mózgu
      • zapalenie opon mózgowych.

Czynniki behawioralne i stres

Odruch wymiotny u psa pojawia się również w odpowiedzi na stres lub zaburzenia behawioralne. Wymioty pojawiają się w wyniku silnych emocji, lęku separacyjnego lub innych stresujących sytuacji.

Reakcje na pokarm 

Czworonogi mogą wykazywać nietolerancję lub alergię na pewne składniki pokarmowe. Wymioty u psa występują po spożyciu tych składników.

Reakcje na leki

Niektóre leki, zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), antybiotyki czy leki kardiologiczne, mogą powodować wymioty jako efekt uboczny.

Zaburzenia endokrynologiczne 

      • Choroba Addisona: niedoczynność kory nadnerczy.
      • Cukrzyca: w zaawansowanych stadiach może prowadzić do wymiotów.

Nietolerancja pokarmowa i alergie 

Zwierzęta mogą reagować wymiotami na specyficzne składniki pokarmowe, które są dla nich trudne do strawienia lub na które mają alergię. Pies wymiotuje z powodu wprowadzenia nowego rodzaju karmy, przekąski lub dodatków do żywności.

Zmiana diety 

Nagła zmiana diety może powodować wymioty, ponieważ układ pokarmowy psa potrzebuje czasu na adaptację do nowego rodzaju karmy. Ważne jest, by zmiana w karmieniu psa wprowadzana była stopniowo.

Choroby zakaźne 

Wirusy takie jak parwowirus, nosówka czy koronawirus mogą powodować ostre zapalenie żołądka i jelit, prowadząc do wymiotów.

Zatrucie pokarmowe 

Spożycie zepsutego jedzenia, śmieci czy innych potencjalnie toksycznych substancji nierzadko prowadzi do zatrucia pokarmowego. W celu ich wydalenia, organizm psa może prowokować wymioty.

Zapalenie błony śluzowej żołądka (gastropatia) 

Wymioty u psa mogą mieć przyczynę w zapaleniu błony śluzowej żołądka, spowodowanym stresem, chorobami przewlekłymi, lekami czy nieodpowiednią dietą.

Wymioty idiopatyczne

Są to wymioty, dla których nie znajduje się jednoznacznej przyczyny. Spowodowane są kombinacją różnych czynników i wymagają zbadania ogólnego stanu zdrowia psa przez specjalistę.

Jakie rodzaje wymiotów u psa wyróżniamy?

Zrozumienie rodzajów wymiotów i ich przyczyn jest zasadnicze dla zapewnienia właściwej opieki i zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół. Gdy pies zaczyna wymiotować, może to wskazywać na szereg problemów zdrowotnych - od łagodnych zaburzeń, po poważne stany wymagające natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Dokładna diagnostyka może obejmować badania krwi, badania obrazowe jak RTG czy USG, a w niektórych przypadkach nawet badania endoskopowe. W zależności od stanu psa weterynarz zaleca odpowiednie leczenie, obejmujące leczenie objawowe, zmiany dietetyczne, a w przypadkach nagłych nawet interwencję chirurgiczną.

Pies wymiotuje pianą białą

Jeśli pies wymiotuje białą pianą, najczęściej jest to związane z podrażnieniem żołądka lub jelit. Wymioty pianą mogą wynikać z zapalenia żołądka, spożycia substancji drażniących, a w poważniejszych przypadkach świadczyć o problemach z trzustką czy

wątrobą. Kiedy nasz pies wymiotuje śliną, może to być również spowodowane infekcjami gardła, migdałków lub górnych dróg oddechowych.

Pies wymiotuje żółtą pianą

Jeżeli pies wymiotuje żółcią lub pianą o takim zabarwieniu, objawy te mogą pojawiać się, gdy żołądek psa jest pusty - na przykład z powodu przesunięcia posiłku, które wywołało podrażnienie błony śluzowej. Wymioty żółcią zawierają głównie kwas żołądkowy.

Mogą też wskazywać na obecność ciał obcych w żołądku, jak fragmenty zabawek czy kości, oraz na inne, poważniejsze schorzenia takie jak skręt żołądka czy parwowiroza.

Wymioty zielone 

Zielone wymioty występują najczęściej w wyniku zjedzenia dużej ilości trawy. Zwierzęta robią to z różnych powodów, takich jak stres, niestrawność czy próba samooczyszczenia żołądka. Jeśli pies regularnie zjada trawę i wymiotuje, wymaga to konsultacji weterynaryjnej, ponieważ może być objawem przewlekłych problemów trawiennych.

