Jak dbać o kota wychodzącego?

2021-05-10
Jak dbać o kota wychodzącego?

​Kot domowy – wypuszczać czy nie?

Na samym początku, przyjrzyjmy się problemowi, który poróżnił już mnóstwo osób. Czy domowy kot powinien być swobodnie wypuszczany? Istnieją dwie szkoły: jedna głosi, że wolność to kocia natura i nie należy jej ograniczać. Druga podchodzi do wypuszczania kotów ostrożnie zaznaczając, że są to przecież zwierzęta domowe, a nie dzikie.
Jako specjaliści od zwierzaków, jesteśmy zmuszeni do zajęcia określonego stanowiska. Wypuszczanie kota – owszem, ale pod pewnymi warunkami i na pewno nie samopas!

Zagrożenia czyhające na koty domowe

Dlaczego koty domowe nie powinny być wypuszczane bez nadzoru? Powodów jest wiele. Pozwól, że uświadomimy Cię o tych najbardziej znamienitych.
• Wbrew opinii wielu osób, kot domowy to nie zwierzę dzikie. Jest to stworzenie przystosowane do życia z człowiekiem, a nie w naturze. Koty wolno żyjące to po prostu zwierzęta powtórnie zdziczałe.
• Koty wolno wychodzące często padają ofiarami wypadków. Zagrażają im inne zwierzęta, ruch uliczny, a nawet ludzie.
• Koty żyjące wolno bardzo trudno jest kontrolować, zwłaszcza jeśli chodzi o prokreację. Zwierzęta rozmnażają się bardzo szybko, a wyłapanie ich w celu sterylizacji nie jest tak proste, jak na przykład w przypadku bezdomnych psów.
• Wychodzące koty to szkoda dla ekosystemu. Zastanawiasz się, dlaczego? Najedzony w domu kot, poza nim zabija inne stworzenia dla przyjemności. Wszystko przez wrodzony instynkt łowcy.
• Zdaniem naukowców, ogromne ilości żyjących na wolności kotów stanowią zagrożenie dla naturalnie dzikich gatunków, w tym żbików.

​Znajdź złoty środek

Wypuszczania kota bez żadnego nadzoru nie polecimy nikomu. Jeśli jednak Twój mruczek na widok promieni słońca zawodzi i uporczywie drapie drzwi wejściowe, a Tobie kraje się serce, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Każdy kot domowy może zaznać nieco wolności w bezpieczny i kontrolowany sposób.

Spacery z kotem

Dziś pies na smyczy nikogo już nie dziwi! Coraz częściej taki widok można spotkać nawet w miastach. Jeśli chcesz, aby Twój kot zaznał nieco ruchu poza domem, zaopatrz się w szelki o małym rozmiarze wraz ze smyczą. Zabierz zwierzę w ciche i możliwie ustronne miejsce i pozwól mu się wyhasać.


​Relaks na balkonie lub tarasie

Przestrzeń do zabawy poza domem możesz zafundować swojemu kotu poprzez zabezpieczenie balkonu lub tarasu specjalną siatką. Dzięki temu ograniczysz teren, po którym może poruszać się kot, a jednocześnie nie będziesz musiał mieć go stale na oku. Niektórzy właściciele mruczków decydują się również na skonstruowanie specjalnego kojca w ogrodzie, w którym kot może bawić się zupełnie bezpiecznie.

​Ochrona przeciw pasożytom

Kot poza domem zawsze powinien być chroniony za pomocą środków przeciw kleszczom. Wybierz wygodny preparat lub zainwestuj w dobrą obrożę odstraszającą owady. Po powrocie do domu, warto dokładnie przejrzeć futerko zwierzaka.
​Kot poza domem? Tylko odpowiedzialnie

Pamiętaj, że pomimo osobliwej natury, koty domowe nie są przystosowane do życia w naturze. Czyha na nie całe mnóstwo niebezpieczeństw – Twoją rolą, jako właściciela, jest uchronić przed nimi swojego zwierzaka. Od czasu do czasu zabierz swojego pupila na spacer lub przygotuj dla niego przydomową przestrzeń do zabawy.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Polecam
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolona z realizacji zamówienia,polecam sklep alezwierzaki.Znalazłam tutaj karmniczek do klatki,który spełnił moje oczekiwania.
pixel