Pasożyty u kota: objawy i sposoby zwalczania
Pasożyty u kota. Jakie robaki atakują koty?
Pasożyty najczęściej występujące u kotów to glisty. Zwierzę może zarazić się nimi bardzo łatwo, na przykład poprzez picie wody lub podjadanie trawy zainfekowanej jajami robaków. Trafiają one do układu pokarmowego kota, gdzie w dość szybkim tempie rozwijają się w dorosłe osobniki.
Do innych rodzajów robaków, które mogą wystąpić u kota zaliczamy lamblie oraz tasiemce. Kot może zarazić się nimi poprzez spożycie zainfekowanego mięsa (najczęściej z upolowanego ptaka lub myszy). Tasiemce bywają przenoszone do organizmu kota również za pośrednictwem pcheł. Zakażenie tasiemcami i lambliami jest zdecydowanie groźniejsze dla kota, jednak występuje rzadziej niż infekcja glistami.
Czy kot ma pasożyty? Objawy
Większość pasożytów u kotów bardzo wyraźnie manifestuje swoją obecność. Możesz podejrzewać, że Twój kot ma robaki, jeśli zauważysz u niego nietypowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:
• Przewlekłe biegunki,
• Wymioty z zauważalną obecnością larw,
• Krew w kale.
Ponadto, kot zainfekowany robakami staje się apatyczny, szybko chudnie, nie ma chęci do aktywności. Pojawia się spadek apetytu oraz matowienie sierści.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz pasożyty u kota?
Jeśli Twój kot zdradza objawy zarobaczenia, nie podejmuj działań na własną rękę. Skonsultuj się z weterynarzem, który wykluczy obecność innego rodzaju chorób. Konieczne okaże się wykonanie badań kału, a w niektórych przypadkach, również krwi kota.
Leki na pasożyty u kota
Gdy przykry scenariusz się potwierdzi, nie popadaj w panikę. Szybko zdiagnozowane pasożyty u kota można wyleczyć w warunkach domowych. Wówczas należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które zwalczą inwazję konkretnego pasożyta.
Jaki lek na pasożyty u kota wybrać? Najlepiej zdecydować się na preparat o kompleksowym działaniu, niszczący różne rodzaje robaków. Przykładem są tabletki na pasożyty Drontal, które skutecznie eliminują zarówno nicienie, jak i tasiemce. Profilaktycznie tabletkę na pasożyty kotu należy podawać średnio co 3 miesiące.
Jak podać kotu tabletkę, by ten aby na pewno ją zjadł? W końcu mruczki bywają ostrożne i wybredne. Polecamy umieścić tabletkę w kawałku mięsa lub ulubionym przysmaku Twojego kota. Możesz także rozkruszyć ją i wymieszać z karmą.
Jak zapobiegać pasożytom u kota?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Infekcja pasożytnicza znacząco osłabia koci organizm, dlatego na tyle ile to możliwe, należy go przed nią chronić.
• Stosuj preparaty na pchły i kleszcze. Pamiętaj, że owady mogą przenosić pasożyty; odpowiednie środki odstraszające zmniejszą więc ryzyko infekcji.
• Baw się ze swoim kotem jak najczęściej, aby ten nie odczuwał mocnej potrzeby polowania na zwierzęta.
• Jeśli zauważysz, że Twój kot grzebie w ziemi lub je trawę w niepewnym miejscu, odwróć jego uwagę. W naszym sklepie znajdziesz zestaw z trawą dla kota, który pozwoli mu spełnić naturalną potrzebę w bezpieczny sposób.
Pasożyty u kota – podsumowanie
Wszystkie koty są narażone na infekcje pasożytnicze, dlatego regularnie (mniej więcej co 3 miesiące) należy podawać im środki na odrobaczanie. Szczególną czujność powinni wykazać właściciele mruczków wolno wychodzących. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, warto również kontrolować to, jak kot spędza czas poza domem.