Wymioty niestrawionym pokarmem

Nadmierna ilość spożywanego jedzenia może spowodować trudności w trawieniu, co prowadzi do wymiotów zawierających niestrawioną treść. Z uwagi na to należy uważać, aby nie przekarmiać psa. Innym czynnikiem jest łapczywe jedzenie. Gdy pies szybko je, połyka zbyt duże kawałki pokarmu, które potem są słabo trawione i w konsekwencji zwracane. Aby zapobiec dolegliwościom, pokarm można podać psu w specjalnej misce spowalniającej jedzenie. Brak odpoczynku po posiłku również może przyczyniać się do problemów trawiennych. Jest on istotny dla prawidłowego rozkładu pokarmu i jego wchłaniania. Zapewnienie czworonogowi około godziny odpoczynku po posiłku poprawia trawienie i zmniejsza ryzyko wymiotów.

Gdy pies zwraca niestrawiony pokarm, zazwyczaj próbuje go zjeść ponownie. Choć jest to naturalne zachowanie, należy upewnić się, czym pies wymiotuje - np. czy zwrócony pokarm nie zawiera niepokojących elementów, takich jak krew bądź ciała obce. W przypadku powtarzających się problemów z wymiotami niestrawionym pokarmem, trzeba skonsultować się z weterynarzem. Profesjonalista pomoże zidentyfikować przyczyny i zaleci odpowiednie kroki zapobiegawcze lub leczenie.

Wymioty kałowe 

Wymioty kałowe u psa stanowią rzadkie, ale wyjątkowo poważne zjawisko, wymagające natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Charakteryzują się one obecnością materiału jelitowego w wymiocinach, co często przejawia się ich charakterystycznym zapachem i wyglądem. Tego rodzaju wymioty mogą wskazywać na poważną niedrożność jelit spowodowaną przez ciała obce, guzy, zrosty pooperacyjne czy skręt jelit. Prowadzi do zatrzymania treści jelitowej, która nie może przejść przez przewód pokarmowy iostatecznie jest wyrzucana przez jamę ustną w postaci wymiotów.

Wymioty kałowe są istotnym objawem zaawansowanego stanu chorobowego u psów. Towarzyszą im często inne symptomy, takie jak silny ból brzucha, wzdęcia, brak regularnych wypróżnień, osłabienie i odwodnienie. Świadczą o poważnym uszkodzeniu funkcjijelitowej. W przypadku zaobserwowania u psa wymiotów zawierających kał, niezwłocznie należy skontaktować się z weterynarzem.

Wymioty z krwią

Krwawe wymioty u psa powinny być zawsze dla właściciela alarmującym sygnałem, wymagającym szybkiego zwrócenia się o pomoc do weterynarza. Kluczowe jest ustalenie, czy krew pochodzi z przewodu pokarmowego, czy też może być wynikiem urazu w jamie ustnej lub problemów z zębami. Właściciele często mylą krwawienie z jamy ustnej z wymiotami krwią. Podobnie jest w przypadku krwioplucia spowodowanego chorobami układu oddechowego. Istotne jest również określenie, czy krew jest świeża (jasnoczerwona), w formie skrzepów, czy jest nadtrawiona (przypomina fusy po kawie). Każdy z tych przypadków może wskazywać na inne źródło krwawienia.

Wymioty krwiste występują zarówno w formie ostrej, jak i przewlekłej. Wśród przyczyn wyróżnić można: owrzodzenia i nadżerki w żołądku lub dwunastnicy, nadkwasowość żołądka, nowotwory przewodu pokarmowego, choroby przełyku i układu oddechowego, zapalenie żołądka, niedobory czynnika krzepnięcia, małopłytkowość. Również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs) mogą powodować krwawienia z przewodu pokarmowego.

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna u psów, podobnie jak u ludzi, wynika z zaburzeń równowagi spowodowanych ruchem pojazdu. Dzieje się tak, gdy mózg psa otrzymuje sprzeczne sygnały z oczu i błędnika - części ucha wewnętrznego odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi. Typowymi objawami choroby lokomocyjnej u psów jest nadmierne ślinienie się, niepokój, ziewanie, dyszenie oraz wymioty.

