Pielęgnacja kota - jak dbać o swojego pupila?

2023-10-26
Pielęgnacja kota - jak dbać o swojego pupila?

Kąpanie kota - zagadnienie to postrzegane jest różnie. Jedni właściciele mruczków są przeciwni tej praktyce, inni natomiast w ten sposób regularnie dbają o higienę swojego pupila. Zatem jak pielęgnować kota? W odpowiedzi na to pytanie z pewnością pomoże Ci poniższy wpis. 

Czy można kąpać kota? 

Przygarniając pod swój dach zwierzę opiekunowie mruczków oraz psiaków dokładają wszelkich starań, by ich pupilom niczego nie zabrakło. Czy można kąpać kota? Pytanie to pojawia się stosunkowo często na różnego rodzaju portalach, a na artykuły o tej tematyce łatwo jest się natknąć. Zatem jak dbać o kota, aby mu nie zaszkodzić i zapewnić należytą opiekę?

Zanim przejdziemy do tego, jak umyć kota, trzeba w pierwszej kolejności zaznaczyć, w jakich sytuacjach taka kąpiel jest czymś niezbędnym. Koty to bardzo czyste zwierzęta, szczególnie dbające o swoją higienę. Za sprawą szorstkiego języka nie tylko są one w stanie zadbać o swoje futerko (wyczesują martwe włoski, usuwają pasożyty), ale i dbają o kondycję skóry - pobudzają krążenie w znajdujących się pod skórą naczynkach. Kociaki zaczynają instynktownie dbać o higienę, mając już niespełna dwa tygodnie. Czy z taką praktyką i doświadczeniem należy im zatem dodatkowo pomagać?

Pielęgnacja kota w domu jest zależna od wielu czynników: czy zwierzę wychodzi na zewnątrz, czy też nie, w jakim jest wieku, jaką ma sierść oraz to, czy cierpi na jakieś dolegliwości.  Obecnie uznaje się, że koty są w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę. Należy im jednak w tym pomóc, kiedy:

  • padły ofiarą pasożytów, np. pcheł, czy też wszołów, 
  • ich sierść jest brudna i nie są w stanie same doprowadzić jej do należytej czystości
  • zmagają się z różnymi chorobami skóry,
  • są w podeszłym wieku lub cierpią na schorzenia, które nie pozwalają im dokładnie zadbać o higienę,
  • są przygotowywane do wystawy. 

Jak kąpać kota?

Jak wykąpać kota pierwszy raz, by zaoszczędzić mu zbytecznego stresu? Proces ten należy podzielić na kilka etapów, a przygotowania rozpocząć dużo wcześniej niż przed samą kąpielą. Przede wszystkim:

  • trzeba przyzwyczaić zwierzę do otoczenia - należy udostępnić mu łazienkę i oswoić z miską, w której będzie kąpane. W takim otoczeniu warto poświęcać kotu sporo uwagi - głaskać, czy też dać smakołyk. Ma to na celu utrwalić dobre wspomnienia, związane z danym pomieszczeniem,
  • przed kąpielą kota należy dokładnie wyczesać,
  • warto jest przygotować niezbędne akcesoria - miskę, ręczniki, gumową podkładkę (by kot się nie ślizgał), a także dzbanek z wodą, której temperatura powinna mieć około 38,6°C (nie należy myć kota pod bieżącą wodą). Podczas kąpieli należy również pamiętać o tym, aby nie zamoczyć kocich uszu.

Jak widać kąpanie kota z pewnością nie należy do prostych czynności. Zaraz po wykąpaniu należy delikatnie osuszyć zwierzę (nie używając suszarki), a następnie przypilnować, by nie wychodziło ono na dwór. 

Czym myć kota? 

Opowiedzieliśmy już o tym, jak umyć kota. Warto również przypatrzyć się temu, czym myć kota, aby mu nie zaszkodzić. Prawidłowa pielęgnacja kota powinna odbywać się przy użyciu specjalistycznych produktów (w żadnym wypadku nie można używać tych stosowanych przez ludzi). Znaleźć można je w sklepach zoologicznych - w przypadku chorób skórnych o dobór odpowiedniego preparatu warto jest również zapytać weterynarza. 

Kąpanie kota to niełatwy proces. Chcąc zapewnić swojemu mruczkowi maksimum komfortu należy postawić na produkty, które nie szczypią po kontakcie z oczami i są hipoalergiczne.

Jak dbać o sierść kota, by ta była nie tylko zdrowa, ale i gładka oraz błyszcząca? Jako sklep zoologiczny online oferujemy produkty, które pozwolą uzyskać taki efekt. Wśród nich znajdują się zarówno szampony, szczotki i grzebienie, a także pasty dbające o kocie zęby. Tego typu wysokiej jakości akcesoria dla kota oferujemy w korzystnej cenie. 
 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Zamówienie zrealizowane na czas podany przez sprzedawcę, jednak bez gratisu - zabawka jaki został zaznaczony w zamówieniu.
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolona z realizacji zamówienia,polecam sklep alezwierzaki.Znalazłam tutaj karmniczek do klatki,który spełnił moje oczekiwania.
pixel