W jaki sposób i jak często obcinać pazury u psa?

2020-08-04
W jaki sposób i jak często obcinać pazury u psa?

Psie paznokcie, tak samo jak ludzkie, wymagają regularnego skracania. Niektóre psy ścierają je podczas spacerów, czy zabaw na twardych nawierzchniach. Jeszcze inne psiaki, które mają tzw. piąty pazur, wilczy pazur, który nie ma styczności z podłożem, nie ściera się, a co za tym idzie, wymaga regularnego skracania.

Dla właścicieli jakich psów jest ten artykuł? Dla każdego! Gładkie powierzchnie w domach, spacery po trawie - takie warunki nie sprzyjają ścieraniu pazurów. Zbyt długi piąty pazur może być przyczyną dyskomfortu pupila, a także przyczyną zadrapań właściciela. Długie psie pazur mogą powodować ból przy chodzeniu, zwyrodnienia stawów, nadwrażliwość łap, stany zapalne, kulawiznę.


Jak obcinać pazury psu?

Podczas tego zabiegu pielęgnacyjnego trzeba być bardzo ostrożnym, uważnym, szybkim. Jeżeli pierwszy raz przycinasz pazurki, rozłóż to w czasie i obcinaj codziennie po 1 łapce.
Właściwa pora dnia: Gdy Twój pies ma twarde paznokcie, wyjdź z nim na spacer po deszczu lub zabierz go nad wodę np. w jezioro: dzięki temu paznokcie będę miękkie. Podczas zabiegu bądź spokojny i zrelaksowany.
Światło latarki: Użyj latarki do podświetlenia paznokcia, aby nie uszkodzić części żywej.
Relaks: Jeżeli chcesz mieć wygodny dostęp do łap, naucz psa leżenia na boku. Głaszcz psa, mówi do niego, nagradzaj. Bądź spokojny, ale stanowczy.
Precyzja i stanowczość: Przycinaj pazurki pod kątek 45 stopni, zachowując odstęp ok. 1mm od macierzy. Trzymaj i naciskaj cążki zdecydowanie i energicznie.
Nagradzaj: Nie zapomnij o przysmakach i słownym nagradzaniu:w trakcie pielęgnacji oraz po jej zakończeniu.

Czym obcinać pazury psu?

Pazury obcinaj przeznaczonymi do tego obcinaczami do pazurów dla psów i kotów. Są one dopasowane do specyficznego kształtu pazurów zwierzęcych. Antypoślizgowej i ergonomicznej rękojeści ułatwia pielęgnację. Cążki świetnie radzą sobie z twardym paznokciem, ponadto mają okrągły kształt ostrza i zoptymalizowany kąt cięcia. Dzięki takiej konstrukcji ostrze podczas cięcia wywiera równomierny nacisk na pazur bez rozdwajania i szarpania.
NIGDY nie używaj do tego cążek do paznokci dla ludzi! Nieprawidłowe przycięcie jest bolesne dla psa, a w przyszłości może skutkować problemami.

Czy każdemu psu trzeba obcinać pazurki?

Nie każdy psiak musi mieć obcinane pazurki. Tak jak pisaliśmy wcześniej, niektóre psiaki same ścierają je na twardych podłożach. Obserwuj łapki pupila, aby stwierdzić, czy nadszedł odpowiedni czas na zabieg pielęgnacyjny. Często można zaobserwować następującą zależność: im pies starszy, im krótsze spacery, tym częściej paznokcie powinny być skracane.

Na co uważać podczas obcinania pazurów u psa?

Zewnętrzna część pazura to twarda płytka rogowa (część martwa), natomiast jego wnętrze to łożysko i macierz (część żywa). W części żywej znajdują się naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe, których nie możemy uszkodzić. Skracając psie pazury należy uważać na macierz: obcięcie jej może spowodować krwawienie i ból. U psiaków z jasnym paznokciami macierz jest widoczna, w przypadku psów z czarnym pazurem można posłużyć się latarką: po podświetleniu zobaczymy część żywą, której uszkodzenie jest bolesne dla psa. Zwróć także uwagę pod jakim kątem dokonujesz cięcia: najlepiej przycinać pazur pod kątem około 45º w stosunku do podłoża.
budowa psiego pazura
 

Jak często obcinać pazury psu?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pupila: rodzaju podłoża, po którym spaceruje, częstotliwości jego aktywności, a także diety. Pies poruszający się po twardych powierzchniach (np. chodnik) będzie ścierał swoje pazurki bardziej, niż ten pies, który biega po miękkich nawierzchniach (np. trawa, dywan). Psy, które biegają dużo, chodzą na długie spacery, w przeciwieństwie do kanapowców nie będą potrzebowały tego zabiegu pielęgnacyjnego. Dieta to kolejny wyznacznik: posiłki bogate w mikro i makro elementy sprzyjają wzrostowi paznokcia.

Kiedy obcinać psu pazury?

Prostym sposobem na wybór odpowiedniego momentu do obcięcie pazurów jest tzw. test długości: pazurki powinniśmy przyciąć wtedy, gdy słyszymy kroki psa na takich powierzchniach jak np. parkiet. Odpowiednia długość to taka, gdy pazurki nie są dłuższe niż opuszka palca - gdy pies stoi, to jego pazurki nie powinny dotykać podłoża. Obserwuj i nasłuchuj kroki psa, aby stwierdzić czy nadszedł czas skrócenie długości pazurków.

Jak oswoić psa z obcinaniem pazurów?

Nie obcinaj pazurków na siłę. W ten sposób zrazisz psa, a w przyszłości pies będzie bał się dotykania pazurków. Już od szczeniaka dotykaj psich łapek (tylnych oraz przednich) i paznokci. Rób to w takim momencie, gdy pies czuje się bezpiecznie i jest zrelaksowany. Nie zapominaj o przysmakach - nagradzaj za spokojne dotykanie. Pozwól pupilowi obwąchać cążki lub nożyczki, dotknij łapek narzędziem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6309 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-21
Transakcja przebiegła pomyślnie. Szybka dostawa. Pozdrawiam.
2024-02-18
Bardzo szybka realizacja zamówienia.
pixel