Kleszcz u psa – bezpieczne usuwanie i zapobieganie

2022-03-23
Kleszcz u psa – bezpieczne usuwanie i zapobieganie

Kleszcz u psa – rozpoznanie

Kleszcze to niewielkie, kilkumilimetrowe pajęczaki, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych. Wyróżniają się bardzo wysoką odpornością na niekorzystne czynniki – pojedynczy osobnik może przeżyć kilka lat, a w okresie zimowym przejść w stan hibernacji, pozostając bez pożywienia przez wiele miesięcy.

Znalezienie kleszcza u psa, zwłaszcza długowłosego, może nie być łatwym zadaniem. Jedynym sposobem na sprawne zdemaskowanie pasożyta jest staranne wyczesywanie zwierzęcia i oglądanie jego skóry po każdym, nawet krótkim spacerze. Pamiętaj, że kleszcze bytują już nie tylko w lasach; coraz częściej można znaleźć je nawet na osiedlowych trawnikach.

Czym grozi ukąszenie przez kleszcza?

Kleszcz u psa niesie ze sobą ryzyko przeniesienia jednej z poważnych chorób. Do tych, które stanowią dla naszych psich przyjaciół największe zagrożenie, należy babeszjoza. Jest to choroba wywoływana przez bakterie Babesia canis, które gnieżdżą się w krwiobiegu zarażonego zwierzęcia i niszczą krwinki czerwone. Z czasem choroba wyniszcza cały organizm psa, a w szczególności układ krwionośny oraz nerwowy.

Do pierwszych objawów babeszjozy należą:

· Wysoka gorączka,

· Apatia,

· Senność,

· Brak apetytu,

· Ciemny odcień moczu.

Każdy właściciel psa powinien bacznie przyglądać się jego zachowaniu, a wszelkie niepokojące zachowania zgłosić weterynarzowi. Wcześnie wykryta babeszjoza może być z powodzeniem leczona. Gdy choroba zostanie zbagatelizowana, może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, niepełnosprawności, a nawet śmierci zwierzęcia.

Jak wyjąć kleszcza psu?

Uspokajamy – nie każde ukąszenie kleszcza równa się zarażeniu chorobą. Ważna jest szybka reakcja właściciela – im krócej pasożyt pozostaje w ciele psa, tym mniejsza szansa przeniesienia groźnych drobnoustrojów. Do usunięcia kleszcza najlepiej stosować specjalne lasso. To mały przyrząd z pętelką, którą należy lekko zacisnąć na wystającej części owada. Następnie, ruchem odkręcającym, kleszcza należy wyjąć ze skóry psa. Po usunięciu pasożyta, skórę zwierzaka możesz przetrzeć środkiem dezynfekującym (nigdy nie rób tego, gdy kleszcz jest jeszcze w skórze).

Co na kleszcze u psa?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego każdy psiak powinien być chroniony przed kleszczami za pomocą odpowiednich preparatów.

1. Krople na kleszcze u psa

Kropelki na kleszcze należy aplikować na sierść zwierzaka przed każdym spacerem. Składniki aktywne preparatu odstraszają także owady i meszki.

2. Spray na kleszcze

Stosuje się go dokładnie tak samo, jak kropelki. Funkcjonalny atomizer dla wielu osób może okazać się wygodniejszym rozwiązaniem.

3. Obroża na kleszcze u psa

To najchętniej stosowane rozwiązanie. Obroża nasączona środkiem odstraszającym insekty działa przez wiele miesięcy i pozwala zapomnieć o codziennym stosowaniu kropelek lub sprayów. Warto dodać, że tego typu akcesorium jest całkowicie bezzapachowe. W naszym sklepie internetowym znajdziesz dobre obroże na kleszcze w różnych rozmiarach.

Kleszcze u psa – podstawa to ochrona!

W okresie od wiosny do późnej jesieni chroń swojego psa przed kleszczami za pomocą odpowiednich preparatów. Nie bagatelizuj tych niewielkich insektów: jedno ukąszenie może

spowodować wielkie problemy zdrowotne u zwierzaka. Jeśli po kontakcie z kleszczem zauważysz u psa niepokojące objawy, jak najszybciej zabierz go do weterynarza.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Super
2024-04-13
Robię w tym sklepie regularnie zakupy, zawsze jestem bardzo zadowolona, bogaty asortyment, dobre ceny, szybka wysyłka. POLECAM
pixel