Kleszcze u psa: jak im zapobiegać? Co zrobić, gdy psa ugryzie kleszcz?

2024-11-25
Kleszcze u psa: jak im zapobiegać? Co zrobić, gdy psa ugryzie kleszcz?

Choć kleszcze zwykle kojarzą nam się z letnimi wypadami do lasu, to w rzeczywistości pozostają aktywne przez większość roku. Ich okres hibernacji obejmuje zazwyczaj tylko najbardziej mroźną porę i budzą się do życia już wraz z pierwszym powiewem wiosny. Często bytują na terenach zielonych porośniętych krzewami, w wysokiej trawie czy gęstych zaroślach, czyli we wszystkich miejscach, w których wielu właścicieli codziennie spaceruje ze swoimi psami. Dlatego wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, aby doszło do ugryzienia, które może stwarzać realnie zagrożenie dla zdrowia i życia czworonoga. Jak zapobiegać kleszczom u psa? Jakie są objawy i co zrobić, jeśli już dojdzie do ukąszenia? Przeczytasz o tym w dzisiejszym wpisie!

Spis treści:

  1. Jak wygląda kleszcz u psa?
  2. Ugryzienie kleszcza u psa - objawy
  3. Rumień wędrujący
  4. Apatia i utrata apetytu
  5. Wysoka gorączka
  6. Problemy z chodzeniem
  7. Zmiana koloru moczu
  8. Jak wyciągnąć kleszcza u psa?
  9. Jak wygląda leczenia psa po ukąszeniu kleszcza?
  10. Jak zapobiegać kleszczom u psa? Najlepsze metody ochrony
  11. Krople na kleszcze dla psa
  12. Tabletki dla psów na kleszcze
  13. Obroże dla psów na kleszcze
  14. Szampony i inne preparaty
  15. Kleszcze u psa – podstawa to ochrona!

Jak wygląda kleszcz u psa?

Z powodu niewielkiego rozmiaru kleszcz u psa potrafi być trudny do zauważenia, zwłaszcza u zwierząt o dłuższej sierści. Te pajęczaki atakują szybko i z zaskoczenia, przez co z łatwością przyczepiają się do skóry, zwykle zanim właściciel zdoła w porę dostrzec ich obecność. Jak wygląda napity kleszcz u psa? W początkowej fazie przypomina on małą, czarną kropkę, a jego rozmiar nie przekracza kilku milimetrów. Od razu po ukąszeniu zaczyna żywić się krwią swojej ofiary, a w miarę jak rośnie i pęcznieje, staje się coraz lepiej widoczny, osiągając nawet do centymetra długości. Duży kleszcz u psa przypomina mały pęcherzyk wypełniony płynem, który w zależności od czasu żywienia, może przyjmować szary, czerwony lub brązowy kolor.

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto regularnie sprawdzać futro pupila po spacerach. Szczególną uwagę należy zwrócić na fragmenty skóry, gdzie sierść jest cienka np. wokół uszu, na brzuchu, w okolicach pachwin czy między łapami psiaka. Cenną wskazówką, że dzieje się coś niedobrego, może być również zachowanie pupila: jeśli często się drapie lub wylizuje w jednym miejscu, powinniśmy natychmiast sprawdzić, czy nie doszło do ugryzienia psa przez kleszcza. Szybka reakcja pozwoli nam uchronić czworonoga przed groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Ugryzienie kleszcza u psa - objawy

Postępująca ekspansja kleszczy sprawia, że dziś można je spotkać nie tylko w lasach, ale także na skwerach, w parkach, a nawet na osiedlowych trawnikach. W rezultacie nasz pupil jest nieustannie narażony na niechciany kontakt z tymi pasożytami. To alarmująca sytuacja dla wszystkich opiekunów zwierząt domowych. Ugryzienie kleszcza u psa niesie poważne zagrożenia dla zdrowia czworonoga. Te krwiopijcze pajęczaki przenoszą różne choroby odkleszczowe, a wśród najgroźniejszych wyróżniamy:

  • anaplazmozę (spowodowaną przez patogen Anaplasma phagocytophilum)
  • erlichiozę (rozwija się w wyniku infekcji bakterią Ehrlichia)
  • boreliozę.

