Odwodnienie u psa - jak rozpoznać objawy i jak mu pomóc?

2024-09-18
Odwodnienie u psa - jak rozpoznać objawy i jak mu pomóc?

Wraz z początkiem wiosny i rosnącą z dnia na dzień temperaturą psy, podobnie jak ludzie, są narażone na odwodnienie. Znaczna utrata wody z organizmu może prowadzić nie tylko do poważnych niedoborów elektrolitów, ale również przegrzania i udaru cieplnego. Dlatego w trosce o komfort i zdrowie zwierzaka w trakcie upałów właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie. Jakie są objawy odwodnienia u psa? Jak można mu pomóc? Poznaj najważniejsze przyczyny i dowiedz się, jak rozpoznać odwodnienie u psa, aby zapobiec groźnym konsekwencjom zdrowotnym.

Spis treści: 

  1. Najczęstsze przyczyny odwodnienia u psa
  2. Jakie są objawy odwodnienia u psa? Jak sprawdzić, czy pies jest odwodniony?
  3. Czym może grozić odwodnienie u psa?
  4. Jak możemy pomóc odwodnionemu psu? Jak go nawodnić?
  5. Dostęp do miski z wodą
  6. Elektrolity
  7. Konsultacja z lekarzem weterynarii
  8. Jak nie dopuścić do odwodnienia u psa?

Najczęstsze przyczyny odwodnienia u psa

Ciało psów składa się z wody w około 60%, dlatego jej odpowiednia ilość jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto przy tym wiedzieć, że na poziom nawodnienia wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia u psa? Możemy tutaj wymienić m.in.:

  • wysoką temperatura na zewnątrz,
  • brak stałego dostępu do świeżej wody,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • zatrucia pokarmowe z biegunką i wymiotami,
  • choroby, w tym cukrzycę i choroby nerek.

Czasami przyczyny mogą być nieco bardziej prozaiczne. Niektóre czworonogi po prostu nie przepadają za spożywaniem płynów, nawet jeśli miska z wodą znajduje się w zasięgu ich wzroku. Takie zwierzaki zwykle piją niechętnie, rzadko i w bardzo małych ilościach, co może nieść ze sobą negatywne skutki dla ich stanu zdrowia. Dlatego ważną rolą opiekunów jest uważne obserwowanie swojego pupila i szybkie reagowanie w przypadku zauważenia nieprawidłowości.

Jakie są objawy odwodnienia u psa? Jak sprawdzić, czy pies jest odwodniony?

Objawy odwodnienia u psa różnią się w zależności od stopnia utraty wody z organizmu. Wraz z rosnącymi niedoborami symptomy stają się coraz bardziej widoczne. Jakie sygnały wskazują na to, że ze zwierzakiem dzieje się coś niedobrego? W przypadku lekkiego odwodnienia, wynoszącego około 2% w stosunku do masy ciała, oznaki są bardzo subtelne. Zwykle ograniczają się one do suchości w jamie ustnej, wzmożonego pragnienia i niewielkiej utraty masy ciała. Jednakże, kiedy poziom odwodnienia u psa sięga około 4%, objawy stają się coraz bardziej zaawansowane. Są to przede wszystkim:

  • zmęczenie i osłabienie,
  • nadmierne dyszenie,
  • zaburzenia apetytu,
  • wymioty i zaparcia,
  • zapadnięte oczy u psa,
  • ciemnoczerwone dziąsła,
  • suchy nos, dziąsła i śluzówka jamy ustnej
  • utrata elastyczności skóry,
  • wzrost temperatury ciała i gorączka,
  • rzadkie oddawanie moczu.

Jak sprawdzić, czy pies jest odwodniony? Niska ilość wody w organizmie sprawia, że skóra traci swoją elastyczność. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że zwierzak jest już dość znacznie odwodniony, możemy to łatwo sprawdzić za pomocą prostego testu. Jak on wygląda? Należy delikatnie chwycić skórę na karku psa, a potem ją puścić i obserwować, czy fałda wraca na swoje miejsce. Jeśli tkanka opada bardzo długo lub w ogóle się nie wygładza, prawdopodobnie doszło do nadmiernej utraty wody. Inna metoda polega na podniesieniu psich dziąseł i delikatnym naciśnięciu ich palcem. U zdrowego psa dziąsła powinny od razu odzyskać swój naturalny, jasnoróżowy kolor. Jeśli jednak po naciśnięciu blady odcień utrzymuje się przez chwilę, może to wskazywać na odwodnienie. Sytuacji zdecydowanie nie wolno lekceważyć. Szybka reakcja może ochronić Twojego pupila przed groźnymi następstwami niedoborów.

Czym może grozić odwodnienie u psa?

Choć pierwsze objawy odwodnienia u psa mogą wydawać się niegroźne, to z czasem prowadzą do znacznego pogorszenia stanu psa. Im większe deficyty wody i elektrolitów, tym większe zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Czym grozi niezapewnienie psu stałego dostępu do wody? Silne odwodnienie u psa to stan wymagający natychmiastowej interwencji weterynarza. Poważniejsze objawy obejmują m.in. duże ryzyko wstrząsu oraz niedotlenienia i niedożywienia wielu narządów, w tym niewydolności nerek. Często występują również zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, co może powodować arytmię serca, drgawki, a nawet śpiączkę. W najgorszym wypadku może dojść do zapaści układu krążenia i nagłej utraty przytomności, a w skrajnych sytuacjach - zatrzymania akcji serca i zgonu psiaka.

