Zdrowe karmienie świnki morskiej i królika

2021-03-23
Zdrowe karmienie świnki morskiej i królika

Włókno – idealna karma dla królika i świnki

Aby zrozumieć, co powinny jeść świnki morskie i króliki, należy przyjrzeć się specyfice funkcjonowania ich układów pokarmowych. Są one przystosowane przede wszystkim do trawienia produktów włóknistych. Ich spożywanie pozwala zwierzakom na ścieranie ząbków, pobudzanie perystaltyki jelit oraz skuteczne pobieranie najważniejszych składników odżywczych.

Wcale nierzadko spotykamy się z sytuacją, w której świnka lub królik karmione są jedynie obranymi owocami i warzywami. W innych przypadkach podstawę ich diety buduje gotowa karma. Warto zastanowić się jednak, co w naturalnym środowisku stanowi główny pokarm dla naszych ukochanych gryzoni? Odpowiedź jest prosta: siano!

Siano – podstawa diety gryzoni

Siano to fundament idealnej diety królika i świnki morskiej. Zwierzę powinno mieć do niego nieograniczony dostęp. Susz zawiera dużo dobroczynnego dla układu pokarmowego gryzonia włókna. Siano nie powinno być więc traktowane wyłącznie jako ściółka do klatki lub akwarium. Zadbaj o to, by nigdy nie zabrakło go w paśniku twojej świnki morskiej lub królika.

Jak wybrać najlepsze sianko dla gryzonia? Oczywiście, jeśli masz w pobliżu łąkę, możesz przygotowywać je samodzielnie. O wiele wygodniejszym i szybszym sposobem okaże się jednak zakup gotowego, dobrej jakości siana.

Liście i warzywa w diecie świnki morskiej

Drugie miejsce w jadłospisie gryzonia powinny zajmować różnego rodzaju liście. Świnki i króliki mogą jeść trawę, zioła, pędy oraz natki roślin. Możesz podawać im nawet niektóre kwiaty. Jak dostarczać zieleninę gryzoniom zimą? Postaw na wysokowartościowy susz!

Jakie warzywa podawać śwince morskiej i królikowej?

Świnkom i królikom można podawać warzywa, jednak należy robić to bardzo roztropnie. W przypadku świnki niech będzie to ½ szklanki warzyw dziennie, a u królika – maksymalnie 1 szklanka. Najlepiej, aby zwierzę codziennie spożywało inne warzywo.

Warzywa o dużej zawartości węglowodanów, takie jak marchewki i buraki, podawaj gryzoniom 1 raz w tygodniu. Ciężkostrawne warzywa, jak kapusta, kalafior czy brokuł, powinny zagościć w diecie zwierzęcia w minimalnych ilościach i tylko od czasu do czasu.

Jakich warzyw nie wolno podawać gryzoniom? Do tej grupy należą ziemniaki, ostre papryczki, cebula i czosnek.

Karmienie świnki morskiej, a owoce

Nadmiar owoców w diecie gryzonia sprzyja otyłości oraz problemom trawiennym, ze względu na dużą zawartość cukrów. Podawaj je zwierzakowi okazjonalnie, w formie przysmaku. Ta sama zasada dotyczy podawania wszelkiego rodzaju orzechów.

Jaka karma dla świnki morskiej i królika?

Gotowa karma dla gryzoni powinna stanowić jedynie uzupełnienie diety, bazującej na świeżych składnikach. Jeśli zadbasz o to, by świnka lub królik spożywały sianko, zielone liście oraz warzywa, karma doskonale wesprze trawienie i dostarczy zwierzakowi dodatkowych witamin oraz mikroelementów.

Najlepszą karmą dla królika i świnki będzie karma homogenna wieloskładnikowa, w postaci granulatu. Okazjonalnie, w ramach przysmaku, możesz podać gryzoniowi ziarnistą kolbę.

Mądre karmienie świnki morskiej

Podstawę diety zarówno świnek morskich, jak i królików, powinny stanowić siano i włókniste rośliny, które wspomogą ich układ trawienny i dostarczą łatwo przyswajalnych składników. Pamiętaj o tym, kiedy po raz kolejny napełnisz miseczkę swojego zwierzaka!

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Sprawna obsługa
2024-07-20
Ok
pixel