Zwierzęcym odpowiednikiem boreliozy jest babeszjoza wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia canis. Po przeniknięciu przez skórę drobnoustroje natychmiast zaczynają niszczyć czerwone krwinki, stopniowo rozprzestrzeniając się po całym krwiobiegu. W konsekwencji atakują cały organizm zwierzęcia, w tym również układ nerwowy, prowadząc do poważnych powikłań i paraliżu, które w najgorszym razie mogą zakończyć się śmiercią ukochanego pupila.

Jak rozpoznać, że doszło do ugryzienia kleszcza u psa? Jakie objawy są szczególnie niepokojące i natychmiast powinny zwrócić naszą uwagę?

Rumień wędrujący

Po ataku kleszcza zakażonego boreliozą wokół miejsca ukąszenia może pojawić się charakterystyczne zaczerwienienie, zwane jako rumień wędrujący. Zazwyczaj przybiera on postać tarczy lub pierścienia o wyraźnych granicach, często towarzyszy mu również obrzęk. W miarę postępu choroby rumień może się powiększać i wędrować po skórze zwierzęcia. W przeciwieństwie do ludzi u czworonogów nie stanowi on specyficznego objawu boreliozy, a ze względu na sierść trudno dostrzec go gołym okiem.

Apatia i utrata apetytu

Nagła zmiana nawyków żywieniowych i utrata energii często są sygnałem, że z czworonogiem dzieje się coś niedobrego. Nagła utrata apetytu i pogłębiająca się apatia mogą wskazywać na to, że organizm zwierzęcia walczy z infekcją. Jeśli takie objawy pojawiły się po ugryzieniu psa przez kleszcza, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć chorobą, np. babeszjozę.

Wysoka gorączka

Podwyższona temperatura ciała i ogólne osłabienie to typowe objawy chorób odkleszczowych u psa. Dlatego warto obserwować zmiany zachowania u pupila, aby szybko zareagować na niepokojące symptomy i rozpocząć leczenie nim dojdzie do poważnych powikłań.

Problemy z chodzeniem

Rozwijająca się borelioza często objawia się bolesnością stawów i kulawizną, powodując duże trudności w poruszaniu. Objawy mogą się nasilać i rozprzestrzeniać na kolejne kończyny, sprawiając, że pies staje się coraz mniej aktywny i zaczyna tracić zainteresowanie spacerami. W późnym etapie choroby ból przechodzi w fazę chroniczną, a brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów.

Zmiana koloru moczu

Ciemnobrązowy odcień moczu, czasami przechodzący w czerwień, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów babeszjozy. Bardzo często pojawia się wtedy, gdy choroba przeszła w fazę zaawansowaną, dlatego w trosce o życie pupila, nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty.

Jak wyciągnąć kleszcza u psa?

Uspokajamy - nie każde ukąszenie kleszcza równa się zakażeniu chorobą. Ważna jest szybka reakcja właściciela – im krócej pasożyt pozostaje w ciele zwierzęcia, tym mniejsza szansa na to, że dojdzie do przeniesienia patogenów. Dlatego w przypadku zauważenia wbitego kleszcza u psa, należy usunąć go tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej zrobić to przed upływem 24h od ugryzienia - dzięki temu maksymalnie ograniczamy ryzyko rozwoju choroby odkleszczowej. Jak wyciągnąć kleszcza z psa? Najlepiej w tym celu sięgnąć po profesjonalne przyrządy do usuwania kleszczy, takie jak specjalne lasso. To mały przyrząd z pętelką, którą wystarczy lekko zacisnąć na wystającym odwłoku pasożyta, jak najbliżej skóry. Następnie, należy płynnym ruchem, pod kątem prostym (bez wykręcania), całkowicie usunąć kleszcza z ciała psa. Po zabiegu warto przemyć ranę środkiem dezynfekującym (nie wolno robić tego, gdy kleszcz znajduje się jeszcze w skórze!) i dokładnie umyć ręce. A co jeśli nie mamy lassa? Jak wyjąć kleszcza u psa domowym sposobem? Wówczas możemy użyć do tego pęsety. Najpierw trzeba przyłożyć ją do skóry, a potem szybkim, zdecydowanym ruchem wyciągnąć pasożyta wraz z głową. Niezależnie od metody warto obserwować psa przez kilka dni pod kątem ewentualnych objawów infekcji.

Jak wygląda leczenia psa po ukąszeniu kleszcza?

