Kocimiętka – czym jest i jak podawać ją kotu?

2023-09-14
Kocimiętka – czym jest i jak podawać ją kotu?

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka (Nepeta cataria) to roślina z rodziny jasnotowatych, należąca do ziół. Jest popularną rośliną ozdobną cechującą się intensywnym zapachem i pięknymi kwiatami. Warto dodać, że jest to roślina miododajna i odstraszająca uporczywe insekty – muchy i komary.
Sławę oraz swoją nazwę kocimiętka zawdzięcza jednak czemuś innemu. To ulubiona roślina kotów, która oddziałuje na nie w wyjątkowy sposób. Kontakt z rośliną wywołuje szereg reakcji, wśród których wyróżnić można przede wszystkim euforię.

Jak kocimiętka działa na koty?

Zawarty w kocimiętce nepetalakton – olejek eteryczny działa na koty podobnie jak ich feromony. To właśnie ten składnik wywołuje u kota wąchającego kocimiętkę euforię i nieco zabawne reakcje. Mruczek rozpoznaje zapach kocimiętki za pomocą narządu Jacobsona, umiejscowionego w okolicach nozdrzy. Czas działania kocimiętki na kota jest jednak dość krótki i trwa do kilkunastu minut.
Jak zachowuje się kot w reakcji na kocimiętkę?
• Mruczy i miauczy,
• Ociera się o zabawkę z kocimiętką lub roślinę,
• Tarza się po podłodze,
• Czasem kopie i gryzie przedmiot nasączony ziołem,
• W rzadkich przypadkach: wykazuje agresywne zachowania.
Reakcja kota na kocimiętkę uaktywnia w nim wiele instynktów, w tym ten związany z łowiectwem lub popędem seksualnym. Co ciekawe, roślina działa także na wykastrowane osobniki. Po kilkunastu minutach kot wchodzi w fazę odprężenia, a kocimiętka przestaje być dla niego atrakcyjna. Na kocimiętkę odporne są małe i starsze koty.

Czy kocimiętka jest bezpieczna?

Widok lekko odurzonego mruczka może przyprawiać niektórych o obawy, jednak uspokajamy: kocimiętka jest całkowicie bezpieczna dla kotów. Nawet jeśli mruczek spożyje niewielką ilość rośliny, nie okaże się ona dla niego szkodliwa. Kłopoty trawienne może wywołać duża ilość kocimiętki, jednak kot z pewnością nie zechce się nią zajadać. Jak wspomnieliśmy, zainteresowanie mruczka tym ziołem trwa krótko i zdecydowanie woli on jego zapach, niż smak.
Pamiętaj, że jeśli Twój kot po kocimiętce staje się agresywny, nie należy podawać mu jej więcej. Choć zdarza się to rzadko, niektóre mruczki wykazują negatywne reakcje na zapach rośliny.

Kiedy warto podawać kocimiętkę?

Wielu właścicieli kotów podaje im kocimiętkę w celu zapewnienia chwilowej rozrywki. Roślina sprawdzi się również także w następujących sytuacjach:
• Gdy kot jest zestresowany, na przykład podróżą lub wizytą u weterynarza,
• Aby zwierzak zainteresował się nowym legowiskiem lub drapakiem,
• W celu uspokojenia kotów, które są do siebie negatywnie nastawione.
Kocimiętka to jednak przede wszystkim sposób na urozmaicenie kociej codzienności, co okaże się cenne zwłaszcza u mruczków domowych, silnie łaknących nowych wrażeń.

W jakiej formie dawać kotu kocimiętkę?

Najprostszym sposobem na serwowanie kocimiętki mruczkowi jest hodowanie jej w domu, To tania i prosta w uprawie roślina, dlatego możesz mieć ją zawsze pod ręką. Zdarza się jednak, że koty niszczą kocimiętkę w doniczce – wówczas lepszym wyborem okaże się jej przetworzona wersja.
Popularna opcja to zakup suszonej kocimiętki lub preparatu w sprayu, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Susz i spray z kocimiętką możesz aplikować na zabawki, lub rozpylać je w różnych częściach domu.
Ciekawą nowością są smaczki z kocimiętką, którymi możesz nagradzać swojego kota za pozytywne zachowania. Dodatek kocimiętki wzbogaca przysmaki o minerały i witaminy, a także sprawia, że kot zyskuje dobre samopoczucie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6739 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybko i solidnie Polecam
2024-06-16
Sprawna realizacja
pixel