Kot bengalski – najważniejsze informacje o rasie, jej charakterze i pielęgnacji

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach koty cętkowane podbijają serca zwolenników futrzanych mruczków. Wszystko to za sprawą ich nietypowego umaszczenia, dzięki któremu przypominają miniaturowe wersje lampartów. Czy bengal ma równie dziki charakter jak wygląd? Ile lat żyje kot tej rasy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy!
Historia rasy kota bengalskiego
Zastanawiasz się, jak to się stało, że obecnie każdy może stać się właścicielem mruczka, który swoim wyglądem przywodzi na myśl geparda? Pierwsze potwierdzone wzmianki dotyczące krzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym pochodzą z końcówki XIX wieku. To właśnie wtedy angielski artysta ilustrator William Weir, będący jednocześnie zapalonym miłośnikiem zwierząt, poruszył tę tematykę w swojej książce Our Cats and All About Them. Jednak dopiero w następnym stuleciu rozpoczęto szersze badania w tym aspekcie. Zagadnieniem mieszania gatunków zajęła się wówczas młoda studentka biologii – Amerykanka Jean Sugden, znana później jako Jean Mill. W latach 60. XX wieku sprowadziła z Azji dzikiego bengala, którego skrzyżowała z kocurem domowym. Wówczas urodziło się jedno żywe kocię, lecz pomimo tego sukcesu badaczka nie kontynuowała eksperymentu genetycznego nad stworzeniem nowej hybrydy.
Duży wkład w powstanie leopardety, jak nazywa się przedstawiciela tej rasy, mieli w późniejszych latach inni naukowcy – Willard Centerwall i Raoul Benveniste. Podczas badań nad białaczką u mruczków domowych odkryli, że rasy dzikich kotów wykazują odporność na ten typ wirusa. To był asumpt do sprawdzenia, jak na jego obecność zareaguje krzyżówka tych dwóch gatunków. Powstały w wyniku tej próby miot został przekazany Jean Mill, a ta w 1980 roku wznowiła testy genetyczne i plany dotyczące powstania hodowli. Obecnie kot bengalski uznawany jest przez organizację TICA (The International Cat Association) za nową rasę.
Jak wygląda kot bengalski? Budowa i umaszczenie sierści
Bengal jako kot podobny do geparda wyróżnia się wyjątkowym umaszczeniem w cętki, zyskującym coraz większą sławę w wielu domach na świecie – również w Polsce. Dość gruba, a przy tym krótka lub średniej długości sierść przypominająca wygląd dzikiego kota to jego największy, przykuwający wzrok atut. Rasa ta posiada wiele odmian, spośród których podstawowa klasyfikacja to podział na:
- koty cętkowane,
- marmurkowe – w prążki, szczególnie widoczne na kończynach,
- marmurkowo-cętkowane – będące hybrydą tych dwóch typów.
Różnorodna kolorystyka futra: od bardzo jasnego, niemal białego, poprzez beżowe, sprawiające, że kot wygląda jak gepard, aż po brązowe i ciemnoszare. Ciekawą, charakterystyczną dla bengali cechą, jest tzw. efekt glitter, który łatwo zauważyć, jak świeci słońce. Patrząc na sierść leopardety, gdy padają na nią promienie słoneczne, ma się wrażenie, że mieni się złotem.
Kot bengalski nie odbiega znacząco wielkością od innych ras – posiada nieco większe i dłuższe, bardziej smukłe ciało, a dodatkowo wyróżnia się większą muskulaturą. Ma stosunkowo małą, trójkątną głowę z wysoko osadzonymi policzkami, owalny kształt oczu, wydatne poduszeczki wąsów oraz średniej wielkości, szerokie uszy. Co ciekawe, bengal to kot osiągający ostateczny wygląd po ukończeniu 6 miesięcy. Samice są mniejsze niż samce – kotka dorasta przeciętnie do ok. 5-6 kg, a kot bengalski może mieć wagę nawet 10 kg.
Charakter kota bengalskiego – opis rasy
Czy kot podobny do tygrysa lub lamparta cechuje się podobnym, dzikim z natury usposobieniem? Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom to łagodna odmiana, która łatwo przywiązuje się do swojego właściciela, często reagując np. na jego wołanie. Pupile tej rasy to także niezwykle energiczne zwierzęta, dlatego uwielbiają ruch i chętnie się wspinają. Nie da się ukryć, że koty bengalskie mają też charakter łowcy, a dodatkowo uważa się je za dobrych… pływaków. Niestraszna im woda oraz rutynowe kąpiele. Warto za to wiedzieć, że leopardety należą do głośnych ras – często miauczą, wydając przy tym odgłosy przypominające gruchanie gołębi.
Bengale zazwyczaj są:
- łagodne – mają zrównoważony charakter, nie zaliczają się do agresywnych odmian;
- towarzyskie – lubią się bawić i przebywać wśród ludzi;
- energiczne – kot bengalski w swoim charakterze nie toleruje nudy;
- uczuciowe – przywiązują się do swoich opiekunów;
- ciekawskie – kot bengalski kocha obserwować zachowania właściciela.
Komu sprawdzi się zakup bengala?
Kot lamparci to doskonały kompan dla osób będących w stanie zrozumieć jego charakter, a także potrzebę przebywania wśród ludzi. Zwierzęta te mocno przywiązują się zarówno do opiekunów, jak i do miejsca, dlatego nie nadają się jako pupile dla tych, którzy zwykle przebywają poza domem lub często się przeprowadzają. Swój cały potencjał świetnie rozwiną za to przy osobach chętnych do codziennej zabawy z nimi, ale też właściwego ich wychowania. Odpowiednie oswojenie bengala sprawi, że doskonale odnajdzie się on też w towarzystwie dzieci – szczególnie tych starszych, zdających sobie sprawę z temperamentu zwierzęcia.
