Adaptacja psa w nowym domu: przydatne wskazówki

2022-09-12
Adaptacja psa w nowym domu: przydatne wskazówki

Wiemy, że pojawienie się nowego psiego domownika może przewrócić świat do góry nogami. Podpowiadamy, jak skrócić czas adaptacji i co istotne, uczynić go znacznie przyjemniejszym!

Adaptacja psa: nasze wskazówki

Jak przyzwyczaić psa do pobytu w nowym domu i sprawić, by jak najszybciej poczuł się członkiem nowej rodziny? Przedstawiamy nasze sprawdzone metody.

Pozwól psu na swobodę

Gdy zwierzak przekroczy próg Twojego domu, najważniejsze będzie to, aby jak najszybciej poczuł się jak u siebie. Nowy domownik może wzbudzać poruszenie, jednak zadbaj o to, by piesek miał czas na zapoznanie się z każdym kątem mieszkania. Pierwsze chwile w nowym domu to niezbyt dobry moment na noszenie psa na rękach czy zabawę – Twój przyjaciel musi dokładnie się rozejrzeć, by poczuć się swobodnie. Daj mu na to tyle czasu, ile potrzebuje.

Przygotuj miejsce dla zwierzaka

Oczywistym krokiem jest przygotowanie psiej wyprawki i bezpiecznej, spokojnej przestrzeni dla pupila. Kącik z legowiskiem i zabawkami, a także miseczki na wodę oraz karmę powinny zawsze znajdować się w tych samych miejscach. Postaraj się nie zmieniać ich lokalizacji.

Naucz pupila codziennej rutyny

Psy wprost uwielbiają rutynę. Świadomość, że konkretne czynności następują w konkretnych porach, daje psu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Posiłki i spacery organizuj zawsze w podobnych godzinach. Zadbaj także o to, by wydarzenia związane z Twoim psem następowały w określonych sekwencjach.
Wiele osób, decydując się na przygarnięcie psa, organizuje kilkudniowy urlop po to, by móc zajmować się pupilem. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków. Oczywiście, nie ma w tym niczego złego: małe pieski we wczesnym okresie życia wymagają niemal ciągłej obecności opiekuna. Pamiętaj jednak, że wkrótce przyjdzie Ci powrócić do codziennych obowiązków, a Twój pies będzie musiał nauczyć się, że nie zawsze jesteś w pobliżu. Dlatego...

...zaplanuj trening samodzielności

O tym, jak nauczyć psa samodzielnego przebywania w domu, opowiadaliśmy już kiedyś. Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać zwierzaka do tego, że nie zawsze jesteś obok, tym lepszą dyscypliną zaowocuje trening.
Na początku zostawiaj psa samego na kilka minut – niech zauważy, że mimo, że nie ma Cię w zasięgu jego wzroku, zawsze wracasz. Czas nieobecności stopniowo wydłużaj – za każdym razem piesek powinien reagować lepiej.
Pamiętaj, że gdy zostawiasz psa samego, warto zaoferować mu coś, co pozwoli mu zabić nudę. Zabawki do gryzienia czy piłeczka z otworem na przysmaki zajmie zwierzaka na długi czas.

Środki wspomagające adaptację

Niektóre psy, zwłaszcza te, które w przeszłości doświadczyły traumatycznych przeżyć, mają problem z adaptacją w nowym otoczeniu. Wówczas wcześniej wspomniane metody warto wesprzeć, stosując naturalne środki adaptacyjne. W naszym sklepie znajdziesz spraye na bazie feromonów, które poprawiają psi nastrój, niwelują stres i pomagają zbudować pozytywne skojarzenia z danym miejscem.

Adaptacja psa nie musi być trudna

Podstawą przyzwyczajania zwierzaka do nowego miejsca zawsze jest cierpliwość jego właściciela. Nawet najbardziej niespokojny pupil w końcu poczuje się zrelaksowany, jeśli zapewnisz mu swobodę, własny kącik i nauczysz go codziennej rutyny. W skrajnych sytuacjach warto wesprzeć się środkami wpływającymi na szybszą adaptację psa.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6631 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko przebiega zawsze bardzo szybko mój kotek ma jedzonko już na drugi dzień. Polecam, sprawnie i ekspresowo.
2024-05-17
Jak zawsze super,polecam:)
pixel