Co powinniśmy wiedzieć, zanim weźmiemy kota do domu?
Za nim w naszym domu czy mieszkaniu zamieszka nowy domownik i stanie się członkiem rodziny, powinniśmy poznać jego potrzeby i najczęstsze zachowania. Opieka nad kotem wiąże się z nowymi obowiązkami i odpowiedzialnością. Poznanie kociej natury i zachowań mruczka może wymagać od nas sporo cierpliwości, a skompletowanie wyprawki i przygotowania domu do potrzeb kota jest łatwe, o ile przygotujemy się do tego wcześniej.
Co powinno znaleźć się w wyprawce dla kota?
Wyobraź sobie, że wprowadzasz się do nowego domu, który jest pusty: nie ma w nim mebli, talerzy, lodówki, niczego. Chyba nie czułabyś się w takiej sytuacji najlepiej. Tak samo może poczuć się kot, gdy zaprosisz go do swojego życia i nie będzie w nim drapaka, kuwety, misek, zabawek, transportera. Poniżej znajdziesz listę produktów, które powinny znaleźć się w kociej wyprawce. Całą wyprawkę możesz skompletować w naszym sklepie zoologicznym online!
- transporter - niezbędny podczas podróży czy wizyty u weterynarza
- miski na karmę i wodę
- fontanna ze świeżą i napowietrzoną wodę
- przysmaki
- karma sucha i mokra
- kuweta
- żwirek
- łopatka do żwirku
- drapak
- zabawki
- budka lub legowisko
- szczotka lub grzebień
- szampon
- obcinaczki do pazurków
- produkty do utrzymania czystości
Jaki żwirek i kuwetą dla kota wybrać?
Podstawowe dwa rodzaje kuwety to kuweta otwarta lub zamknięta. Kuweta otwarta jest odpowiednia dla mruczków, które uczą się korzystania z toalety, ponieważ w takiej toalecie żwirek jest lepiej widoczny, a to znacznie ułatwia naukę. Sprzątanie takiej kuwety jest dużo łatwiejsze w porównaniu do kuwety zamkniętej. Wiele modeli kuwety zamkniętej ma możliwość odpięcie górnej części na czas nauki oraz sprzątania. Kuweta kryta zapewnia prywatność i zapobiega wysypywaniu podłoża. Ponadto zmniejsza odczuwanie nieprzyjemnych zapachów. Co do żwirku to jego najpopularniejsze rodzaje to żwirek drewniany, bentonitowy, silikonowy, kukurydziany, zbrylający, niezbrylający, zapachowy, naturalny czy pellet. W doborze żwirku pomoże Ci ten artykuł na naszym blogu. Jeżeli chodzi o łopatkę do kuwety, która służy do łatwego i higienicznego czyszczenia kuwety dla kotów, to dobieramy ją do rodzaju żwirku i wielkości kuwet. Łopatki do kuwety mają różne wielkości i rodzaje oczek przez które przesiewamy czysty żwirek.
Jaką karmę dla kota wybrać?
W każdym domu mruczek powinien mieć swoje miejsce do spożywania posiłków. Karma powinna być podawana w ciężkich, solidnych miskach lub takich z zabezpieczeniem antypoślizgowym, aby nie przesuwały się podczas jedzenia. Kot to mięsożerca, dlatego karma, którą podasz pupilowi, powinna być bogata w ten właśnie składnik. Dowiedz się, jaką karmę w jadł w poprzednim miejscu. Kup karmę, do jakiej pupil był przyzwyczajony i stopniowo zmieniaj na nową, aby nie wywołać problemów z żołądkiem. Wybierając karmę, zwróć uwagę na wiek, wagę i ogólny stan zdrowia. Wiele mruczków ma problem z przyjmowaniem odpowiedniej ilości wody, co w przyszłości skutkuje problemami z nerkami. Dla kotów, które mało piją, odpowiednia będzie karma mokra, która zawiera płyny.
Jak opiekować się kotem?
Kot to obowiązki, ale też przyjemności i dużo miło wspólnie spędzonego chwil. Przygotowanie mieszkania, karmienie o stałych porach, wizyty u weterynarza, sprzątanie kuwety, pielęgnacja. Zabawa, wspólne drzemki, wysłuchiwanie mruczenia, głaskanie, przytulanie, towarzystwo.
