Co robić, gdy kot zaginie?

2021-07-20
Co robić, gdy kot zaginie?

Zaginięcia są powszechnym problemem w przypadku kotów wychodzących. Ich powód z reguły jest błahy – pewnego dnia zwierzak stwierdza, że oddali się dalej niż zwykle w poszukiwaniu przygód. To przykre, jednak warto mieć tę świadomość, że natura łowcy u kota jest o wiele silniejsza od miłości do właściciela i pełnej miski.
Kocie ucieczki zdarzają się jednak i tym mruczkom, które zamieszkują wielkie miasta. Wystarczy niezabezpieczony balkon lub okno i problem gotowy. Tymczasem, na koty włóczące się po miejskiej przestrzeni czyha wiele niebezpieczeństw, takich jak pędzące samochody, inne zwierzęta oraz nieżyczliwi ludzie.

​Co zrobić, gdy kot ucieknie? Najważniejsze zasady

Doskonale wiemy, że mruczek niepowracający do domu może złamać serce właściciela. W takiej sytuacji należy jednak zachować spokój i przestrzegać kilku istotnych zasad. Dzięki temu zwiększysz szanse, że kot odnajdzie się cały i zdrowy.

​Poszukiwania kota w okolicy

Pierwszym i oczywistym krokiem jest sprawdzenie najbliższej okolicy. Poza starannym przetrząśnięciem domu, sprawdź pobliskie tereny. Być może Twój kot przestraszył się czegoś i siedzi w przydomowych krzakach? Udaj się do sąsiadów i zapytaj, czy nie widzieli przypadkiem Twojego zwierzaka.

​Ogłoszenia o zaginięciu

Jeśli nie udało znaleźć się kota w okolicach domu, wydrukuj ogłoszenia z fotografią zwierzaka i rozklej je w pobliżu. Możesz wykorzystać również media społecznościowe – napisz post o zaginięciu kota i zachęć znajomych, aby udostępniali go dalej.

​Wizyta w pobliskich schroniskach

Bardzo często zdarza się, że ktoś znajduje oswojonego kota i zanosi go do najbliższego schroniska. Warto odwiedzić najbliższe placówki i sprawdzić, czy aby ukochany pupil nie znajduje się w którymś z nich. Jeśli poszukiwania spalą na panewce, w schroniskach pozostaw zdjęcie kotka oraz swój numer telefonu.

​Wabik na zwierzaka

Czasem kot podczas wędrówki uda się odrobinę zbyt daleko i zupełnie zapomni o tym, że powinien pojawić się w domu. Przed wejściem warto pozostawić naturalne zapachowe wabiki, które zwabią go z daleka. Pamiętaj, że koty mają o wiele lepszy węch niż ludzie. Miskę z przysmakami, kocimiętkę lub kuwetę wyczują z dużej odległości.

​Jak zapobiegać kocim ucieczkom?

Mamy dobre wieści: w większości przypadków żądny przygód kot powraca do domu. Mając jednak na uwadze to, że kilkudniowe eskapady są dla niego groźne, warto zadbać o jego bezpieczeństwo za pomocą odpowiednich akcesoriów.

Adresówka dla kota wychodzącego i nie tylko

Każdy mruczek, bez względu na tryb życia, powinien mieć przypiętą do obroży adresówkę z danymi właściciela. Ten prosty drobiazg znacznie skróci czas poszukiwań kotka w razie zaginięcia. Zadbaj o to, by adresówka była możliwie jak najmniejsza, aby nie sprawiała kotu dyskomfortu.

​Ochronne siatki dla kotów domowych

Jeśli nie chcesz, aby Twój kot opuszczał dom, balkon i okna warto zabezpieczać za pomocą gęstych siatek. To bardzo istotne zwłaszcza w przypadku kotów zamieszkujących wysokie piętra w blokach.

​Spacery na szelkach

Aby kot poruszał się jedynie po własnym ogródku, zainwestuj w wygodne szelki na długiej lince. Dzięki nim zwierzak zaspokoi potrzebę przebywania na zewnątrz, jednak nie oddali się zanadto.

Pamiętaj, że koty domowe, wbrew pozorom nie są przystosowane do życia na wolności. Chroń pupila przed zaginięciem – wystarczy czujne oko i kilka prostych gadżetów!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Polecam z całego serca
2024-06-19
Przesyłka troszkę się opóźniła, ale sklep nadrobił to szybką odpowiedzią po skontaktowaniu się, gdzie potem poszło już ekspresowo. Zadowolony :)
pixel