Co zrobić, gdy psa użądli pszczoła?

2021-05-25
Co zrobić, gdy psa użądli pszczoła?

​Pies ukąszony przez pszczołę – czy to groźne?

Wszystkich właścicieli czworonogów uspokajamy: jad pszczół i os z reguły nie stanowi dla psów większego zagrożenia. W istocie reagują one na niego tak jak my. Pojawia się miejscowy ból i obrzęk, który znika samoistnie po 1-2 dniach. Groźniejsza reakcja występuje jedynie u psów, które są uczulone na jad pszczeli.

Nie oznacza to jednak, że ukąszenie należy bagatelizować. Pies, który został ugryziony przez owada, wymaga natychmiastowej pomocy. Dowiedz się, jak jej udzielić!

​Ukąszenie u psa: objawy

Niestety, twój pupil nie zakomunikuje ci jasno, że właśnie przeżył przykre spotkanie pierwszego stopnia z rozwścieczoną osą. Jak wobec tego rozpoznać, że doszło do ukąszenia? Mogą o nim świadczyć następujące objawy:

• Głośny skowyt,
• Opuchlizna i zaczerwienienie,
• Paniczne lizanie i drapanie miejsca ukąszenia.

Jeśli takie symptomy wystąpiły gwałtownie podczas spaceru poza domem, najprawdopodobniej psa ukąsił owad i należy jak najszybciej mu pomóc.

Ukąszenie pszczoły: co robić?

Postępowanie po ukąszeniu zależy od gatunku owada, który zaatakował psa. Inaczej postępujemy po ugryzieniu osy, a inaczej po ataku pszczoły.

• Pszczoła żądli tylko raz i pozostawia w ciele żądło. Dostarcza ono do organizmu zwierzaka jad, dlatego należy jak najszybciej wyjąć je za pomocą pęsety. Podczas letnich spacerów z psem, warto zawsze mieć ją pod ręką. Pozwoli ona zareagować równie szybko, gdy na skórze zwierzaka zauważysz także kleszcza. Żądło pszczoły należy chwycić i pewnym ruchem wyjąć z ciała zwierzaka.
• Na szczęście, osa po użądleniu nie pozostawia w ciele żądła. Niestety, owady te mogą atakować w rojach, co stanowi zagrożenie dla zwierzaka. Gdy psa pogryzło wiele os, prędko zabierz go do weterynarza.
• Zarówno po ugryzieniu pszczoły, jak i osy, należy prędko zdezynfekować miejsce ukąszenia. Możesz użyć do tego specjalnego farmaceutyku lub sody oczyszczonej zmieszanej z odrobiną wody.
• W miejscu ukąszenia na pewno pojawi się opuchlizna. Zmniejszysz ją, przykładając do skóry psa zimne okłady.

​Osa ukąsiła psa w pysk. Co robić?

O ile ukąszenia występujące na ciele zwierzaka nie są zwykle groźne, o tyle sytuacja, w której owad zaatakuje jego jamę ustną, stanowi realne niebezpieczeństwo dla życia psa. Powstały obrzęk może prowadzić do zadławienia. Jeśli owad ukąsił twojego czworonoga w pysk, jak najszybciej zabierz go do weterynarza! Konieczne może okazać się podanie leków przeciwobrzękowych i przeciwwstrząsowych.

​Jak zapobiegać ukąszeniom?

Atak pszczoły lub osy to bardzo przykra dla zwierzaka sytuacja. Tymczasem, można jej łatwo zapobiec. Obroże i spraye przeciw komarom oraz kleszczom skutecznie odstraszają niemal wszystkie owady, w tym także pszczoły i osy.

Wraz z rozpoczęciem wiosny, pamiętaj o zakupie dobrej obroży przeciw owadom. Przed każdym spacerem spryskuj psa środkiem odstraszającym. Tyle wystarczy, aby zaoszczędzić mu traumatycznych przeżyć!

​Ukąszenie osy: lepiej zapobiegać, niż leczyć


Wiosenne spacery mogą być przyjemne i bezpieczne. Ochroń swojego psa przed ukąszeniami za pomocą dostępnych w naszym sklepie środków oraz obroży. Jeśli doszło do ukąszenia, pamiętaj o prędkim wyjęciu żądła, zdezynfekowaniu rany i stosowaniu chłodnych okładów.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Jak zawsze , wszystko super.
2024-07-19
Wszystko w porządku
pixel