Upały z psem - jak się na nie przygotować?

2023-05-29
Upały z psem - jak się na nie przygotować?

Lato z psem, czyli czas na przygody poza domem

Uwielbiasz spędzać czas z psem na świeżym powietrzu? Lato to idealny moment na wspólne wycieczki na plażę, długie spacery czy odpoczywanie na łące. Pamiętaj jednak, że upalne dni mogą stanowić duże wyzwanie dla organizmu Twojego zwierzaka. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób zwiększyć jego komfort i zapobiec niebezpiecznym następstwom wysokich temperatur.

Jak zadbać o psa w upały?

Jak uchronić psa przed negatywnymi skutkami wysokich temperatur?

Stały dostęp do wody

Podczas upałów niezwykle istotne jest, aby zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody. Upewnij się, że Twój pies ma możliwość napicia się, zarówno w domu, jak i w trakcie spacerów czy wyjazdów. Pamiętaj, że woda w misce może szybko się nagrzać, więc regularnie ją kontroluj i wymieniaj na świeżą i chłodną (lecz nigdy zmrożoną)!

Odpowiednia dieta

Dieta psa w czasie upałów powinna być odżywcza, a zarazem lekkostrawna. Warto postawić na wysokiej jakości karmy mokre, które zawierają sporo wody, a jednocześnie dostarczają psu niezbędnych składników odżywczych. W upalne dni ogranicz podawanie psu suchej karmy i smaczków, które mogą potęgować pragnienie.

Ochrona przed słońcem

Podobnie jak my, ludzie, psy również mogą odczuwać negatywne skutki działania ostrego, letniego słońca. Dotyczy to szczególnie psów o jasnej sierści lub krótkim włosiu. Podczas wypoczynku na świeżym powietrzu zapewnij swojemu psu cień, zwłaszcza w najgorętszych godzinach dnia. Wystarczy

Mata chłodząca

Mata chłodząca to świetne akcesorium, które pomoże psu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w gorące dni. Jest wypełniona żelowym materiałem, który utrzymuje niską temperaturę i zapewnia zwierzakowi przyjemne uczucie chłodzenia. Możesz położyć matę w miejscu, w którym pies najczęściej odpoczywa, aby zapewnić mu odrobinę ulgi w upalne dni.

Basen dla psa

Nie tylko my uwielbiamy zabawy w basenie! Woda to doskonały sposób na ochłodzenie psa w upalne dni. Jeśli Twój pies lubi się kąpać, możesz rozważyć zakup niewielkiego basenu. Pamiętaj jednak, żeby zawsze nadzorować psa podczas korzystania z basenu i zapewnić bezpieczne warunki do zabawy.

Udar cieplny u psa – jak go rozpoznać?

Udar cieplny to poważne zagrożenie dla zdrowia psa w czasie upałów. Każdy właściciel czworonoga powinien znać jego objawy i umieć rozpoznać ten stan, aby natychmiast podjąć odpowiednie działania. Twoją czujność powinny wzbudzić następujące symptomy:
• Nadmierna ślinienie się i trudności w oddychaniu,
• Dziwne lub nieskoordynowane ruchy,
• Wysoka temperatura ciała,
• Osłabienie i apatia,
• Wymioty.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma udar cieplny, natychmiast podjąć działania ratunkowe. Zadzwoń do weterynarza, a następnie natychmiast przenieś psa do chłodnego i zacienionego miejsca. Spryskaj go delikatnie chłodną wodą, szczególnie na brzuchu, pod pachami i na łapach. Możesz także wykorzystać mokre ręczniki. Pamiętaj, że udar cieplny jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej!

Upały z psem - podsumowanie

Lato, choć pełne przygód i atrakcji, może być dla Twojego psa szczególnie wymagającą porą roku. Pamiętaj, by w ciepłych dniach zapewniać mu dostęp do wody i cienia – to podstawowe sposoby na to, by zapobiec groźnym sytuacjom, takim jak udar cieplny.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6521 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko i profesjonalnie
2024-04-18
Wszystko ok polecam
pixel