Pupil z nadwagą. Jak odchudzić kota lub psa?

2021-06-29
Pupil z nadwagą. Jak odchudzić kota lub psa?

​Jak sprawdzić, czy zwierzak jest za gruby?

Choć brzmi to brutalnie, w większości przypadków to my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za nadwagę naszych domowych zwierzaków. Wystarczy spojrzeć choćby na dziko żyjące koty: one praktycznie nigdy nie są otyłe. Jedzą tyle, ile potrzebują w danym momencie.
Czasem postawienie samodzielnej diagnozy, czy zwierzak jest otyły, może stanowić dla jego właściciela problem. Najprostszym sposobem na ocenę sylwetki pupila jest zważenie go, a następnie porównanie wyniku z normami dotyczącymi danej rasy. Sprawdź również, czy Twój pies lub kot ma widoczne wcięcie w kłębie, tuż pod żebrami. Jeśli trudno je zlokalizować, może oznaczać to, że zwierzak powinien się odchudzać.

​Nadwaga u zwierząt domowych – przyczyny

Jakie są najczęstsze powody, dla których domowi pupile obrastają w zbędny tłuszczyk?
Nieograniczony dostęp do jedzenia. Wiemy, że wiecznie pełna miska to oznaka troski, jednak szkodzi ona psom i kotom. Zwierzęta nie powinny mieć możliwości jedzenia „na zawołanie”. Powód? Podobnie jak my, robią to nie tylko z konieczności, ale też dla przyjemności!
„Ludzkie” jedzenie. Mamy nadzieję, że wiesz, że Twój zwierzak nie powinien go jeść. Co prawda, jeśli od czasu do czasu połasi się na szynkę lub warzywo, nie powinno mu to zaszkodzić. Niedopuszczalne jest natomiast karmienie psów i kotów słodyczami oraz przetworzoną żywnością.
Niska aktywność fizyczna. Jeśli pies nie ma szansy na spożytkowanie energii, a dodatkowo sporo je, ryzyko nadwagi wzrasta.
Choroby. Koty i psy mogą borykać się z kłopotami hormonalnymi, które wzmagają gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Na te zmiany są podatne zwłaszcza pupile wykastrowane.

​Otyłość u zwierzęcia – czym grozi?

Podobnie jak u ludzi, nadwaga u zwierząt wiąże się z szeregiem groźnych powikłań. Należą do nich przede wszystkim kłopoty z układem krążenia, kondycją kości oraz stawów. Ponadto, otyłość oznacza zwiększone ryzyko cukrzycy oraz chorób wątroby.

​Jak odchudzić psa lub kota?

Nie zawsze pomoc weterynarza lub behawiorysty jest konieczna do tego, by odchudzić pupila. Liczy się Twoja determinacja. Mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci w poprawieniu sylwetki, a tym samym zdrowia Twojego pupila.

Zbilansowane żywienie

Podstawą walki o lepszą formę zwierzaka jest modyfikacja sposobu jego żywienia. Jak już wspomnieliśmy, pies lub kot nie powinny mieć nieograniczonego dostępu do pełnej miski. Niewielkie posiłki pupilowi należy serwować na bieżąco, najlepiej w równych odstępach czasowych.
Ponadto, Twój zwierzak powinien jeść karmę, która zapewnia uczucie sytości, jednak nie stanowi źródła pustych kalorii. Psom z nadwagą polecamy rewelacyjne karmy Brit Care Weight Loss, zaś wszystkim mruczkom – karmy Light Weight od Royal Canin.

​Aktywność fizyczna

Pamiętaj, że nawet największy kanapowiec wymaga ruchu. Znajduj czas na dłuższe spacery i zabawy z psem, a także zachęcaj do figli swojego kota. Przydadzą się do tego odpowiednie zabawki.

​Zdrowy sen

Zarówno psy, jak i koty potrzebują dużo snu, by cieszyć się pełnią zdrowia. Udowodniono, że niedobory snu mogą mieć wpływ na przyrost tkanki tłuszczowej. Wygodne legowisko ustawione w zacisznym miejscu umożliwi odpoczynek każdemu zwierzakowi.

Na drodze do zdrowej sylwetki najważniejsza jest determinacja – ta zasada obowiązuje również u zwierząt. Wypróbuj nasze metody i zadbaj o zdrowie oraz kondycję psa lub kota.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6845 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Ok
2024-07-19
Wszystko w porządku.
pixel