Wymioty u psa: przyczyny i sposoby leczenia

2022-02-07
Wymioty u psa: przyczyny i sposoby leczenia

​Pies wymiotuje – możliwe przyczyny

Na wstępie warto podkreślić, że wymioty u psa – jak i u każdego innego stworzenia – to proces potrzebny i naturalny. Ich celem jest usunięcie szkodliwych drobnoustrojów i ciał obcych z układu pokarmowego. Odruch wymiotny gwarantuje pozbycie się szkodliwego czynnika z organizmu i chroni przed przedostaniem się go do krwiobiegu.
Od czasu do czasu wymioty mogą przydarzyć się każdemu psu. Nieświeża karma, zbyt łapczywe jedzenie, aktywność fizyczna zaraz po posiłku – to niektóre z najczęstszych przyczyn wymiotów u zwierząt. Poza tym, naszym milusińskim nieraz zdarza się zjeść coś nieodpowiedniego podczas spaceru, podczas nieuwagi właściciela.
Gdy Twój pies wymiotuje często, należy przyjrzeć mu się baczniej. W niektórych przypadkach wymioty u psa mogą zwiastować problemy zdrowotne.
Zwracanie treści pokarmowej występuje w przypadku:
• Infekcji pasożytami,
• Nowotworów układu pokarmowego,
• Alergii pokarmowych,
• Udaru cieplnego,
• Zaburzeń hormonalnych,
• Niewydolności narządów układu pokarmowego,
• Zaburzeń behawioralnych.

​Jak rozpoznać, że wymioty u psa to symptom choroby?

No dobrze – ale skąd wiedzieć, że wymioty u psa są wynikiem niewinnego zatrucia, a nie poważnego problemu? Oprócz częstotliwości, warto przeanalizować także ich przebieg.
1. Jeśli pies wymiotuje z powodu spożycia niewłaściwego produktu, przejedzenia czy zbyt łapczywego spożywania karmy, w treści wymiotów zauważysz przede wszystkim pokarm zmieszany ze śliną. Po takich wymiotach zwykle zwierzę szybko powraca do formy.
2. Sygnałem alarmowym jest obecność krwi w wymiotach – może świadczyć ona o wielu chorobach układu pokarmowego, włącznie z nowotworami.
3. Gdy pies wymiotuje wyłącznie żółcią, problem może tkwić w nieprawidłowej pracy wątroby lub nerek.
4. Jeśli twój pies wymiotuje pianą lub śliną, kłopot nie tkwi w układzie pokarmowym, a oddechowym. Tego rodzaju reakcja jest typowa dla infekcji gardła oraz płuc u psów.
Jeśli u Twojego psa pojawiają się wymioty opisane w punkcie 2, 3 lub 4, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Zwierzak wymaga prędkiej diagnozy i specjalistycznych badań, które pozwolą na udzielenie mu niezbędnej pomocy.

Pies wymiotuje – jak się zachować?

Wymioty u psa poprzedzone są nudnościami, które rozpoznasz po zmianie zachowania u zwierzaka. Pies staje się zdenerwowany, nie reaguje na bodźce oraz zaczyna się intensywnie ślinić. To znak, że powinieneś podłożyć mu pod pysk folię lub kawałek gazety, a najlepiej chłonny podkład higieniczny.
• Gdy pies wymiotuje, nie odwracaj jego uwagi – pozwól mu dokończyć nieprzyjemną czynność bez dodatkowych stresujących bodźców.
• Po wymiotach podaj zwierzakowi wodę – to bardzo ważne, gdyż problemy trawienne mogą doprowadzać do odwodnienia. Zwierzęciu można podać również specjalny kompleks witamin.
• Aby układ trawienny mógł się zregenerować, nie podawaj psu jedzenia przynajmniej przez 5 godzin po wymiotach. Pierwszy posiłek powinien być lekkostrawny i skąpy.

Wymioty u psa: podsumowanie

Jeśli Twój pies wymiotuje bardzo sporadycznie wyłącznie treścią pokarmową, nie musisz się martwić – niektóre produkty nie służą naszym pupilom, a torsje to naturalny mechanizm obronny organizmu. Jeśli jednak wymioty występują często, wiążą się z krwawieniami czy obecnością żółci, koniecznie zabierz zwierzaka na badania kontrolne.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6331 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Wszystko na pięć :)
2024-02-28
Polecam z całego serducha ❤️ dostaliśmy przekąski w gratisie
pixel