Aby złagodzić objawy choroby lokomocyjnej, jednym ze skutecznych sposobów jest stopniowe przyzwyczajanie swojego psa do podróży poprzez krótkie i częste przejażdżki, które można stopniowo wydłużać. W ten sposób pies oswaja się z ruchem pojazdu.

Pies wymiotuje - co podać? W przypadku dłuższych podróży pomocne mogą okazać się specjalne leki przeciwwymiotne, które otrzymuje się na receptę od weterynarza. Przerwy podczas jazdy są również istotne, ponieważ pozwalają psu na przewietrzenie się i odpoczynek, co może zmniejszyć uczucie niepokoju i nudności. Warto również zwrócić uwagę na karmienie psa przed podróżą. Unikanie podawania mu jedzenia bezpośrednio przed wyjazdem może zapobiec wymiotom, ponieważ pełny żołądek jest bardziej podatny na podrażnienia spowodowane ruchem auta.

Czas trwania wymiotów 

Dla postawienia właściwej diagnozy ważny jest także czas trwania wymiotów.

      • Wymioty ostre - pojawiają się nagle i są częste. Jeśli wymioty są ostre, mogą być spowodowane zatruciem, zakażeniem, obecnością ciał obcych, ostrym zapaleniem narządów wewnętrznych lub chorobami ośrodkowego układu nerwowego.
      • Wymioty przewlekłe - trwają dłużej niż tydzień, zazwyczaj nie są tak intensywne jak ostre wymioty, ale mogą poważnie wpłynąć na kondycję zdrowotną psa. Przyczyny mogą obejmować choroby przewodu pokarmowego, niewydolność organów (np. wątroby, nerek), a także stres i zaburzenia behawioralne.

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

W pierwszej kolejności należy ocenić, czy pies jest dodatkowo osłabiony i czy występują inne objawy, takie jak biegunka, bóle brzucha, czy zaparcia. Warto również określić, czy wymioty mają charakter ostry, czyli pojawiają się nagle i są intensywne, czy przewlekły, występując regularnie lub z przerwami.

Trzeba zwrócić uwagę na to, czy wymioty zawierają niestrawiony pokarm, żółć, krew lub jej ślady, a także, czy widoczne są fragmenty niejadalnych przedmiotów, np. z plastiku. Warto przeanalizować, czy pies mógł zjeść coś szkodliwego w ostatnich godzinach lub czy połknął ciało obce w ciągu ostatniej doby. Ważne jest również sprawdzenie, czy zwierzę zjadło coś poza swoimi regularnymi posiłkami w ostatnim dniu.

Jakie są domowe sposoby na wymioty u psa? Jeżeli nie są nasilone i nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, można wprowadzić krótką głodówkę, trwającą około 12-24 godzin. Po kilku godzinach można spróbować podać niewielką ilość karmy bytowej, obserwując, czy wymioty się powtórzą. Warto również spróbować podać psu letnią wodę do picia najwcześniej 30 minut po ostatnich torsjach (jeśli pies wymiotuje zaraz po napiciu się, konieczna jest wizyta u weterynarza).

W kolejnych dniach można zastosować dietę lekkostrawną, podając małe porcje jedzenia kilka razy dziennie (nawet do pięciu razy). Dobrym pomysłem jest dodatek siemienia lnianego oraz leków osłonowych na żołądek, przepisanych przez weterynarza. Ważne jest również, aby uspokoić psa, zwłaszcza jeśli wymioty były wywołane stresem, oraz ograniczyć jego wysiłek fizyczny przez kolejne dni. Trzeba też obserwować podopiecznego, zwracając uwagę na wszelkie zmiany w jego zachowaniu i samopoczuciu.

Jeśli wymioty są ostre, krwawe, nawracają po podaniu wody lub posiłku, albo towarzyszą im inne niepokojące objawy, trzeba jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.

Nie wolno podawać zwierzęciu jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Co zrobić gdy pies wymiotuje? Wymioty u psa każdorazowo powinny być sygnałem do czujniejszej obserwacji zwierzęcia, choć nie zawsze są przejawem poważnej choroby. Czasem wynikają z prostych i nieszkodliwych przyczyn, takich jak zbyt intensywna aktywność fizyczna po posiłku czy nadmierne spożycie trawy. Jeśli wymioty nie ustępują - i co szczególnie alarmujące - są zmieszane z krwią, śluzem lub zawierają fragmenty niejadalnych przedmiotów, trzeba niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6871 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-26
Polecam
2024-07-24
Polecam
pixel