Wyprawka dla chomika syryjskiego i dżungarskiego? Co potrzebują chomiki?

2021-10-04
Wyprawka dla chomika syryjskiego i dżungarskiego? Co potrzebują chomiki?

Wyprawka dla chomika to zestaw niezbędnych akcesoriów, dzięki którym gryzoń dobrze będzie się czuł w nowym otoczeniu. Od czego jednak zacząć i na co w szczególności zwrócić uwagę? Jak powinna wyglądać wzorcowa wyprawka dla chomika syryjskiego oraz dżungarskiego? Opowiemy o tym w poniższym wpisie. 

Klatka

Bez wątpienia klatka dla chomika jest rzeczą niezbędną, jeżeli chcemy opiekować się małym gryzoniem w domu. Na rynku można nabyć jej dwa rodzaje, czyli akwarium oraz klatkę z metalowymi pręcikami, na które gryzonie lubią się wspinać. 

Kompletując wyprawkę dla chomika trzeba również uwzględniać minimalną powierzchnię klatki dla gryzonia. Przyjmuje się, że:

  • klatka dla chomika dżungarskiego z rodziny karłowatych powinna mieć w podstawie minimum 60 na 40 cm, 
  • klatka dla większych chomików, a w tym syryjskich, musi mieć przynajmniej 80 na 40 cm, 

Świadomie dobrana wyprawka dla chomika zadba o jego samopoczucie, a także kondycję. Chomiki to gryzonie, które w naturalnym środowisku - patrząc na jeden dzień - potrafią przejść nawet 9 kilometrów! Właśnie dlatego w ich przypadku duża klatka dla gryzonia odgrywa bardzo dużą rolę. 

Podłoże

Co potrzebuje chomik, aby dobrze czuć się w nowej klatce? Oczywiście właściwego podłoża w odpowiedniej ilości! W tej roli świetnie sprawdzą się naturalne produkty, do których należy:

  • ściółka lniana lub konopna, 
  • sianko oraz zioła, które są atrakcyjnym przysmakiem dla gryzoni. 

Tego typu produkty są nie tylko bezpieczne - nie pylą i nie podrażniają łapek gryzonia - ale i pozwalają mu drążyć chomicze korytarze. Czynność ta jest wpisana w naturę gryzoni i sprawia im wiele radości. 

Co jeszcze potrzebują chomiki, aby zaspokoić swoje naturalne instynkty w kwestii kopania małych korytarzy? Odpowiedniej warstwy ściółki, która by im to umożliwiła! Mowa tu o warstwie, której grubość powinna wynosić 10, a najlepiej 20 cm. 

Jedzenie

Co potrzebuje chomik dżungarski i syryjski poza ściółką oraz klatką? Oczywiście odpowiedniego pożywienia. Tak jak w przypadku ściółki warto postawić w tym aspekcie na produkty naturalne i mieszanki od sprawdzony producentów. Chomiczki mają również szybki metabolizm, więc należy przestrzegać zalecanych na opakowaniu porcji.

Sucha karma to jednak nie wszystko! Zarówno chomik dżungarski, jak i syryjski, nie pogardzi:

  • smakołykami pod postacią ziół, nasion, jak i suszonych oraz świeżych owoców. Przed ich podaniem należy zawsze upewnić się, czy gryzonie mogą je spożywać! 
  • zwierzęcym białkiem. Tak! Nasze chomiczki od czasu do czasu powinny zjeść suszonego owada, czy też kawałeczek gotowanego mięsa drobiowego (oczywiście bez przypraw). 

Kołowrotek

Kołowrotek dla chomika to niezbędne akcesorium w każdej klatce! Kołowrotek jest źródłem nie tylko dobrej zabawy, ale pozwala wyładować nadmiar skumulowanej energii. Wybierając odpowiedni model należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • każda prawidłowo skompletowana wyprawka dla chomika syryjskiego zawiera kołowrotek, którego średnica nie powinna być mniejsza niż 27 cm! Nieprawidłowo dobrane, zbyt małe kołowrotki w sposób niezdrowy wyginają drobne kręgosłupy zwierząt, nieraz prowadząc do ich uszkodzenia,
  • zarówno kołowrotek dla chomika dżungarskiego, jak i syryjskiego, powinien posiadać zabudowaną bieżnię. W przypadku szczebelków oraz niepełnych bieżni nietrudno jest o uraz drobnej łapki.

Kryjówki, domki

Bez wątpienia wyprawka dla chomika syryjskiego oraz dżungarskiego nie będzie kompletna bez domku! Jego wielkość powinna być dopasowana do rozmiarów gryzonia. Najlepiej jest wybierać kryjówki wykonane z naturalnych i bezpiecznych materiałów. Domki pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdego chomika - to w nich zwierzątko odpoczywa, chowa się, jak i gromadzi swoje zapasy. 

Jeżeli zapoznałeś się z powyższym wpisem to już wiesz, czego potrzebuje chomik dżungarski oraz syryjski w swoim nowym domu. Jako sklep zoologiczny online oferujemy wszystkie wymienione powyżej produkty, a także poidełko dla chomika, które również powinno znaleźć się w każdej klatce. 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
polecam
2024-06-19
Przesyłka troszkę się opóźniła, ale sklep nadrobił to szybką odpowiedzią po skontaktowaniu się, gdzie potem poszło już ekspresowo. Zadowolony :)
pixel