Odkłaczanie kota – najskuteczniejsze sposoby

2022-05-16
Odkłaczanie kota – najskuteczniejsze sposoby

​Kłaczki u kota – jak powstają?

Koty to zwierzęta, które każdego dnia poświęcają wiele czasu dokładnemu czyszczeniu futerka. Wówczas obumarłe włosy dostają się do układu pokarmowego zwierzęcia, skąd wydalane są wraz z kałem lub w ostateczności, z wymiotami.
Zwykle nasi milusińscy całkiem dobrze radzą sobie z „kłaczkami” samodzielnie. Niestety, zdarza się, że duże zakłaczenie kota doprowadza do poważnych kłopotów zdrowotnych.

Zakłaczenie u kota: objawy

Co to znaczy, że kot jest „zakłaczony”? To powszechne określenie odnoszące się do obecności pilobezoarów – zbitych kulek sierści, które doprowadzają do niedrożności układu pokarmowego. Pilobezoary mogą zapychać jelita lub żołądek, co jest dla zwierzęcia śmiertelnym zagrożeniem.
Objawy zakłaczenia u kota to przede wszystkim zaparcia, pogorszenie apetytu, spadek masy ciała i wymioty. Jeśli zauważysz te symptomy u swojego zwierzaka, zabierz go do weterynarza – konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Co stosować na odkłaczanie kota?

Zakłaczenie może być dla kota bardzo niebezpieczne, dlatego najlepiej do niego nie dopuścić. Bez względu na to, jak długą sierść ma Twój zwierzak, od czasu do czasu należy pomóc mu w usuwaniu zbędnych kłaczków. Wyjątek od reguły stanowią koty ras nagich, takie jak sfinksy.
Jakie preparaty na odkłaczanie okażą się najbardziej pomocne?

Pasta odkłaczająca – popularny środek na kłaczki

Najchętniej wybieranym środkiem na odkłaczanie jest specjalna pasta, którą zwierzęciu można podawać wraz z pokarmem lub solo. Pasty odkłaczające powstają na bazie olejów i słodów, które pokrywają kłaczki śliską warstwą, ułatwiającą ich usuwanie z układu pokarmowego.

Karma na odkłaczanie dla kota

W naszym sklepie internetowym znajdziesz również karmę odkłaczającą. Zawiera ona przede wszystkim składniki pochodzenia roślinnego, które tak jak w przypadku pasty, pokrywają kulki z włosów śliskim filmem. Warto podkreślić, że karma odkłaczająca powinna być traktowana tylko jako okazjonalny dodatek do kociej diety, a nie jej podstawa.

​Przysmaki na odkłaczanie

Alternatywą dla karmy odkłaczającej są smaczki dla kota o zbliżonym działaniu. Są one jednak o wiele bardziej atrakcyjne, ze względu na lubiany przez kota smak i ciekawą konsystencję.

​Trawa dla kota: ulubiony sposób mruczków na odkłaczanie

Dziko żyjące koty, aby pozbyć się włosów z żołądka, prowokują wymioty, podgryzając źdźbła trawy. Zauważono, że zachowanie to jest dla kotów zupełnie naturalne i przyjemne. Trawa dla kota to świetny wybór, jeśli zwierzak za nic w świecie nie chce tknąć karmy odkłaczającej lub pasty. Twój kot na pewno zainteresuje się własnym stanowiskiem ze świeżą trawą. Przygotuj się jednak, że po takiej uczcie trzeba będzie posprzątać…

Odkłaczanie kota nie musi być trudne

Regularne podawanie kotu preparatów na kłaczki zmniejszy prawdopodobieństwo zakłaczenia oraz częstotliwość wymiotów u zwierzaka. Pamiętaj, że bez względu na wiek, rasę i długość sierści swojego kota, powinieneś regularnie podawać mu środki, które ułatwiają usuwanie włosów z układu pokarmowego. To ważne dla jego zdrowia i bezpieczeństwa!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6845 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
szybko i zgodnie z zamówieniem
2024-07-20
Ok
pixel