Leczenie psa po ukąszeniu kleszcza zazwyczaj obejmuje antybiotykoterapię. Czasami stosuje się ją również profilaktycznie, w szczególności, jeśli pasożyt pozostawał w skórze zwierzęta przez dłużej niż 48h. Antybiotyki, takie jak doksycyklina i amoksycylina, wykazują ogromną skuteczność w leczeniu babeszjozy, a sama kuracja zwykle trwa około miesiąca. W celu złagodzenia dolegliwości zwierzęciu podawane są również leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach niezbędna jest terapia immunosupresyjna. Lekarz weterynarii dobiera odpowiednią formę leczenia w zależności od stanu zdrowia psa, rodzaju choroby odkleszczowej oraz nasilenia objawów. Jednakże warto liczyć się z tym, że powrót do pełnej sprawności nie zawsze jest możliwy. Ogromne znaczenie ma tutaj czas reakcji, dlatego jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy u pupila, natychmiast zabierzmy go do specjalisty.

Jak zapobiegać kleszczom u psa? Najlepsze metody ochrony

Widok wbitego kleszcza u psa to coś, czego każdy właściciel wolałby uniknąć. Aby chronić swojego pupila przed kontaktem z tymi groźnymi pajęczakami, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę przeciwkleszczową. Obecnie właściciele mają do wyboru co najmniej kilka rodzajów środków na kleszcze, które są łatwe w użyciu i pozwalają trzymać pasożyty z dala od ukochanego zwierzaka. Co ciekawe, większość z nich odstrasza również pchły, zapewniając kompleksową ochronę przeciwpasożytniczą. Jak zapobiegać kleszczom u psa? Prezentujemy najlepsze metody i preparaty, które znajdziesz w sklepie zoologicznym online Ale Zwierzaki.

Krople na kleszcze dla psa

Sprawdzoną metodą ochrony przed pasożytami są preparaty do aplikacji na skórę, takie jak krople na kleszcze dla psa. W ich skład wchodzą specjalne substancje, które skutecznie odstraszają lub likwidują pasożyty. Składniki aktywne preparatów na kleszcze są również skuteczne w walce z atakami pcheł, insektów czy meszek. Tego typu środki należy nakładać na sierść zwierzaka przed każdym spacerem. 

Tabletki dla psów na kleszcze

Tabletki dla psów na kleszcze skutecznie likwidują pasożyty, zapobiegając przenoszonym przez nie chorobom. Dzięki specjalnej formule we krwi zwierzęcia uwalniane są substancje, które zwalczają pajęczaki natychmiast po ukąszeniu. Równocześnie pozostają przy tym całkowicie bezpieczne dla psa.

Obroże dla psów na kleszcze

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są obroże dla psów na kleszcze nasączone specjalnym środkiem. W przeciwieństwie do innych metod nie wymagają regularnego stosowania. Taką obrożę wystarczy raz założyć swojemu, aby zapewnić mu skuteczną ochronę przed pasożytami nawet przez kilka miesięcy. Dlatego docenią ją wszyscy właściciele, którym zależy wygodzie, skuteczności i długotrwałych efektach.

Szampony i inne preparaty

W okresie wzmożonej aktywności pasożytów, warto dodatkowo kąpać psa w szamponie ochronnym przeciw kleszczom. W ten sposób można połączyć profilaktykę przeciwkleszczową z pielęgnacją sierści i skóry czworonoga. Popularnością cieszą się również wygodne w aplikacji preparaty na skórę w sprayu.

Kleszcze u psa – podstawa to ochrona!

W okresie od wiosny do późnej jesieni chroń swojego psa przed kleszczami za pomocą odpowiednich preparatów. Nie bagatelizuj tych niewielkich pajęczaków: jedno ukąszenie może spowodować wielkie problemy zdrowotne. Jeśli po kontakcie z kleszczem zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, jak najszybciej zabierz go do weterynarza. Błyskawiczna reakcja i odpowiednie leczenie mogą skutecznie zahamować postęp choroby i zapobiec niebezpiecznym powikłaniom. Jednakże podstawą w walce z kleszczami u psa jest przede wszystkim profilaktyka. Dlatego regularnie sprawdzaj sierść swojego czworonoga po spacerach i usuwaj pasożyty natychmiast po ich zauważeniu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 7475 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-14
Szybko przyszła paczka
2024-12-14
Pełne zadowolenie!
pixel