Wścieklizna – objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

2022-02-17
Wścieklizna – objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

​Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna to choroba wirusowa przenoszona przez zwierzęta, głównie mięsożerne, takie jak lisy, jenoty oraz psy. Do infekcji dochodzi poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z krwią lub śluzówką. Najczęstszym powodem zakażenia jest pokąsanie. Wścieklizna może być przenoszona również na ludzi.
Wścieklizna należy do najbardziej śmiertelnych chorób wirusowych, ponieważ niemal w 100% przypadków wiąże się ze śmiercią. Niestety, pomimo dziesiątek lat pracy naukowców, nadal nie opracowano skutecznego leku na wściekliznę.

Wścieklizna u psa – objawy

Wścieklizna atakuje układ nerwowy, dlatego objawy zakażenia są bardzo charakterystyczne i trudne do przeoczenia. Zwykle pojawiają się po kilku dniach po infekcji, jednak bywa, że okres inkubacji choroby trwa nawet kilka miesięcy.
Istnieją dwie postacie wścieklizny: szałowa i porażeniowa. Pierwsza objawia się agresywnymi zachowaniami i dużym pobudzeniem, z kolei druga niedowładami (kończyn, zadu, języka). Niedowład gardła powoduje problemy z przełykaniem śliny, a zwierzę zaczyna toczyć z pyska ślinę.
Przed wystąpieniem znamiennych objawów wścieklizny, zwierzę może zdradzać subtelniejsze symptomy, takie jak gorączka, osłabienie, poszerzenie powiek, apatia, brak apetytu. Dlatego tak istotna jest baczna obserwacja zachowania psa i prędkie reagowanie, gdy jego zachowanie Cię niepokoi.

​Co zrobić, gdy pies zdradza objawy wścieklizny?

Wszelkie niepokojące symptomy w zachowaniu psa powinny skłonić Cię do jak najszybszego zabrania go do specjalisty. Jeśli weterynarz uzna, że zwierzę może być zarażone wścieklizną, zostanie ono poddane 14-dniowej kwarantannie. To konieczne, ponieważ pies chory na wściekliznę stanowi zagrożenie dla otoczenia. Niestety, jak już wspomnieliśmy, wścieklizna jest nieuleczalna, dlatego chore zwierzę musi zostać uśpione.
Jeśli pies ze wścieklizną zdążył ugryźć człowieka, również i on podlega 14-dniowej obserwacji. Pokąsanej osobie natychmiastowo podawana jest również szczepionka, która zmniejszy ryzyko tragicznego rozwoju choroby.

Jak uchronić zwierzę przed wścieklizną?

• Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia psa przed wścieklizną jest coroczne szczepienie. Należy wiedzieć, że w Polsce jest ono obowiązkowe. Pierwszą szczepionkę szczenię powinno przyjąć po ukończeniu 4 miesiąca życia. Szczepienia przeciwko wściekliźnie realizuje każdy gabinet weterynaryjny.
• Aby zminimalizować ryzyko infekcji, unikaj puszczania psa samopas w nieznanych okolicach, takich jak lasy. Pokąsanie przez dzikie zwierzę może być dla Twojego pupila bardzo groźne. Na spacery w nieznanych rejonach zawsze zabieraj dobrą smycz, która pozwoli Ci utrzymać zwierzaka przy sobie.

Wścieklizna u psa: nie bagatelizuj jej!

Pamiętaj, że wścieklizna nie jest niegroźną infekcją, a chorobą, która niemal zawsze prowadzi do zgonu zwierzęcia. Jest również śmiertelnym zagrożeniem dla osób, które z nim przebywają. Podstawą walki z tą chorobą są cykliczne, coroczne szczepienia psów. Nie zapominaj, że w naszym kraju są one obowiązkowe. Sprawdź więc książeczkę szczepień swojego psa i w razie potrzeby, jak najszybciej zapisz go na wizytę u weterynarza.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6521 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Wszystko w porządku
2024-04-15
Wszystko ok
pixel