Nadmierny apetyt u psa - jak na to poradzić?

2022-06-29
Nadmierny apetyt u psa - jak na to poradzić?

Od jakiegoś czasu obserwujesz swojego czworonoga i masz wrażenie, że je zbyt dużo? Kiedy należy stwierdzić przejedzenie u psa? Objawy są różne - mogą to być wymioty lub rozleniwienie. Jednorazowe sytuacje są niegroźne. Jeśli jednak nadmierny apetyt u psa utrzymuje się dłużej, trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania. 

W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego Twój pies zaczął dużo jeść, a także jak zwalczyć chorobliwy apetyt u psa. Przeczytaj nasze wskazówki - być może one pomogą Ci zniwelować ten problem. 

 

Przejedzenie u psa - objawy

Przejedzenie jest skutkiem nadmiernego apetytu. On z kolei może mieć kilka przyczyn. Jeśli często zadajesz sobie pytanie, dlaczego mój pies jest ciągle głodny, poznaj możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Zapotrzebowanie na jedzenie zależy w głównej mierze od rasy psa - jedne jedzą dużo, a innym wystarczy niewielka porcja. Problemem mogą być też błędy żywieniowe zwierzaka - nieregularne posiłki, zła karma czy ciągłe karmienie psa resztkami z obiadu. Psy jedzą więcej również w przypadku znudzenia, stresu lub chorób - problemy metaboliczne, cukrzyca czy pasożyty w organizmie to jedne z nich. Ciągłe jedzenie może być też skutkiem przebytych zabiegów, jak na przykład nadmierny apetyt u psa po sterylizacji. Dzieje się tak, ponieważ brak hormonów płciowych spowalnia metabolizm. 

Wzmożony apetyt u psa, nazywany naukowo polifagią, objawia się uczuciem ciągłego łaknienia. Pies, chcąc go zaspokoić, stale je, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jak temu zaradzić?

Nadmierny apetyt u psa - jak go zwalczyć?

Wiesz już, co oznacza nadmierny apetyt u psa i jakie są tego przyczyny. W trosce o zdrowie swojego czworonoga należy reagować odpowiednio wcześnie, by oduczyć psa złych nawyków. 

Najważniejszą zasadą jest ustalenie regularnych pór karmienia. Naucz go konkretnego trybu dnia, dzięki czemu zwierzak będzie wiedział, kiedy jest pora na jedzenie. W tym czasie pozwól mu się skupić - nie przeszkadzaj mu ani nie odrywaj od karmy. Jeśli Twój pies je za szybko, zainwestuj w miski spowalniające jedzenie. Dzięki temu zwierzak nie zje posiłku zbyt łapczywie, co lepiej wpłynie na jego układ trawienny.

Co jeszcze możesz zrobić, gdy pies ma nadmierny apetyt? Jeśli jest to spowodowane zbyt dużym stresem, poświęć mu więcej czasu. Częściej zabieraj go na długie spacery oraz baw się z nim - wtedy zwiększy się jego aktywność fizyczna i zwierzak skupi się na zabawie, zapominając o dodatkowej porcji jedzenia. Gryzaki dla psa i inne akcesoria do zabawy na pewno pomogą Ci skutecznie zająć czworonożnego przyjaciela. Nasz sklep zoologiczny online ma w asortymencie mnóstwo zabawek, które uwielbiają zwierzęta.

W przypadku, gdy wiesz, jak zaspokoić nadmierny apetyt u psa, jednak żaden ze sposobów nie działa, udaj się do weterynarza. Lekarz zbada Twojego pupila i określi, dlaczego pies dużo je. Być może przyczyną jest choroba, którą trzeba wyleczyć i domowe sposoby nie wystarczą. 

Jak widzisz, problem nadmiernego apetytu u psa może być złożony i trzeba podejść do niego poważnie. Zbilansowana dieta, dobrze dobrana karma dla psa i odpowiedni poziom ruchu na pewno korzystnie wpłynie na stan zdrowia zwierzęcia. Pamiętaj, by trzymać się ustalonych reguł, a w razie potrzeby konsultować swoje działania z lekarzem. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6310 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-23
ekspresowa dostawa,polecam:)
2024-02-21
Transakcja przebiegła pomyślnie. Szybka dostawa. Pozdrawiam.
pixel