Zapalenie dziąseł u kota – objawy, przyczyny i leczenie

2024-04-19
Zapalenie dziąseł u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie dziąseł u kota: co je powoduje?

Powodem zapalenie dziąseł u kota najczęściej jest nagromadzenie płytki nazębnej, które powoduje niedostateczna higiena jamy ustnej. Resztki pokarmowe gromadzące się na zębach mruczka z czasem mogą zmieniać się w kamień nazębny, który sprzyja namnażaniu bakterii. Z czasem rozwija się proces zapalny obejmujący dziąsła. Do rzadszych przyczyn zapalenia dziąseł u kotów zaliczamy choroby ogólnoustrojowe – FIV, FeLV, choroby wątroby, a także nowotwory.

Objawy chorych dziąseł u kota

Zapalenie dziąseł u kota długi czas może nie dawać żadnych objawów. Z czasem można dostrzec, że kot ma zmniejszony apetyt, staje się apatyczny i niechętny do wylizywania sierści. Mruczek z chorymi dziąsłami może pić więcej wody i nadmiernie się ślinić. Warto w takiej sytuacji zajrzeć do jego pyszczka – nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł to znak, że dzieje się z nimi coś niedobrego.
Pamiętajmy, że nieleczone zapalanie dziąseł u kota może nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak rozwój stanu zapalnego, a nawet utrata zębów. Raz jeszcze podkreślimy, że chore dziąsła mogą być objawem poważnej choroby, co należy jak najszybciej zweryfikować.

Jak leczyć kocie zapalenie dziąseł?

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot cierpi na zapalenie dziąseł, jak najszybciej zabierz go do weterynarza. Specjalista zaleci stosowanie miejscowych środków przeciwzapalnych. Po zaleczeniu zapalenia zwykle rekomendowane jest oczyszczenie kocich zębów z nadmiaru kamienia i ewentualnie wyrwanie tych, których nie da się już uratować.
Zapalenie dziąseł u kota jest wskazaniem do wykonania ogólnych badań pupila, takich jak morfologia krwi oraz próby wątrobowe. Pozwolą one sprawdzić, czy chore dziąsła są spowodowane tylko niedostateczną higieną, czy może poważniejszym kłopotem zdrowotnym.

Higiena jamy ustnej mruczka

Pamiętaj, że kocie zęby są podatne na choroby stomatologiczne, dlatego warto zadbać o nie w należyty sposób. Doskonale wiemy, że mało który mruczek będzie chętnie współpracować podczas czyszczenia zębów. Warto jednak spróbować przyzwyczaić zwierzaka do tej rutyny, by uchronić go przed bolesnymi kłopotami.
• W naszym sklepie internetowym znajdziesz preparaty i akcesoria do czyszczenia zębów kota, takie jak szczoteczki oraz żele myjące. Są one dostosowane do potrzeb mruczków i wystarczy używać ich raz na kilka dni.
• Pomocne w utrzymaniu czystej jamy ustnej kota okażą się także przysmaki dentystyczne, które ścierają płytkę nazębną.
• Podstawę diety kota powinna stanowić karma mokra. Niestety, to właśnie ona sprzyja zbieraniu się płytki nazębnej. Pamiętaj, by zapewnić kotu dostęp do świeżej wody, która pomoże w oczyszczaniu ząbków z nadmiaru pokarmu. Ciekawym sposobem na poprawę czystości pyszczka są również specjalne płyny do higieny jamy ustnej, które można dodawać do wody pitnej.


Zapalenie dziąseł u kota najczęściej wywoływane jest niedostateczna higieną, jednak zawsze wymaga sprawdzenia przez weterynarza. Jeśli Twój mruczek wykazuje objawy infekcji, nie zwlekaj z wizytą: szybkie działanie zwiększy szanse na uratowanie zębów!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6666 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka dostawa, porządnie zapakowane
2024-05-24
Jestem mega zadowolona z kontaktu ze sklepem!!
pixel