Bengalskie koty a towarzystwo innych zwierząt
Co ciekawe, leopardeta – mimo tego, że bywa dość terytorialny – lubi przebywać wśród innych pupili domowych. Nie przeszkadzają mu ani przedstawiciele tego samego gatunku, ani psy. Kot bengalski uwielbia jednak dominować. Jego dość przywódcza postawa sprawia, że jeśli w mieszkaniu pojawi się nowy członek zwierzęcej rodziny, może próbować zaznaczać swoje "rządy". Ze względu na swój niechętny do zmian charakter bengal będzie też potrzebował więcej czasu na przyzwyczajenie się do zaistniałej sytuacji. Dołączenie kolejnego pupila nie powinno jednak stanowić dużego problemu.
Żywienie kota bengalskiego: najważniejsze informacje dotyczące potrzeb żywieniowych
Kot w cętki, podobnie jak mruczki innych odmian, powinien spożywać najlepszej jakości karmę – optymalnie tę premium z wyższej półki. Bardziej niż na znajomość danej marki warto jednak zwrócić uwagę na skład. Na wstępie dobrze odrzucić te produkty, które zawierają niekorzystne dla organizmu bengala zapychacze, np. zboże. Szacuje się, że dzienne spożycie mięsa powinno wahać się na poziomie 90%, dlatego wartościowa żywność musi posiadać duży jego procent. Dodatkowo dieta leopardety musi charakteryzować się wysoką zawartością białka – wszystko to ze względu na jego znaczącą aktywność oraz muskularną budowę ciała. Najlepiej, by mokra karma przeważała nad suchą, jednak odpowiednio zbilansowana dieta zawiera te dwa warianty.
Istotne jest również odpowiednie nawodnienie, ponieważ koty bengalskie zwykle nie przepadają za piciem wody, co może negatywnie wpływać na ich układ moczowy. Uzupełnianie płynów to więc klucz do zdrowia zwierzęcia. Wielu właścicieli wykorzystując wrodzoną ciekawość tej rasy, stawia na zakup automatycznej fontanny, która zmusza bengale do częstszego picia.
Jeśli szukasz odpowiedniej karmy dla kota, sprawdź nasz asortyment! Oferujemy szeroki wybór marek.
Jak długo żyje bengal?
Średnio koty bengalskie dożywają do 15 lat, podobnie jak przedstawiciele innych ras. Długość życia zależy jednak od wielu czynników. Aby mieć pewność, że pupil będzie z nami jak najdłużej, należy zadbać o takie kwestie, jak np.:
- odpowiednia dieta – zaspokojenie potrzeb żywieniowych kota bengalskiego przyczynia się do tego, że pupil rośnie zdrowy;
- częste kontrole u weterynarza – to one pokażą, w jakiej kondycji jest zwierzę;
- optymalna opieka, czyli zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu i towarzystwa;
- wybranie kota z rodowodem od zaufanego hodowcy – zarejestrowanej i oferującej najlepsze warunki do wzrostu hodowli.
Pielęgnacja kota bengalskiego
Leopardeta nie ma specjalnych wymagań pod względem zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego rasa ta sprawdzi się osobom, które nie mają zbyt dużo czasu. Ze względu na swoją dość krótką sierść bengale potrzebują jedynie cotygodniowego szczotkowania za pomocą delikatnej, silikonowej szczotki lub wyposażonej w naturalne włosie z dzika. Podobnie jak w przypadku innych odmian, warto też zatroszczyć się o:
- czystość uszu i okolic oczu,
- przycięte pazury,
- pielęgnację zębów.
Kot domowy typu lampart i jego zdrowie
Kot lamparci to dość młoda rasa, nad którą badania trwają dopiero od niedawna. Na ten moment nie odkryto, by zwierzęta te były szczególnie obciążane schorzeniami o podłożu genetycznym. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami są m.in. choroba zwana kardiomiopatią przerostową, przyczyniająca się do pogrubienia ściany mięśnia sercowego, niedobór kinazy (enzymu odpowiadającego za rozkład cukrów) oraz postępujący zanik siatkówki. Dla zachowania dobrej kondycji należy jednak zadbać o regularne wizyty u weterynarza oraz badania.
Cena kota bengalskiego a wybór kociej hodowli
Chcesz mieć w domu kota bengalskiego i zastanawiasz się, ile kosztuje ta rasa? Niestety to nietypowa odmiana, której zakup wiąże się z wydaniem większej gotówki na start. Kwota, z jaką powinni się liczyć potencjalni właściciele cętkowanego mruczka, może dojść nawet do 7000 zł. Cena kota bengalskiego zaczyna się natomiast od ok. 4000-5000 zł. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie trzeba zweryfikować, czy hodowla jest zarejestrowana, a zwierzęta żyją w odpowiednich warunkach i są w prawidłowy sposób socjalizowane. Osoby zajmujące się nielegalnym rozrodem mogą oferować kota bengalskiego w podejrzanie niskiej cenie.
Leopardeta to niezwykle interesująca rasa dla miłośników kotów, idealna dla osób szukających energicznego, aktywnego pupila. Jego piękny wygląd oraz wyjątkowy charakter czynią go idealnym towarzyszem zwłaszcza dla rodzin. Jeśli jesteś gotowy na przyjęcie kota bengalskiego do swojego domu, możesz być pewien, że dostarczy Ci wielu niezapomnianych chwil radości i miłości!