Trening czystości: przydatne akcesoria dla szczeniaka

2021-08-31
Trening czystości: przydatne akcesoria dla szczeniaka

​Czy trening czystości musi być trudny?

Nauczenie psa załatwiania się poza domem wielu właścicielom wydaje się trudnym zadaniem. W istocie warto wiedzieć, że leży ono w naturze każdego czworonoga. Zwierzęta zawsze realizują potrzeby fizjologiczne poza swoim legowiskiem. Celem treningu czystości jest uświadomienie psu, że jako swoje miejsce do życia powinien traktować cały dom lub mieszkanie.
Trening czystości można rozpocząć bardzo wcześnie, bo już u 3-miesięcznych piesków. Przyda się sporo cierpliwości, wyrozumiałości, a także kilka akcesoriów dla szczeniaczka. Zastanawiasz się, jak długo może trwać nauka? To kwestia indywidualna. Z reguły jednak trening czystości zajmuje około 6 miesięcy.

​Trening czystości: 3 podstawowe zasady

​ 1. Częste spacery z psem

Na samym początku nauki czystości, pieska należy zabierać na spacer nawet 8-10 razy na dobę. Tak duża częstotliwość zwiększy bowiem szansę, że szczeniak załatwi się na zewnątrz, a Ty będziesz mógł na to odpowiednio zareagować (o czym za chwilę). Bardzo ważne jest również zabieranie psa na spacer w konkretnych sytuacjach: po jedzeniu i piciu, po drzemce lub intensywnej zabawie. W każdej sytuacji, w której metabolizm szczeniaczka ma szansę przyspieszyć, załatwienie potrzeby fizjologicznej staje się pilne.

​2. System nagród i kar

Za każdym razem, gdy piesek załatwi się poza domem, nagrodź go przysmakiem. To prosty sposób na to, by szczeniak zaczął kojarzyć siusianie na dworze z czymś przyjemnym i opłacalnym.

A co, jeśli w domu znajdziesz niezbyt miłą niespodziankę? Zachowaj spokój i nie okazuj psu swojego zdenerwowania. Pod żadnym pozorem nie powinieneś na niego krzyczeć ani stosować kar cielesnych. Wpadkę należy potraktować milczeniem. Sam fakt, że w takiej sytuacji nie pojawi się wyczekany przysmak, będzie dla psa sygnałem, że powinien postępować inaczej.

​3. Wspomóż się akcesoriami dla szczeniaka

W naszym sklepie znajdziesz sporo akcesoriów, dzięki którym trening czystości będzie przebiegał sprawniej. Co może się przydać?

​Mata treningowa

Absolutny must-have w domu, w którym mieszka szczeniak. Maty treningowe zapobiegają zabrudzeniu i zniszczeniu podłogi. Są bardzo chłonne, dlatego nie musisz martwić się, że w razie wpadki przesiąkną. W naturalny sposób neutralizują zapachy.

​Kuweta dla psa

Dzięki niej możesz wspomóc pieska w nauce załatwiania potrzeb w wyznaczonym miejscu. Niektóre modele wyposażone są w specjalną tyczkę, która pomaga samcom uczyć się, jak podnosić nogę w trakcie siusiania.

Środek wspomagający adaptację

Preparat o zapachu przyjemnym dla pieska skłoni go do załatwienia potrzeby w wyznaczonym miejscu. Początkowo możesz rozpylać go na matach i w kuwetach, aby później przejść na zewnątrz i użyć go na trawniku. Tego typu środki są całkowicie naturalne oraz bezpieczne dla zwierząt.

Neutralizatory zapachów

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak działają. Gdy mimo Twoich starań pupil załatwi się w niespodziewanym miejscu, odpowiedni preparat szybko poradzi sobie z przykrym zapachem.

​Udany trening czystości – podsumowanie

Nauka czystości wymaga czasu i cierpliwości. Możesz być jednak pewien, że stosując się do naszych zasad, na pewno nauczysz swojego szczeniaczka właściwych zachowań.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Jak zawsze , wszystko super.
2024-07-19
Wszystko w porządku
pixel