Kocie feromony – czym są i jaka jest ich rola?

2023-02-09
Kocie feromony – czym są i jaka jest ich rola?

​Czym są feromony u kotów?

Feromony to związki chemiczne wydzielane na różnych częściach ciała kota, stanowiące źródło informacji o samopoczuciu i zamiarach zwierzaka. Produkując je, kot znakuje swoje terytorium, wysyła sygnały dla partnerów seksualnych, wzmacnia więzi oraz znakuje swój teren. Kot wyczuwający feromony innego osobnika jest w stanie dowiedzieć się, w jakim jest wieku, płci, a także jaką pozycję w hierarchii zajmuje.

Jak kot posługuje się feromonami?

Większość właścicieli mruczków wie, ze kocie feromony zawarte są w moczu. To właśnie dlatego niewykastrowane samce znakują nim teren, pozostawiając po sobie intensywny, nieprzyjemny dla ludzkiego nosa zapach. Warto jednak wiedzieć, że koty wytwarzają feromony także przez sutki, poduszki łap oraz – co szczególnie interesujące – głowę oraz pyszczek. Feromony policzkowe u kotów buduje aż 40 rozmaitych substancji, a Twój mruczek jest w stanie zidentyfikować każdą z nich!
Feromony policzkowe służą kotu przede wszystkim do oznaczania terenu (a także osób i innych kotów) jako rozpoznane i bezpieczne. Sygnałami świadczącymi o tym, że kot znakuje swoim zapachem okolicę, są następujące zachowania:
• Ocieranie się głową o domowe przedmioty,
• Szturchanie głową innych zwierząt oraz właściciela,
• Drapanie przedmiotów.
Mówiąc prościej, jeśli Twój kot ma w zwyczaju ocierać się o rzeczy i osoby w swoim otoczeniu, znaczy to, że rozpoznaje je jako „swoje” oraz bezpieczne.

Odczytywanie feromonów przez koty

Dla ludzkiego węchu feromony kocie są całkowicie neutralne – nie mają żadnego zapachu. Koty identyfikują je jednak bardzo sprawnie – każda z emitowanych przez ciało zwierzaka substancji stanowi czytelny znak. Feromony kota mogą informować o:
• Zdenerwowaniu i strachu,
• Gotowości do prokreacji,
• Gotowości do walki,
• Chęci wzmacniania więzi z innymi kotami, w tym kociętami,
• Uczuciu szczęścia i spokoju.
Być może zauważyłeś, że czasami Twój kot zastyga w bezruchu, lekko otwiera pyszczek i nabiera powietrza. To tzw. odruch flehmen, który pozwala mu na rozpoznanie unoszących się w powietrzu feromonów.

Syntetyczne feromony dla kota – jak działają?

Siła kocich feromonów wykorzystywana jest także w zoologii, a dokładniej produkcji preparatów o działaniu uspokajającym. Syntetyczne feromony dla kota okazują się niezwykle przydatne w procesie socjalizacji zwierzaka w nowym otoczeniu.
Dzięki feromonom w sprayu rozpylanym w domu kot odzyskuje spokój i poczucie stabilności, a także wyzbywa się niepożądanych przez ludzi zachowań. Zauważono, że tego typu preparaty mogą być przydatne w oduczaniu zwierzaka drapania mebli, załatwiania się poza kuwetą oraz nadmiernej wokalizacji. Jeśli Twój mruczek ma skłonności do tego typu zachowań, wypróbuj feromony Beaphar Cat Comfort.

Feromony u kotów: podsumowanie

Feromony są dla kotów codziennym sposobem na komunikację z otoczeniem. Choć my, ludzie, nie jesteśmy w stanie ich odczytywać, świadomość ich istnienia ułatwia zrozumienie wielu nietypowych kocich zachowań. Pamiętaj, że jeśli Twój zwierzak ma kłopoty behawioralne, warto wypróbować środki z zawartością kocich feromonów, które działają uspokajająco.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6739 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolona z realizacji zamówienia,polecam sklep alezwierzaki.Znalazłam tutaj karmniczek do klatki,który spełnił moje oczekiwania.
2024-06-15
Jestem zadowolony, polecam
pixel