Pies sam w domu. Jak przyzwyczaić pupila do samotności?

2021-03-08
Pies sam w domu. Jak przyzwyczaić pupila do samotności?

Pies sam w domu – przełomowy moment w życiu zwierzaka

Bezpośrednio po adopcji psa, wielu właścicieli decyduje się na kilka dni wolnego, aby pobyć ze zwierzakiem i ułatwić mu przyzwyczajenie się do nowych warunków. To dobra praktyka; towarzystwo nowego pana jest niezbędne, aby pupil poczuł się komfortowo i pewnie. Niestety, sielanka nie może trwać wiecznie – w końcu przyjdzie czas na to, aby pozostawić psa samego w domu.

Idziemy o zakład, że od niejednego znajomego psiarza słyszałeś o pogryzionych butach, zdartych tapetach, przykrych niespodziankach na dywanie i wielogodzinnym wyciu, które irytuje sąsiadów. Jak tego uniknąć? Co zrobić, by czworonóg nie bał się Twojej nieobecności?

Psa do samotności przyzwyczajaj stopniowo

Najlepiej od samego początku. Po kilku dniach adaptacji do nowego miejsca, pieska należy nastawiać na to, że nie zawsze będziesz w pobliżu, jednak zawsze wracasz. Jak to zrobić?

1. W pierwszych dniach po pojawieniu się psa w Twoim domu zacznij znikać dosłownie na chwilę. Zamknij się na moment w sąsiednim pokoju lub wyjdź z mieszkania na minutę. Gdy wrócisz, zwierzak przekona się, że nie stała się żadna tragedia.

2. Jeśli widzisz, że pies dobrze znosi Twoje krótkie nieobecności, zacznij je stopniowo wydłużać. Wyjdź wyrzucić śmieci lub odebrać pocztę ze skrzynki, zostawiając psa samego w domu na 5 minut. Ważne, aby na tym etapie przygotowywać się do wyjścia jak zwykle – włożyć buty, kurtkę, przejrzeć się w lustrze. Pies zapamięta sekwencję tych czynności i widząc je po raz kolejny, będzie wiedział, że powinien nastawić się na Twoje wyjście.

3. Ostatni etap nauki przetrwania w samotności to opuszczanie mieszkania więcej niż raz dziennie, o różnych porach. Wyjdź z domu rano na kilka minut, a następną próbę przeprowadź po południu, urządzając sobie np. 15-minutowy spacer. Pies nie powinien przyzwyczajać się do tego, że wychodzisz wyłącznie raz dziennie lub tylko o danej porze dnia.

Co zrobić, by pies sam w domu był grzeczny?

Częstym problemem właścicieli czworonogów jest to, że pies sam w domu szczeka lub gryzie rzeczy. Nie zawsze stoi za tym tęsknota za panem; czasem jest to zwyczajna nuda.

• Przed dłuższym wyjściem, zawsze zabierz psa na spacer. Niech nie będzie to jednak ekspresowe wyjście przed blok, a spokojna, dłuższa przechadzka, podczas której zwierzak będzie miał okazję pobiegać lub powęszyć, pożytkując swoją energię.
• Od czasu do czasu, wręcz psu nową zabawkę, która zajmie jego uwagę podczas Twojej nieobecności. W tej roli wspaniale sprawdzą się wszelkie zabawki na przysmaki, które mocno angażują psi węch oraz uwagę. Warto wypróbować również kong oraz matę węchową.
• Aby zwierzak w nowym domu czuł się bezpiecznie nawet wtedy, gdy nie ma Cię w pobliżu, możesz zastosować specjalne preparaty wspomagające proces adaptacji. Obroże, spraye i elektryczne ewaporyzatory emitujące przyjemny zapach uspokoją zwierzaka.

Pies sam w domu: jak rozpoznać lęk separacyjny?

Jeśli pomimo Twoich starań, po dłuższym czasie pies sam w domu zachowuje się niespokojnie, wyje, niszczy rzeczy lub załatwia się na podłogę, sprawie powinien przyjrzeć się behawiorysta. Możliwe, że zwierzak padł ofiarą lęku separacyjnego, który wymaga zastosowania odpowiedniej terapii!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6331 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Sprawna obsługa
2024-02-26
Wszystko przebiegło sprawnie i szybko. Polecam!!!!
pixel