Kleszcze u psa: jak im zapobiegać? Co zrobić, gdy psa ugryzie kleszcz?

2023-08-11
Kleszcze u psa: jak im zapobiegać? Co zrobić, gdy psa ugryzie kleszcz?

Dlaczego kleszcze u psa są groźne?

Kleszcze to drobne pajęczaki, które żywią się krwią swojego gospodarza. Podczas kontaktu z żywicielem mogą przenosić różnego rodzaju patogeny, w tym te powodujące groźne choroby. W przypadku czworonogów jedną z najpowszechniejszych jest babeszjoza, wywoływana przez pasożyty z rodzaju Babesia. Objawy tej choroby obejmują gorączkę, osłabienie, wymioty oraz trudności w oddychaniu. Inną groźną infekcją jest borelioza, wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi, która może prowadzić do uszkodzenia stawów, nerek oraz układu nerwowego.

Jak wygląda kleszcz u psa?

Kleszcze to niewielkie owady, przez co łatwo jest je przeoczyć, zwłaszcza u psów o dłuższej sierści. Gdy przyczepią się do skóry psa, zaczynają wysysać krew, szybko powiększając objętość odwłoka. Warto regularnie sprawdzać futro psa, zwłaszcza po spacerach, aby szybko wykryć obecność tych pasożytów. Zwróć także uwagę na zachowanie pupila po spacerze: jeśli często drapie lub wylizuje się w jednym miejscu, jak najszybciej sprawdź, czy nie znajduje się w nim kleszcz.

Kleszcz u psa: jak wyjąć go bezpiecznie?

Gdy dostrzeżesz kleszcza u swojego psa, przede wszystkim – nie panikuj! Odpowiednio wcześnie dostrzeżony owad nie stanowi dla Twojego pupila dużego zagrożenia. Jak najszybciej jednak należy go wyjąć. Do tego celu najlepiej jest użyć specjalnej pętelki, która pozwala chwycić pasożyta i wyjąć go w całości. Uchwyć owada pętlą jak najbliżej skóry psa, zaciśnij, a następnie wyjmij pod kątem prostym (bez wykręcania).
Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj ranę i dokładnie umyj ręce. Warto obserwować psa przez kilka dni pod kątem ewentualnych objawów infekcji.

Co na kleszcze u psa? Najlepsze metody ochrony

Zapobieganie to kluczowy element walki z kleszczami u psa. Jakie metody warto wziąć pod uwagę?

1. Tabletki przeciw kleszczom

Bardzo wygodnym sposobem na ochronę psa przed kleszczami jest specjalna tabletka, którą wystarczy podawać zwierzakowi raz w miesiącu. Preparat spożyty przed psiaka sprawia, że substancja czynna – lotilaner – rozprzestrzenia się po całym jego organizmie, docierając również do skóry. Lotilaner jest toksyczny dla kleszczy, ale i pcheł, dlatego wjuż przy próbie ukąszenia zwierzaka zagrożenie jest neutralizowane.
W naszym sklepie internetowym kupisz świetnie oceniane tabletki na kleszcze AdTab, które są bardzo dobrze akceptowane przez psy. Oferujemy preparaty dla psów z różnych kategorii wagowych.

2. Obroża na kleszcze

Kolejnym sposobem na ochronę psa są obroże nasączone substancjami owadobójczymi, które stopniowo się uwalniają, zapewniając długotrwałą ochronę.

3. Krople i spraye

Inną metodą ochrony przed insektami są preparaty do aplikacji na skórę psa, zawierające substancje odstraszające lub zabijające kleszcze oraz pchły. Tego typu środki należy aplikować każdorazowo, wybierając się z psem na spacer.
W sklepie internetowym Ale Zwierzaki znajdziesz rozmaite preparaty na kleszcze u psa, jak również narzędzia, które umożliwiają usunięcie insekta ze skóry. Nie trać czujności: mimo że jesień już blisko, kleszcze wciąż są aktywne!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Wszystko w porządku.
2024-07-18
Wszystko było ok
pixel