Jaki żwirek dla kota?

2020-03-10
Jaki żwirek dla kota?Jaki żwirek dla kota wybrać i ile go wsypać do kuwety?

Żwirek drewniany, bentonitowy, silikonowy, kukurydziany, zbrylający, niezbrylający, zapachowy, naturalny czy pellet? Który z nich wybrać i czym się kierować wybierając żwir do kuwety dla kota?

Każdy ze żwirków ma swoje niepowtarzalne właściwości. Ile by o żwirkach nie napisać, to i tak przy wyborze podłoża do kuwety decydujące i ostateczne zdanie ma… kot!

Kot nie chce załatwiać się do kuwety. Dlaczego?

Przyczyn takie zachowania może być kilka:  • brak sterylizacji - hormonalna burza w ciele Twojego zwierzaka sprzyja potrzebie znaczenia terenu;
  • choroby i ból odczuwany podczas oddawania moczu - skoro mruczka boli, gdy załatwia się w kuwecie, to szuka on miejsca, w którym będzie mógł załatwiać swoje potrzeby bez bólu;
  • nieodpowiednia kuweta - źle umiejscowiona, za mała, za duża, nieodpowiedni model;
  • nieodpowiedni żwirek.


Jeżeli Twój mruczek nie załatwia się do kuwety lub szukasz żwirku idealnego dla Ciebie do sprzątania oraz Twojego pupila, to w wyborze pomogą Ci poniższe opisy żwirków dostępnych w marketach zoologicznych.

Żwirek zbrylający

Żwirek zbrylający związuje koci mocz w zwarte bryłki, dzięki czemu może zostać w kociej toalecie nieco dłużej niż pozostałe żwirki, a przez to jest też ekonomiczny. Żwirek pod wpływem wilgoci tworzy grudki, które z łatwością można wyciągnąć za pomocą łopatki. Ten typ żwirku jest bardzo chłonny, a swoją formą przypomina ziemię lub piasek, przez co może się trochę kurzyć. Żwirek ten wiąże nieprzyjemne zapachy. Nie trzeba go wymieniać w całości: wystarczy wybrać bryłki. Czasami może przyklejać się do kuwety.

Żwirek bentonitowy

Bentonit to naturalna substancja pochodzenia skalnego. Bentonit dobrze absorbuje wodę i nieprzyjemne zapachy. Używany jest do produkcji lekkich kocich żwirków bentonitowych, które zbrylają się w grudki. Żwirki te nie kurzą się, ale nie można ich usuwać w toalecie. Nie wolno używać ich do małych kociąt i kotów ciekawych nowych smaków, ponieważ jest on szkodliwy dla kota w sytuacji połknięcia.

Żwirek niezbrylający

Żwirek niezbrylający wchłania kocie odchody, ale nie zbryla się w bryłki czy grudki. Trzeba wymieniać go w całości z kociej kuwecie. Żwirek ten zmienia kolor pod wpływem kontaktu z moczem. Ten typ żwirku występuje zarówno w postaci drobno, jak i gruboziarnistej, przez co swoją formą przypomina ziemię lub piasek. Sprawdzi się zarówno w przypadku kociąt i kotów dorosłych.

Żwirek drewniany

Żwirki drewniany powstają z surowców roślinnych, które są 100% biodegradowalne. Dzięki swojej naturalności ten typ żwirku może być utylizowany jako odpad bio lub kompostowalny. Żwirek zbryla się w grudki, których niewielkie ilości można usuwać drogą sanitarną poprzez wygodne i szybkie spuszczenie w toalecie. Drewniane żwirki dostępne są w formie sypkiego, drobnego kruszonu lub pelletu, przez co mogą roznosić się po podłodze.

Żwirek kukurydziany

Wysoko chłonny żwirek kukurydziany powstał z naturalnego, biodegradowalnego i odnawialnego surowca. Ma delikatny kukurydziany zapach i wiąże nieprzyjemne zapachy. Ekologiczny żwirek kukurydziany nie kurzy się, a odpowiedni ciężar ziaren ogranicza wynoszenie żwirku poza kuwetę. Kukurydziane podłoże do kuwety zbryla się w grudki, które można usunąć drogą sanitarną.

Żwirek silikonowy

Żwirki silikonowe z wyglądu przypominają potłuczone szkło, a w dotyku plastik. Jego lekkie przezroczyste kryształki posiadają bardzo dobre właściwości higroskopijne. Żwirek silikonowy nie zbryla się, ale całkowicie wchłania mocz. Z czasem odparowuje bezzapachowo. Żwirek, który pod wpływem kontaktu z wilgocią zmienia kolor, można usunąć w toalecie.

Ile żwirku należy nasypać w kuwety?

Najlepsza ilość to taka, w której kot może swobodnie kopać, czyli około od 7 do 10 cm. Taka ilość w przypadku żwirku zbrylającego sprawi, że żwirek pod wpływem wilgoci tworzy ładne grudki, które nie będą rozpadać się ani przywierać do dna.


A który żwirek wybierzesz Ty dla swojego kota?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6522 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Jestem bardzo zadowolona - proces zamówienia oraz termin dostawy przebiegl bardzo szybko i sprawnie, pomimo że w trakcie realizcji doszło jeszcze kolejne zamówienie! Polecam!!!
2024-04-18
Przesyłka dotarła szybko .Wszystko okej Pozdrawiam ⭐⭐⭐⭐⭐
pixel