Warto pamiętać o tym, że tak ekstremalne objawy nie pojawiają się od razu. W rzeczywistości często jest to długi proces. Przedłużające się odwodnienie sprawia, że serce psa pracuje ponad miarę, co zwiększa ryzyko zachorowania na śmiertelne choroby w przyszłości. Również układ pokarmowy zwierzęcia nie funkcjonuje prawidłowo, prowadząc do problemów z trawieniem pożywienia, a w rezultacie - bolesnych zaparć.

Jak możemy pomóc odwodnionemu psu? Jak go nawodnić?

Niepokojące zachowanie psa powinno natychmiast zwrócić uwagę jego właściciela. W przypadku odwodnienia organizmu istotną rolę odgrywa szybki czas reakcji. Wdrożenie odpowiednich działań, których celem jest zapobieganie dalszej utracie wody i przywrócenie optymalnego poziomu płynów, może nie dopuścić do rozwinięcia się groźnych objawów. Jak pomóc odwodnionemu psu? Oto najważniejsze wskazówki.

Dostęp do miski z wodą

Jak nawodnić psa? Jeśli podejrzewasz odwodnienie u swojego podopiecznego, zapewnij mu natychmiastowy dostęp do czystej wody pitnej. Kontroluj na bieżąco poziom napełnienia miski i regularnie uzupełniaj braki. Równocześnie zwróć uwagę na to, żeby wody nie było zbyt dużo. Jeśli odwodniony pies zacznie pić zbyt szybko i łapczywie, to może to doprowadzić do wymiotów i zakrztuszenia. Zwierzę powinno uzupełniać płyny stopniowo, dlatego należy zadbać o przerwę, podczas której pupil na chwilę podniesie głowę znad poidła i nabierze trochę oddechu.

Elektrolity

Elektrolity mogą być ważnym sprzymierzeńcem w walce z odwodnieniem. Czym one są? Elektrolity to substancje mineralne naturalnie występujące w organizmie i niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. W ich skład często wchodzą m.in. sód, potas, wapń i magnez, które pomagają m.in. w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zwiększonego ryzyka odwodnienia np. w sezonie intensywnych upałów.

Innymi wskazaniami do suplementacji są także biegunki, wymioty i wzmożona aktywność fizyczna. Dlatego, jeśli lubimy wspólne spacery na świeżym powietrzu, a temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie, niezbędne będzie podawanie elektrolitów. Właściwie dobrane preparaty wspomagają regenerację powysiłkową, a także wspierają organizm w okresach osłabienia i powrotu do zdrowia po przebytej chorobie. Jednym z przykładów skutecznej mieszanki elektrolitowej jest m.in. preparat na odwodnienie Eurowet. Zawiera on chlorek potasu, chlorek sodu, mleczan magnezu, l-glutaminę oraz inne łatwo przyswajalne składniki, które aktywnie wspierają regenerację organizmu.

Konsultacja z lekarzem weterynarii

Jeśli pies nie pije, a objawy odwodnienia utrzymują się lub nasilają niemal z godziny na godzinę, należy natychmiast zabrać pupila do weterynarza. Lekarz oceni stan zwierzęcia i zadecyduje o dalszych działaniach, których celem będzie przywrócenie optymalnego nawodnienia. Profesjonalna opieka weterynaryjna ma szczególne znaczenie u szczeniąt i psów starszych - bardziej narażonych na groźne powikłania. Czasami specjalista może zadecydować o podaniu zwierzęciu kroplówki, głównie wtedy, gdy konieczne jest szybkie uzupełnienie deficytów i wzmocnienie organizmu psa. W następnej kolejności lekarz weterynarii może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, aby odkryć przyczynę odwodnienia i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak nie dopuścić do odwodnienia u psa?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednia profilaktyka może uchronić ukochanego zwierzaka przed odwodnieniem i jego groźnymi konsekwencjami. Przede wszystkim należy kontrolować ilość wody, jaką psiak spożywa w ciągu całej doby. Jeśli po kilku dniach zauważymy, że czworonóg pije zbyt mało, należy dokładnie umyć miskę i pamiętać o regularnej wymianie wody. Czasami wystarczy przestawić ją w inne miejsce lub zdecydować się na model z innego materiału. Przykładowo, Barry King miski metalowe zostały stworzone w taki sposób, aby zapobiegać utracie świeżości wody i gwarantować maksymalną higienę podczas spożywania posiłków.

A jak nawodnic psa, który niechętnie pije? Doskonałym rozwiązaniem będzie dodanie do płynu odrobiny mokrej karmy lub ulubionych smaczków. Nie powinno się jednak zmuszać psa do picia wody ani dodawać do niej mleka czy oleju, ponieważ takie dodatki mogą spowodować biegunkę. Na wszelkie spacery zawsze należy zabierać ze sobą wodę i miskę. Dzięki wszystkim wymienionym wskazówkom, nawet jeśli doszło już do odwodnienia, nasz pupil z pewnością szybko wróci do dawnej kondycji.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 7172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-07
Sprana obsługa
2024-10-05
Wszystko ok
pixel