Papużka falista w domu – jak o nią dbać?

2022-02-25
Papużka falista w domu – jak o nią dbać?

​Kilka słów o papużce falistej

Papuga falista to tak pochodzący z Australii, który w Europie pojawił się po raz pierwszy w połowie XIX wieku. Papużki faliste są niewielkich rozmiarów, a w naturalnym środowisku występują wyłącznie w kolorze zielonym. Odmiana niebieska została uzyskana w trakcie hodowli.
Papużki faliste są bardzo częstym wyborem osób, które poszukują bezproblemowego pupila. Nie potrzebują szczególnie dużej przestrzeni, a sprzątanie papuziej klatki jest o wiele prostsze i mniej wymagające niż ma to miejsce np. w przypadku kociej kuwety. Papugi faliste są również bardzo towarzyskie, dzięki czemu bez większych problemów nawiązują więź z właścicielem. W ramach ciekawostki dodamy, że przy odrobinie cierpliwości, papużkę falistą można nauczyć prostych komend, a nawet mowy!

​Papużka falista w domu

Oczywiście, mały pierzasty pupil wymaga odpowiednich warunków. Decydując się na zakup papużki falistej, musisz zapewnić jej odpowiednią przestrzeń do życia. Mowa przede wszystkim o właściwie zaaranżowanej klatce.
• Klatka dla papużki powinna być możliwie przestronna. Ptaszek będzie spędzać w niej sporo czasu, dlatego to ważne, by czuł się w niej maksymalnie swobodnie. Na dnie klatki należy wysypać dobrej jakości podłoże, które codziennie powinno być oczyszczane.
• Klatka dla papużki falistej powinna być ustawiona w spokojnym miejscu, z dala od przeciągów i w pewnej odległości od kaloryfera. Ważne jednak, aby papużka nie była odizolowana od reszty domowników. Ptak ten lubi mieć swoich właścicieli w zasięgu wzroku.
• Wybierz klatkę wykonaną z wytrzymałych materiałów. Niskiej jakości klatka może nie wytrzymać entuzjazmu małego ptaszka i jego zamiłowania do nadgryzania.
• Pamiętaj, że papużka powinna być codziennie wypuszczana z klatki, by mogła sobie swobodnie polatać po mieszkaniu.

Zabawki dla papugi falistej

Papużka falista to niesamowicie energiczny ptak, który przepada za zabawą. W klatce nie powinno więc zabraknąć akcesoriów, które zapewnią jej rozrywkę. Popularne zabawki dla papużek to huśtawki, lusterka oraz wiszące piłeczki. Twój ptasi przyjaciel będzie zachwycony wiszącą zabawką wydającą dźwięk, na przykład zestawem piłek z dzwoneczkiem.

Co je papuga falista? Papuga falista – żywienie

Podstawą żywienia papużki falistej są ziarna (głównie proso i owies). Ptak ten przepada również za kukurydzą. Najprostszym sposobem na dostarczenie papużce niezbędnych składników jest zakup dobrze zbilansowanej karmy dla ptaków, spełniającej ich specyficzne potrzeby.
• Dieta papużki może być urozmaicona warzywami i owocami – ważne jednak, by wybierać gatunki pozbawione garbników i kwasu cyjanowodorowego.
• Oprócz karmy dla ptaków, papużka falista może spożywać różnego rodzaju przysmaki w postaci ziarnistych kolb oraz wapiennych kostek.
• Pamiętaj także, w klatce Twojej papużki falistej obowiązkowo musi znaleźć się piasek dla ptaków. Jest on niezbędny papużce do prawidłowego trawienia.
• Przydatnym akcesorium okaże się również basen kąpielowy dla ptaków, z którego papużka będzie mogła czerpać wodę oraz w którym schłodzi się w ciepły dzień.

​Papużka falista w domu – podsumowanie

Papuga falista to uroczy i łatwy w pielęgnacji ptak, który zaskoczy Cię towarzyskim usposobieniem. Jeśli chcesz stać się jej właścicielem, pamiętaj o zapewnieniu jej odpowiednio dużej i dobrze wyposażonej klatki, jak również wysokiej jakości karmy. Obdarzaj swoją papużkę uwagą: to kolejny czynnik, który jest jej niezbędny do szczęścia

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Jak zawsze , wszystko super.
2024-07-18
Wszystko było ok
pixel