Lamblia u psa – przyczyny, objawy i leczenie

2024-04-26
Lamblia u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest lamblia?

Giardia lamblia to pasożyt jednokomórkowy wywołujący chorobę – lambliozę. Jest ona stosunkowo częsta u zwierząt domowych, w szczególności u psów oraz kotów. Warto podkreślić, że lamblioza występuje również u ludzi, dlatego właściciel psa może zarazić się lamblią od niego lub odwrotnie, zainfekować swoje zwierzę. Lamblia należy do najbardziej rozpowszechnionych pasożytów u ssaków.
Lamblia po przedostaniu się do organizmu psa atakuje przede wszystkim układ pokarmowy, skąd pobiera niezbędne do namnażania się składniki odżywcze. Z czasem pasożyt może wywołać w organizmie zwierzaka niemałe spustoszenie. Z tego względu warto być wyczulonym na wszelkie niepokojące sygnały, które wysyła Ci Twój pies.

Lamblia – przyczyny zarażenia

Najczęstszym powodem zarażenia lamblią jest kontakt z odchodami zawierającymi cysty pasożyta. Mogą być one obecne także w skażonej wodzie, a także na nieumytych warzywach i owocach o niewiadomym pochodzeniu.

Objawy lambliozy u psa

Kiedy podejrzewać lamblię u psa? Typowymi objawy zarażenia pasożytniczego są wymioty, biegunka, odwodnienie, szybki spadek wagi bez spadku apetytu. Jeśli dostrzegasz takie symptomy u swojego zwierzaka, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Mogą one świadczyć także o innych chorobach pasożytniczych.

Diagnostyka lamblii

Badanie w kierunku lamblii jest nieinwazyjne i bezbolesne – polega na pobraniu próbki kału od psa i poddaniu jej diagnostyce w kierunku obecności cyst. Wynik dostępny jest w ciągu kilku dni.

Czy Twój pies mógł zarazić Cię lamblią?

Potwierdzona lamblia u psa to także wskazanie, by przyjrzeć się zdrowiu wszystkich domowników. Zwróć szczególną uwagę na inne zwierzęta oraz dzieci przebywające w domu; jeśli objawy infekcji obecne są także i u nich, wszystkie powinny zostać jak najszybciej przebadane. Lamblia to pasożyt, który może bytować w organizmach większości ssaków.
Pamiętaj także, aby mając w domu psa chorego na lamblię zachowywać maksymalną higienę. Myj ręce zawsze po kontakcie ze swoim pupilem. Warto także dokładnie wyprać jego posłanie.

Jak leczyć lamblię u psa?

Leczenie lambliozy u psa polega na podawaniu środków przeciwpasożytniczych o dużej skuteczności. Jednocześnie warto dbać o lekkostrawną dietę i nawodnienie zwierzaka. Dobrym rozwiązaniem będzie wdrożenie lekkostrawnej karmy monoproteinowej oraz elektrolitów.
Po określonym czasie weterynarz może zalecić ponowną kontrolę, która pomoże ustalić, czy zwierzak pozbył się cyst ze swojego organizmu. Warto wykonać także dodatkowe badania, takie jak morfologia krwi, które pomogą wykazać, czy poprzez kontakt z lamblią zwierzak nabawił się m.in. groźnych niedoborów.
Szybko wykryta i leczona lamblia zostanie skutecznie usunięta z układu pokarmowego zwierzaka. Trzeba jednak pamiętać, że zwlekanie z podjęciem leczenia może być dla psa bardzo groźne – wiąże się bowiem z zaburzeniami wchłaniania, które mogą prowadzić nawet do zgonu.

Lamblia – zapobieganie

Jak uchronić zwierzaka przed kolejnym zakażeniem lamblią? Podstawą jest zadbanie o to, by Twój pies nie pił wody z niepewnych źródeł (w tym z kałuż czy jezior) i unikał jedzenia niepewnych produktów. Warto zachować ostrożność także wtedy, gdy pupil ma kontakt z nieznanym sobie zwierzęciem – innym kotem czy psem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6666 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
błyskawicznie, wszystko bardzo dobrze
2024-05-25
Sprawnie szybko
pixel