Jak przygotować mieszkanie dla kota
Decydując się na kota, musisz liczyć się z tym, że w Twoim mieszkaniu zajdą zmiany: pojawią się nowe przedmioty, a niektóre meble będziesz musiał przestawić. Dom musi stać się przestrzenią bezpieczną dla kota.
Jednym z aspektów, na który należy zwrócić uwagę to okna. Koty to drapieżniki, a ich uwagę mogą przykuć dźwięki, ptaki, czy owady. Nie zostawiaj uchylonych okien w pokojach, gdzie przebywa kot: może on zaklinować się w wąskiej szparze i udusić. Nie otwieraj okien na oścież: kot może przez nie wyskoczyć. Podobnie sytuacja ma się z balkonem. Okna i balkon powinny być zabezpieczone wytrzymałą siatką, która uniemożliwi mruczkowi wydostanie się.
Kolejny temat, na który trzeba zwrócić uwagę to kwiaty. Wiele z popularnych kwiatów doniczkowych jest szkodliwych dla mruczków, a że te zwierzaki są bardzo ciekawskie, może dojść do sytuacji, gdy spróbują zjeść kawałek liścia. Przestrzeń w której przebywa kot powinna być wolna od takich kwiatów jak: Alocasia, Bluszcz pospolity, Aloes, Amaryllis, Anturium, Azalia, Fiołek alpejski, Diffenbachia, Filodendron, Geramium, Filodendron, Monstera, Kroton, Narcyz, Oleander, Poinsecja, Rododendron, Skrzydłokwiat, Szeflera, Tytoń ozdobny, Wilczomlecz.
Musisz znaleźć także miejsce drapak i miski. Najlepsze miejsce na drapak to takie, w którego pobliżu są wystające powierzchnie, które chcielibyśmy uchronić przed drapaniem. Koty poprzez drapanie znaczą teren, dlatego drapak powinien stać w miejscu granicznym np. wejścia, wyjścia, granice pomieszczeń. Kolejny aspekt to miejsca widoczne z każdego miejsca w pomieszczeniu oraz innych pokoi. Jeżeli chodzi o miski, to powinny one znajdować się w miejscu spokojnym, łatwo dostępnym, na powierzchni łatwej do sprzątania.
Zabezpiecz też kanapy, fotele i inne miejsca, które mogą stać się drapakiem kota. Spryskaj je preparatem odstraszającym, który zapobiega i pomaga oduczyć niepożądanych zachowań.
Wizyta kota u weterynarza
Transporter to jeden z elementów kociej wyprawki. Jest niezbędny podczas każdej podróży czy wizyty u weterynarza. Zapewnia pupilowi bezpieczeństwo i pomaga zapanować nad zwierzakiem podczas stresujących chwil. Transporter powinien być bezpieczny i trwały. Ważnym jest, żeby niektóre jego ścianki miały możliwość wentylowania transportera, aby mruczek miał stały dostęp do świeżego powietrza.
Pomocne podczas wizyty u weterynarza mogą być preparaty na uspokojenie, których działania oparte jest na naturalnych ziołach takich jak waleriana, melisa, chmiel czy lawenda. Preparaty na uspokojenie dostępne są w różnej postaci: kropel, obroży czy przysmaków.
Higiena kota: kuweta, wyczesywanie, kąpanie.
Pielęgnacja kota i jego higiena to kolejny ważny aspekt, o którym powinien pamiętać opiekun kota. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu kuwety, także preparatami dezynfekującymi. W codziennej pielęgnacji w przypadku niektórych kotów ważne jest codzienne wyczesywania, zwłaszcza w okresie linienia. Co prawda koty poświęcają ⅓ swojego czasu na pielęgnacje, to w niektórych przypadkach pomoc człowieka jest niezbędna, szczególnie u kotów długowłosych, ponieważ sierść może ulec sfilcowaniu i skołtunieniu. Ponadto koty podczas wylizywania mogą połykać sierść, która tworzy kule włosowe w organizmie kota. Aby uniknąć tego należy wyczesywać kota i podawać pastę odkłaczającą. Czasem w wyniku chorób, otyłości czy innych powodów kot nie potrafi zadbać o swoją czystość. Wtedy konieczna jest kąpiel, ale tylko z użyciem produktów specjalistycznych szamponów dla kotów. Kąpiel należy wykonać delikatnie, omijając okolicę oczu i uszu. Zwróć też uwagę na temperaturę wody, która powinna być przyjemnie ciepła.