Pierwsze akwarium: jak odpowiednio je zaaranżować?

2024-03-13
Pierwsze akwarium: jak odpowiednio je zaaranżować?

Jak zorganizować pierwsze akwarium krok po kroku?

Na pewno oczyma wyobraźni widzisz już swoje piękne akwarium. Pływają w nim bystrzyki, mieczyki, skalary, a może kiryski? Zanim pobiegniesz do sklepu zoologicznego celem zakupu rybek, zacznij od przygotowania odpowiedniego miejsca.
Sprawdź, jak zorganizować funkcjonalne akwarium krok po kroku. Oto podstawowa wyprawka dla każdego początkującego akwarysty!

Rozmiar akwarium

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest oczywiście rozmiar zbiornika. Warto dopasować go do warunków mieszkaniowych, ale także rybek, które planujesz hodować. Mniejsze gatunki, na przykład gupiki z powodzeniem można trzymać w niewielkim akwarium. Większe ryby potrzebują zdecydowanie więcej przestrzeni. Optymalnym rozwiązaniem dla początkującego akwarysty będzie zbiornik o pojemności 15-20 l.
Gdzie najlepiej umieścić akwarium? Optymalnym miejscem okaże się dedykowana szafka, która pozwoli na jego dobre wyeksponowanie. Sprawdź funkcjonalne meble pod akwaria, które oferujemy w naszym sklepie!

System filtrujący wodę

Jakość wody w akwarium to bardzo ważny czynnik wpływający na zdrowie i samopoczucie ryb. Najlepszą opcją będzie montaż filtra zewnętrznego, który cechuje się wysoką wydajnością. Zdaniem doświadczonych miłośników akwarystyki najlepszym wyborem okaże się filtr kubełkowy. W naszym sklepie znajdziesz kompaktowe grzałki z termostatem, które pozwolą Ci łatwo kontrolować ciepłotę wody w Twoim akwarium.

Grzałka

Jeśli zdecydowałeś się na rybki, które wymagają wody o konkretnej temperaturze, nie zapomnij o montażu grzałki. Jest to szczególnie istotne w przypadku ryb egzotycznych, które źle znoszą zmiany temperatury.

Oświetlenie

Oświetlenie akwarium jest istotne nie tylko dla jego estetyki, ale i rozwoju roślin, które w nim zasadzisz. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampa LED emitująca światło o zakresie fal 400-800 nm (światło niebieskie) lub 600-700 nm (światło czerwone). Warto uruchamiać je wieczorami, ale też w pochmurne dni. Na co dzień akwarium może być ustawione w widnym miejscu, lecz nigdy w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych.

Podłoże

Kolejnym krokiem jest dobór podłoża akwariowego. Najczęstszy wybór pada na drobny żwir, który pozwala wodnym roślinom dobrze się zakorzenić. Takie właściwości oferuje także piasek, którego drobiny mają zaokrąglone krawędzie.

Rośliny akwariowe

Wybór roślin akwariowych jest obecnie bardzo szeroki. Bardzo efektowne gatunki znajdziesz wśród roślin rodzimych, ale i tych egzotycznych. Warto zwrócić uwagę na moczarkę, żabienicę, nurzańca, lotos tygrysi czy wgłębkę. Są łatwe w uprawie, dobrze się rozrastają i pięknie wyglądają!

Akcesoria

Warto zadbać o dobre samopoczucie rybek i estetykę akwarium poprzez umieszczenie w nim dodatków. Ceramiczne lub kamienne domki czy figurki na pewno nadadzą Twojemu zbiornikowi wspaniałej prezencji.

Zachwyć wszystkich pięknym akwarium

Starannie skomponowana aranżacja akwarium to sposób na realizację pasji do wodnych stworzeń oraz pięknego elementu przestrzeni. Wiesz już, w co warto zaopatrzyć się na sam początek – nie pozostaje już nic innego jak zamówić niezbędne rzeczy. Skorzystaj z naszej najnowszej oferty akcesoriów akwariowych i stwórz swój morski świat z Ale Zwierzaki!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Wszystko w porządku
2024-04-18
Wszystko ok polecam
pixel