Papugi domowe – jaką papużkę do domu wybrać?

2023-10-23
Papugi domowe – jaką papużkę do domu wybrać?

Papużki domowe – co warto o nich wiedzieć?

Coraz więcej osób, poszukując pupila domowego, decyduje się na papugę. Skrzydlaty przyjaciel jest jednak tylko z pozoru mniej wymagający niż pies czy kot. Należy pamiętać, że papugi należą do niezwykle towarzyskich ptaków, które wymagają dużych ilości uwagi właściciela. Ponadto papużka papużce nierówna; każdy gatunek ma odmienny styl bycia i przyzwyczajenia.
Jeśli więc marzysz o posiadaniu własnej papugi, bądź przygotowany na to, że pierzasty pupil będzie potrzebować od Ciebie zaangażowania. Odwdzięczy się za to fruwającą miłością i przywiązaniem!

Jaką papugę do domu wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem papugi, lecz nie wiesz, jaki gatunek wybrać? Sprawdź, co warto wiedzieć o najpopularniejszych papugach domowych!

Papużka falista i nimfa

Papużki faliste oraz nimfy to częsty wybór początkujących hodowców ptaków. Osiągają niewielkie rozmiary, łatwo przystosowują się do nowych warunków i wyróżniają się dużą łagodnością. Z tego względu mogą być dobrymi towarzyszami dzieci oraz zamieszkiwać domy, w których są już inne zwierzęta.
Jak wszystkie papugi, lubią swobodę i możliwość latania, jednak nie potrzebują wielkich przestrzeni – nadają się nawet do małych mieszkań. Pamiętaj jednak, że papużki faliste oraz nimfy są bardzo uczuciowe; potrzebują zainteresowania, zabawy i uwagi. Koszt papużki falistej lub nimfy wynosi od 50 do 100 zł.
Czy nimfy oraz papużki faliste mówią? Zdarzają się osobniki, które mają predyspozycje do mowy, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

Papuga żako

Papuga żako to propozycja dla bardziej doświadczonych hodowców. To ptak średnich rozmiarów o szarym upierzeniu, cechujący się wysoką inteligencją. Żako przywiązują się zwykle tylko do jednej osoby, rzadko tolerują innych domowników i bardzo źle reagują na samotność. Jak widać, jest to wymagający ptak, który nie sprawdzi się w każdym domu.
Papuga żako potrafi mówić i jest niezwykle aktywna – wymaga dużej klatki oraz dużej liczby zabawek i atrakcji. Koszt jednego osobnika to około 2-3 tys. zł.

Ara

Piękna i wielobarwna ara to propozycja właściwie wyłącznie dla bardzo doświadczonych fanów papug. Choć prezentuje się zachwycająco, nowicjuszom może sprawić wiele problemów. To temperamentny i mądry ptak o bardzo dużych rozmiarach, który nie może być trzymany w klatce – ara wymaga osobnego, przestronnego pomieszczenia. Znana jest z doskonałych umiejętności przyswajania i powtarzania słów. Trzeba również pamiętać, że jest dość hałaśliwa.
Mimo swoich dużych rozmiarów i bardzo ostrego dzioba ara jest bardzo łagodna, towarzyska i chętna do interakcji z ludźmi, w tym również z dziećmi. Należy jednak do bardzo kosztownych ptaków: cena jednej papugi ary może wahać się pomiędzy 5., a 15. tys. zł.

Jaką papugę wybrać? Podsumowanie

Papuga może być wspaniałym i lojalnym przyjacielem rodziny. Pamiętaj jednak, że te piękne ptaki mają swoje wymagania, potrzebują troski i uwagi oraz źle znoszą samotność. Jeśli jesteś nowicjuszem w papuzich sprawach, polecamy rozpocząć hodowlę od nimfy lub papużki falistej. Osoby doświadczone i dysponujące odpowiednimi warunkami mogą zdecydować się na imponującą arę lub żako.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6631 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Polecam
2024-05-16
Jestem bardzo zadowolona. Polecam ten sklep
pixel