Sprzątanie po psie: przepisy i wskazówki

2022-05-23
Sprzątanie po psie: przepisy i wskazówki

Sprzątanie po psie – co mówi o nim prawo?

Zapewne każdy właściciel psa słyszał, że za nieposprzątanie nieczystości po swoim zwierzaku grozi mu mandat. Niestety, przepisy w tej kwestii wciąż nie zostały ujednolicone. Za tego rodzaju mandaty odpowiadają miasta i gminy, a to oznacza, że wysokość kary jest uzależniona od lokalizacji. W niektórych miejscach może wynieść ona nawet 500 zł, w innych – 20 zł. Nietrudno również o miejsca, w których karanie za podobne zachowania w ogóle nie jest egzekwowane.

Niesprzątanie po psach jest problemem, który pozostaje aktualny przez większość roku. Skutki takiego zachowania można dostrzec zwłaszcza wczesną wiosną, gdy topnieją śniegi, odkrywając nie zawsze estetyczne trawniki.

Dlaczego sprzątanie po psie jest tak ważne?

W ostatnim czasie można zauważyć rosnącą świadomość właścicieli zwierzaków związaną ze sprzątaniem ich odchodów. Niestety, osób, które nie zauważają tego problemu, wciąż nie brakuje. Tymczasem, nieposprzątana psia kupa może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje, niż mogłoby się wydawać.

· Psie odchody stanowią zagrożenie dla innych zwierząt, które znajdują się w otoczeniu. Zarówno psy, jak i koty korzystające z zanieczyszczonego trawnika są narażone na liczne choroby pasożytnicze, których źródłem są nieczystości. Pasożyty mogą być obecne nawet w odchodach zdrowych, zadbanych psów.

· Nieposprzątane psie kupy na trawnikach czy w piaskownicach to poważne zagrożenie dla bawiących się w nich dzieci. Zwłaszcza najmłodsze maluchy są bardzo podatne na pasożyty, które mogą znajdować się w psich odchodach.

· Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że psie kupy znacząco obniżają walory estetyczne przestrzeni. Nikt z nas nie jest zadowolony, wdeptując w taką „niespodziankę”. Sprzątanie po psie powinno być traktowane jako wyraz solidarności sąsiedzkiej oraz wspólnego dbania o ładną okolicę.

Jak sprzątać po psie? Praktyczne wskazówki

Pamiętaj, że sprzątanie po swoim pupilu nie jest niczym uwłaczającym i wstydliwym. Jako właściciel jesteś za niego odpowiedzialny. Psiak nie usunie nieczystości samodzielnie, dlatego podczas każdego spaceru powinieneś być na to przygotowany. Wystarczy mieć w zanadrzu woreczki na odchody – najlepiej biodegradowalne, w praktycznym i wygodnym etui. Dla dodatkowej higieny, na spacery możesz zabierać ze sobą jednorazowe rękawiczki. Praktycznym akcesorium okaże się również niewielka łopatka – dokładnie taka, jaką stosuje się do oczyszczania kocich kuwet.

Pamiętaj, aby zawsze wyrzucać psie odchody do pojemników specjalnie do tego przeznaczonych. Obecnie można spotkać je na większości osiedli, a także w parkach. Jeśli jednak w Twojej okolicy brakuje specjalnego kosza na odchody, wyrzuć je do pojemnika na niesegregowane odpady komunalne (zmieszane).

Sprzątanie po psie: wyraz szacunku i dobrych manier

Wybierając się na spacer z psem po osiedlu czy parku, warto mieć na uwadze bezpieczeństwo i komfort innych. Pamiętaj, że psie odchody mogą nie tylko budzić obrzydzenie, ale także być źródłem poważnych chorób, które zagrażają szczególnie dzieciom oraz zwierzakom.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Polecam z całego serca
2024-06-19
Przesyłka troszkę się opóźniła, ale sklep nadrobił to szybką odpowiedzią po skontaktowaniu się, gdzie potem poszło już ekspresowo. Zadowolony :)
pixel