Lęk separacyjny u psa – objawy, przyczyny, leczenie

2022-08-08
Lęk separacyjny u psa – objawy, przyczyny, leczenie

​Czym jest lęk separacyjny? Objawy problemu

Jak powszechnie wiadomo, pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Trudno o zwierzę, które w równie dużym stopniu jest wytworzyć więź z przedstawicielami naszego gatunku. Niestety, ta wspaniała psia zdolność ma również słabe strony. Jedną z nich jest lęk separacyjny, który rozwija się, gdy... zwierzę kocha za bardzo.
Lęk separacyjny daje o sobie znać, gdy pies zostaje sam lub po prostu jest odizolowany od ukochanego właściciela. Stres spowodowany obawą o porzucenie sprawia, że zwierzę zaczyna wyć, niespokojnie kręcić się po domu, czasem załatwiać potrzeby fizjologiczne na meblach. Inne psiaki wykazują zachowania destrukcyjne, gryząc przedmioty.
Długotrwały lęk separacyjny może wywołać u psa szereg dolegliwości zdrowotnych – przewlekłe problemy z układem oddechowym i krążeniowym, a także kłopoty trawienne. Jest on również przyczyną licznych chorób psychicznych.

Przyczyny lęku separacyjnego

U podstaw lęku separacyjnego leży brak socjalizacji zwierzaka pomiędzy 6., a 12. tygodniem życia. Okazuje się, że w tym czasie pies powinien doświadczać wielu bodźców – w tym poznawać inne psy oraz ludzi, po to, by w przyszłym życiu móc nawiązywać z nimi zdrowe relacje. Gdy zwierzę w szczenięctwie jest odseparowane, w przyszłości nie zbuduje zbilansowanej więzi.
Behawioryści podkreślają, że na lęk separacyjny u psa wpływ może mieć również zbyt wczesne odebranie od matki, doświadczenie przemocy psychicznej i fizycznej lub inne traumatyczne przeżycie, na przykład pobyt w schronisku.

​Jak leczyć stres separacyjny?

Jeśli zauważasz u swojego psa objawy lęku separacyjnego, jak najszybciej zabierz go do behawiorysty. Zwierzak doświadczający tego problemu wymaga specjalistycznej pomocy. Ekspert oceni skalę problemu i pomoże w ustaleniu najlepszych metod leczenia.

Preparaty uspokajające

W walce ze stresem separacyjnym dużą pomocą okazują się naturalne środki uspokajające dla psów, w tym feromony. Znacznie poprawiają one psi nastrój, dzięki czemu pupil lepiej znosi nieobecność opiekuna. Wśród innych przydatnych gadżetów warto wyróżnić obrożę relaksacyjną.

Trening posłuszeństwa i niezależności

Zauważono, że lęku separacyjnego bardzo często doświadczają psy, które nieustannie towarzyszą swojemu panu i te, które nie są uczone niezależności. Pamiętaj, że psiak powinien być przyzwyczajany do samotności od wczesnych lat życia. Początkowo pozostawiaj go w domu samego na 5-10 minut, stopniowo wydłużając ten czas. Dzięki temu zwierzę przywyknie do tego, że jego ukochany właściciel zawsze wraca.

Nie okazuj zbyt dużej uwagi

Choć zabrzmi to brutalnie, wielu specjalistów poleca, aby nie reagować na nerwowe zachowanie psa, który zauważa, że jego człowiek szykuje się do wyjścia. Jeśli widzisz, że przed Twoim wyjściem do pracy pies nerwowo kręci się po domu, skamle i próbuje zwrócić na siebie uwagę, nie reaguj. Uspokajanie zwierzęcia przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Lęk separacyjny – możesz z nim wygrać

Lęk separacyjny to poważny, ale nie niezwyciężony problem. Z pomocą behawiorysty na pewno uda Ci się zmienić zachowanie zwierzaka i zadbać o jego zdrowie psychiczne. Pamiętaj, że duże znaczenie ma również Twoja konsekwencja.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Bardzo sprawna obsługa i szybka dostawa
2024-04-12
Zawsze szybko i sprawnie
pixel