Szelki czy obroża: co będzie lepsze dla psa?

2021-07-01
Szelki czy obroża: co będzie lepsze dla psa?

​Obroża czy szelki: zastosowanie

Cel używania szelek i obroży jest prosty: zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas codziennych spacerów. To dzięki tym akcesoriom właściciel może kontrolować zwierzaka podczas wyjść. Jednak nawet pomimo dobrej tresury zdarza się, ze pies mocno ciągnie za smycz. Wówczas szelki lub obroża mogą wywierać na jego ciało bardzo duży nacisk.
Właściciele czworonogów często zastanawiają się, który z spacerowych gadżetów będzie bezpieczniejszy dla ich milusińskich. Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zarówno obroża, jak i szelki, mają swoje wady i zalety.

​Obroża i szelki, a zdrowie psa

Najistotniejszą kwestią pozostaje zdrowie zwierzaka. Gdy pies podczas spaceru ciągnie smycz, szelki i obroża uciskają jego ciało, co może prowadzić do groźnych powikłań.
• Obroża uciska gardło psa, a wraz z nim szyjne kręgi oraz tarczycę. Jeśli do ucisku dochodzi regularnie, grozi to rozwojem chorób kręgosłupa oraz stanami zapalnymi.
• Choć szelki większości osób wydają się bezpieczniejszym wyjściem, nieprawidłowo stosowane, również mogą zagrozić psu. Zwykłe szelki dla zwierząt mogą doprowadzać m.in. do deformacji łopatek.

Tresura to podstawa!

Dylemat związany z wyborem pomiędzy szelkami, a obrożą może rozwiązać dobrze przeprowadzona tresura zwierzaka. Pies nauczony komendy „do nogi”, spacerujący blisko właściciela, nie będzie narażony na zgubne działanie ucisku akcesoriów na kręgosłup. Jeśli więc Twój pies mocno ciągnie smycz podczas spaceru, zamiast wymieniać szelki na obroże bądź odwrotnie, skup się na jego trenowaniu!

​Dobierz produkt dla swojego psa

Każdy zwierzak jest inny – są psy z natury lękliwe, blisko trzymające się właściciela, jak również energiczne pupile, lgnące z radością do obcych. Ponadto, podczas zakupu spacerowych akcesoriów, pod uwagę należy wciąż budowę ciała psa.
• Delikatne pieski, takie jak chihuahua, ze względu na swoją budowę powinny być zaopatrzone w bardzo elastyczną obrożę lub lekkie szelki. Ich układ kostny jest bowiem bardzo wrażliwy.
• Umięśnione psy, takie jak pitbulle, są mniej podatne na schorzenia układu kostnego wynikające z ucisku. Niemniej jednak, te same zwierzaki mają sporo siły, dlatego są w stanie ciągnąć smycz wyjątkowo mocno. Szelki lub obroża dla takich psów muszą być stabilne i zapewniać właścicielowi wysoką kontrolę.

​Najlepsze szelki dla psów

Jeśli uważasz, że Twój pupil najlepiej będzie czuł się w szelkach, postaw na model guard. To proste szelki, zbudowane z dwóch obręczy połączonych paskami. Zdaniem weterynarzy, to właśnie ten model zapewnia psu największą swobodę podczas spacerów i nie uciska jego łopatek. Szelki guard są polecane szczególnie szczeniakom, których szkielet dopiero się rozwija.

​A może jednak obroża?

Obroża dla psa nie będzie szkodliwym rozwiązaniem, jeśli zdecydujesz się na elastyczny, regulowany model wykonany z materiału lub skóry. Absolutnie nie zakładaj psu metalowych obroży! Pamiętaj również, że jeśli pies naprawdę mocno ciągnie podczas spacerów, na czas treningu posłuszeństwa, warto zamienić obrożę na nieco bezpieczniejsze szelki.

​Bezpieczne spacery z psem

Zarówno szelki, jak i obroże mogą sprawdzać się doskonale pod warunkiem, że zadbasz o tresurę swojego psa. Posłuszne chodzenie przy nodze znacznie zwiększy bezpieczeństwo codziennych spacerów. Dobre obroże i szelki dla psiaków znajdziesz w naszym sklepie – sprawdź!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6808 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Wszystko odbyło się bardzo dobrze i profesjonalnie. Kontakt na najwyższym poziomie. Polecam
2024-07-11
Byla burza I opoznienie . To nic ! Obsluga byla B.grzeczna I profesjonalna . Dziekuje.
pixel