Szelki czy obroża dla psa - co wybrać?

2023-05-29
Szelki czy obroża dla psa - co wybrać?

Obroża dla psa - wady i zalety

Obroża jest jednym z najbardziej tradycyjnych i popularnych akcesoriów dla psów. Zwykle to ona stanowi pierwszy wybór właścicieli czworonogów, jednak warto wiedzieć, że znajduje ona zastosowanie w określonych sytuacjach.
Zalety obroży dla psa:
• Identyfikacja - obroża z identyfikatorem, zawierającym numer telefonu właściciela, to jeden z obowiązkowym środków zabezpieczających zwierzaka. W przypadku zagubienia znalazca psa może łatwo skontaktować się z właścicielem.
• Szybkie zakładanie - obrożę można szybko i łatwo założyć na kark psa, co jest wygodne podczas codziennych spacerów.
• Dobra dla psów zdyscyplinowanych - obroża dla psa to odpowiednie rozwiązanie dla zwierzaków, które grzecznie kroczą przy nodze właściciela.
Wady obroży dla psa:
1. Nacisk na szyję - jedną z głównych wad obroży jest nacisk, jaki może wywierać na szyję psa. Szczególnie przy stosowaniu siły lub szarpnięciach, może to wywoływać ból, dyskomfort, a nawet uszkodzenia kręgosłupa lub dróg oddechowych psa. Z tego względu obroże odradzane są szczeniakom, których układ kostny wciąż się rozwija.
2. Mniejsza kontrola nad zwierzakiem - w przypadku psów, które mają tendencję do ciągnięcia smyczy, obroża może nie zapewnić wystarczającej kontroli. W takich przypadkach może to prowadzić do trudności w prowadzeniu psa, a tym samym jego niewłaściwego zachowania na spacerze.

Kiedy warto wybrać szelki dla psa?

Szelki są alternatywnym rozwiązaniem dla psich obroży, które ma wielu zwolenników. Oto sytuacje, w których warto rozważyć wybór szelki dla psa:
• Problemy z ciągnięciem smyczy - jeśli Twój pies ma nawyk ciągnięcia na smyczy i trudno go kontrolować, szelki mogą być bardzo dobrym wyborem. Jako że rozkładają nacisk związany z ciągnięciem na większą powierzchnię ciała, kontrolowanie psa staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe zarówno dla niego, jak i dla Ciebie.
• Problemy zdrowotne - jeśli Twój pies ma problemy ze zdrowiem, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa, dróg oddechowych lub szyi, szelki mogą być dla niego bardziej odpowiednie. Minimalizują nacisk na te obszary, co może zmniejszyć ryzyko urazów.
• Łatwiejsze szkolenie - szelki mogą być również przydatne podczas szkolenia psa. Dają właścicielowi większą kontrolę i umożliwiają bardziej efektywne stosowanie rozmaitych technik.
Warto jednak pamiętać, że niektóre psy mogą nie tolerować szelek lub odczuwać dyskomfort z nimi związany. Ważne jest odpowiednie dopasowanie szelek do psa oraz zapewnienie mu dostatecznej swobody ruchu. Przed zakupem dokładnie zmierz swojego zwierzaka, by dopasować model do jego sylwetki.
Jaki typ szelek dla psa będzie najlepszym rozwiązaniem? Polecamy modele typu guard, mocno zabudowane, które są idealnie dopasowane do psiej budowy ciała. Szelki guard uważane są za najzdrowsze dla psów małych oraz dużych ras, gdyż w najmniejszym stopniu obciążają układ ruchu zwierzęcia. Są także bardzo stabilne i uniemożliwiają ucieczkę.

Obroża czy szelki dla psa? Podsumowanie

Jak widzisz, zarówno obroże dla psów, jak i szelki znajdują swoje zastosowanie podczas spacerów. To, które akcesorium wybierzesz, zależy przede wszystkim od wieku Twojego zwierzaka oraz jego dyscypliny. Jeśli właśnie poszukujesz smyczy, szelek lub obroży dla czworonożnego przyjaciela, sprawdź ofertę naszego sklepu. Na pewno wybierzesz coś w sam raz!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6652 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Wszystko sprawnie
2024-05-20
-
pixel