Przeprowadzka z kotem, czyli jak przyzwyczaić kota do nowego domu?

2022-04-27
Przeprowadzka z kotem, czyli jak przyzwyczaić kota do nowego domu?

Przeprowadzka z kotem nie należy do najprostszych zadań i często wiąże się z narastającym stresem - zarówno u zwierząt, jak i u troszczących się o nie właścicieli. Trudno jest uniknąć przeprowadzkowych “wpadek” jednak przy odrobinie wysiłku oraz cierpliwości można zaoszczędzić sobie i domowemu mruczkowi traumatycznych doznań. Jak powinna zatem wyglądać wzorcowa przeprowadzka z kotem? Opowiemy o tym w niniejszym artykule. 

Przeprowadzka z kotem - od czego zacząć?

Zanim zaczniesz się zastanawiać nad tym, jak przyzwyczaić dorosłego kota do nowego domu i jak oszczędzić mu stresu, zacznij od fundamentalnych podstaw. Przede wszystkim upewnij się, że w nowym mieszkaniu (o ile będzie wynajmowane) właściciel zgadza się na obecność zwierząt - niestety, nie wszędzie nasz puchaty przyjaciel będzie mile widziany, co zawęża ilość dostępnych lokali.

Kolejną bardzo ważną kwestią, o której należy wspomnieć w kontekście przeprowadzki kota do nowego miejsca, jest nastawienie właścicieli. Niestety, jeszcze dużo osób sądzi, że koty o wiele bardziej przywiązują się do swojego terytorium niż do ludzi, co skutkuje ich porzuceniem lub brakiem wystarczającej atencji po przeprowadze - oczywiście jest to błędne podejście, co udowodnili badacze z Oregon State University (szerzej o tej tematyce można przeczytać na łamach magazynu Current Biology). Jak to jednak odnosi się do stresu u kota po przeprowadzce? Przede wszystkim:

  • kot w towarzystwie właściciela czuje się bezpiecznie, dlatego też należy mu poświęcić sporo uwagi przed, w trakcie i po przeprowadzce. Warto na ten czas wziąć urlop i wesprzeć w ten sposób swojego puchatego towarzysza,
  • zwierze, przebywając z człowiekiem, uczy się jego zachowań. Zestresowany właściciel = zestresowany kot. Zatem, aby ułatwić aklimatyzację kotu w nowym domu, należy do całego przedsięwzięcia podchodzić ze spokojem i z uśmiechem na twarzy. 

Przygotowania do przeprowadzki z kotem

Przeprowadzka kota z domu do bloku, z mieszkania do domu lub za granicę, wiąże się z wieloma przygotowaniami, które mogą, ale nie muszą, wzbudzać podejrzenie u mruczak. Zwierze może potraktować pojawiające się w mieszkaniu kartony jako interesujący plac zabaw, omijać je szerokim łukiem lub po prostu im się przyglądać - scenariuszy jest wiele. 

Jak przygotować kota do przeprowadzki na etapie pakowania? Przede wszystkim:

  • należy zachować spokój i rozłożyć pakowanie na kilka dni. Warto unikać pośpiechu i nerwowych sytuacji,
  • nie można zapominać o rytuałach kota. Mimo pakowania regularne podawanie posiłków, zabawa, czy też głaskanie to podstawa! Pielęgnacja kota również powinna wyglądać tak, jak w każdy inny, zwyczajny dzień, 
  • trzeba w pierwszej kolejności zabezpieczyć przedmioty, które mogłyby zaszkodzić puchatemu podopiecznemu (np. zestawy do szycia, nożyczki lub cienkie szkło),
  • aby uniknąć stresu u kota po przeprowadzce do ostatniego dnia nie należy chować jego rzeczy. Wszystkie akcesoria dla kota (miski, drapaki) oraz zabawki dla kota powinny zostać na swoim miejscu. 

Nie można zapomnieć o tym, że przeprowadzka kota do nowego domu wiąże się z jego przetransportowaniem. Warto zatem przygotować odpowiednio wcześnie transporter z wytrzymałym zapięciem i solidną podstawą Powinien być on otwarty, aby zwierze mogło swobodnie do niego wchodzić i wychodzić.

Przeprowadzka z kotem

Zachowanie kota po przeprowadzce bywa różne - bardziej odważne mruczki szybko zaczną zwiedzać zakamarki i zaglądać do nowych pomieszczeń, inne natomiast mogą schować się pod kanapą lub łóżkiem i odmawiać jedzenia. 

Przyzwyczajanie kota do nowego domu, podwórka oraz miejca nie jest proste i wymaga czasu. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu u zwierzęcia trzeba zawczasu przygotować wszystko na jego przyjazd. Przede wszystkim należy:

  • zabezpieczyć balkon oraz szczeliny między oknami (warto w tym celu wykorzystać specjalne kratki),
  • ustawiać meble na swoim miejscu i rozpakować wszystkie rzeczy (oczywiście w miarę możliwości). Aby zminimalizować stres u kota po przeprowadzce warto zapewnić mu maksimum spokoju, bez zbędnego zamieszania czy krzyków, 
  • umieścić w nowym mieszkaniu rzeczy kota, które posiadają jego zapach - mowa tu o kocyku, ulubionej poduszce, czy też kuwecie. 

Oczywiście łatwiej jest przyzwyczaić małego kota do nowego domu, jednak i starsze osobniki z czasem oswajają się z nową sytuacją. Nigdy nie można przewidzieć, jak przeprowadzka wpłynie na zachowanie kota, dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i być wyrozumiałym - jest to klucz do sukcesu

Już wiesz jak powinna wyglądać przeprowadzka z kotem oraz jak łatwo można zniwelować wiele stresujących sytuacji. Jako sklep zoologiczny online zachęcamy Cię do wykorzystania przedstawionych w artykule porad. Dodatkowo polecamy skorzystać z atrakcyjnej oferty, w której znalazło się miejsce na preparaty dla kotów - dzięki nim łatwiej zadbać o futerko podopiecznych. 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6726 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Sprawna realizacja
2024-06-15
Jestem zadowolony, polecam
pixel