Spacer z kotem – jak się do niego przygotować?

2022-07-04
Spacer z kotem – jak się do niego przygotować?

​Spacer z kotem – o czym musisz pamiętać?

​1. Nie każdy kot marzy o spacerach!

To nieprawda, że każdy kot czuje „zew wolności” i z ogromną radością będzie poznawał świat poza domem. Pamiętaj, że Twój mruczek to zwierzę domowe – wbrew wielu opiniom, w jego naturze wcale nie leży włóczenie się po zaroślach. O kotach wychodzących pisaliśmy w tym artykule.
Jeśli więc widzisz, że Twój kot panicznie boi się nowych miejsc i nie garnie się do wychodzenia, lepiej odpuść. Pamiętaj, że samopoczucie mruczka powinno być tutaj priorytetem. Wielu kotom wystarczy czas spędzany w dobrze znanym domu.

​2. Wybierz dobrą smycz i szelki dla kota

Trudno wyobrazić sobie udany spacer z kotem bez odpowiednich akcesoriów. Porzuć myśl o tradycyjnej obroży – zapewniamy, że Twój kot może się z niej bez problemu wyswobodzić. Najlepszym rozwiązaniem będą szelki typu guard, zapinane zarówno na karku, jak i na plecach. W naszym sklepie internetowym znajdziesz je w zestawach z dopasowanymi smyczami.

3. Spacer z kotem – zacznij od treningów

Kupiłeś sprzęt spacerowy i już planujesz, że Twój futrzak będzie chodził wraz z Tobą parkowymi alejkami? Możesz się rozczarować. Kot ma zupełnie inny charakter niż pies, a dostosowanie się do zmian zwykle zajmuje mu więcej czasu. Jeśli marzysz o wspólnych spacerach, zacznij od stopniowych przygotowań.
• Zapoznaj zwierzaka z szelkami na kota – pozwól mu je obwąchać i obejrzeć. Gdy nowy przedmiot przesiąknie znanymi zapachami, możesz założyć kotu szelki, by mógł się do nich przyzwyczaić.
• Jeśli zwierzak nie chce w popłochu zdejmować z siebie szelek, przypnij do nich smycz i pospaceruj z kotem po domu. Taki trening możesz połączyć np. z polowaniem na wędkę.
• Po kilku dniach ćwiczeń możesz wyjść z kotem na korytarz, a następnie przed dom. Jeśli zwierzę reaguje dobrze, dystans może być stopniowo zwiększany.

4. Idziemy na spacer z kotem

• Na miejsca spacerów z kotem wybieraj spokojne i mało zatłoczone okolice. Ważne, by w czasie przechadzek nie przebywały w nich tłumy ludzi i inne zwierzęta.
• Pozwól mruczkowi spokojnie zapoznawać się z okolicą – wyprowadź go na trawnik, by mógł obwąchać nowe miejsca. Jednocześnie pamiętaj, żeby nigdy nie ciągnąć za sobą kota – to może wywołać u niego dodatkowy stres.
• Na spacer z kotem warto zabrać ulubione przysmaki zwierzaka, a także zabawki, z których pupil może korzystać poza domem.

5. Pamiętaj o bezpieczeństwie

• Kot wychodzący powinien być zaszczepiony nie tylko na wściekliznę, ale także białaczkę kocią oraz koci katar. Zwierzę musi być również regularnie odrobaczane, ponieważ poza domem mruczki mogą mieć kontakt z innymi (w tym dzikimi) zwierzętami oraz ich odchodami.
• Przed każdym spacerem zabezpiecz kota przed kleszczami, używając specjalnego preparatu. Dobrym rozwiązaniem okaże się także obroża przeciw kleszczom i pchłom.
• Dbaj o odporność swojego zwierzaka – nie tylko w sezonie spacerowym. Zatroszcz się o dobrze zbilansowaną dietę kota i podawaj mu witaminowe suplementy.

Udany spacer z kotem: to możliwe!

Jeśli Twój kot ma ciekawską naturę i nie obawia się wychodzić na zewnątrz, możesz zaproponować mu wspólne spacery. Pamiętaj o zakupie solidnych szelek i smyczy, a także o odrobaczaniu i szczepieniach zwierzęcia – to absolutne podstawy, dzięki którym spacer z kotem będzie dla niego bezpieczny.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6525 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko i zgodnie z zamówieniem. Polecam.
2024-04-18
Ok
pixel