Pasożyty u kota: objawy i sposoby zwalczania

2021-10-18
Pasożyty u kota: objawy i sposoby zwalczania

​Pasożyty u kota. Jakie robaki atakują koty?

Pasożyty najczęściej występujące u kotów to glisty. Zwierzę może zarazić się nimi bardzo łatwo, na przykład poprzez picie wody lub podjadanie trawy zainfekowanej jajami robaków. Trafiają one do układu pokarmowego kota, gdzie w dość szybkim tempie rozwijają się w dorosłe osobniki.
Do innych rodzajów robaków, które mogą wystąpić u kota zaliczamy lamblie oraz tasiemce. Kot może zarazić się nimi poprzez spożycie zainfekowanego mięsa (najczęściej z upolowanego ptaka lub myszy). Tasiemce bywają przenoszone do organizmu kota również za pośrednictwem pcheł. Zakażenie tasiemcami i lambliami jest zdecydowanie groźniejsze dla kota, jednak występuje rzadziej niż infekcja glistami.

​Czy kot ma pasożyty? Objawy

Większość pasożytów u kotów bardzo wyraźnie manifestuje swoją obecność. Możesz podejrzewać, że Twój kot ma robaki, jeśli zauważysz u niego nietypowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:
• Przewlekłe biegunki,
• Wymioty z zauważalną obecnością larw,
• Krew w kale.
Ponadto, kot zainfekowany robakami staje się apatyczny, szybko chudnie, nie ma chęci do aktywności. Pojawia się spadek apetytu oraz matowienie sierści.

​Co zrobić, jeśli podejrzewasz pasożyty u kota?

Jeśli Twój kot zdradza objawy zarobaczenia, nie podejmuj działań na własną rękę. Skonsultuj się z weterynarzem, który wykluczy obecność innego rodzaju chorób. Konieczne okaże się wykonanie badań kału, a w niektórych przypadkach, również krwi kota.

​Leki na pasożyty u kota

Gdy przykry scenariusz się potwierdzi, nie popadaj w panikę. Szybko zdiagnozowane pasożyty u kota można wyleczyć w warunkach domowych. Wówczas należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które zwalczą inwazję konkretnego pasożyta.
Jaki lek na pasożyty u kota wybrać? Najlepiej zdecydować się na preparat o kompleksowym działaniu, niszczący różne rodzaje robaków. Przykładem są tabletki na pasożyty Drontal, które skutecznie eliminują zarówno nicienie, jak i tasiemce. Profilaktycznie tabletkę na pasożyty kotu należy podawać średnio co 3 miesiące.
Jak podać kotu tabletkę, by ten aby na pewno ją zjadł? W końcu mruczki bywają ostrożne i wybredne. Polecamy umieścić tabletkę w kawałku mięsa lub ulubionym przysmaku Twojego kota. Możesz także rozkruszyć ją i wymieszać z karmą.

​Jak zapobiegać pasożytom u kota?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Infekcja pasożytnicza znacząco osłabia koci organizm, dlatego na tyle ile to możliwe, należy go przed nią chronić.
Stosuj preparaty na pchły i kleszcze. Pamiętaj, że owady mogą przenosić pasożyty; odpowiednie środki odstraszające zmniejszą więc ryzyko infekcji.
Baw się ze swoim kotem jak najczęściej, aby ten nie odczuwał mocnej potrzeby polowania na zwierzęta.
• Jeśli zauważysz, że Twój kot grzebie w ziemi lub je trawę w niepewnym miejscu, odwróć jego uwagę. W naszym sklepie znajdziesz zestaw z trawą dla kota, który pozwoli mu spełnić naturalną potrzebę w bezpieczny sposób.

​Pasożyty u kota – podsumowanie

Wszystkie koty są narażone na infekcje pasożytnicze, dlatego regularnie (mniej więcej co 3 miesiące) należy podawać im środki na odrobaczanie. Szczególną czujność powinni wykazać właściciele mruczków wolno wychodzących. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, warto również kontrolować to, jak kot spędza czas poza domem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Bardzo sprawna obsługa i szybka dostawa
2024-04-12
Zawsze szybko i sprawnie
pixel