Kleszcz u kota – jak postępować?

2022-08-29
Kleszcz u kota – jak postępować?

​Kleszcz u kota: problem mruczków wychodzących i nie tylko

Jeśli masz kota, który samowolnie spaceruje po okolicy lub jedynie spędza czas w przydomowym ogrodzie, musisz wiedzieć, jak chronić go przed niebezpiecznymi insektami – a szczególnie kleszczami. Te pajęczaki przenoszą wiele drobnoustrojów, które dla Twojego pupila mogą oznaczać bardzo poważne choroby. Kot od kleszcza może zarazić się babeszjozą, anaplazmozą czy zakaźną anemią kotów (FIA). Choć mruczące pupile chorują znacznie rzadziej od psów, każdy odpowiedzialny właściciel powinien zadbać, by zniwelować ryzyko infekcji do minimum.
Należy podkreślić, że nie tylko koty wychodzące mogą złapać kleszcza. Jeśli Twój kot spędza czas tylko w domu, ale jednocześnie masz psa, kleszcz może przeskoczyć z jednego zwierzęcia na drugie. Owada można przynieść ze spaceru także na butach lub odzieży.

​Kleszcz u kota: objawy. Jak wyjąć kotu kleszcza?

Po każdym pobycie kota poza domem warto zaprosić go do przyjemnego głaskania połączonego z wyczesywaniem sierści. To pozwoli dokładnie przyjrzeć się skórze zwierzęcia i zlokalizować ewentualnych „pasażerów na gapę”.
Jeśli znajdziesz kleszcza u kota, nie wyrywaj go i nie spryskuj żadnymi środkami. Sięgnij po specjalne lasso na kleszcze, które pomoże CI usunąć owada szybko i bezboleśnie. Miejsce ukąszenia możesz przetrzeć środkiem dezynfekującym typu Octenisept.
Ponownie podkreślimy, że choroby odkleszczowe u kotów nie występują bardzo często. Jeśli jednak zauważysz, że po ukąszeniu zwierzę stało się apatyczne, nie ma energii i apetytu, wykazuje problemy trawienne, zabierz kota do weterynarza. Specjalistyczne badanie wykaże, czy zwierzak zachorował na jedną z groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Jak chronić kota przed kleszczami?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego sprawdź, jak uchronić mruczka przed ukąszeniem kleszcza.

Obroża na kleszcze dla kota

To absolutnie obowiązkowy gadżet kota wychodzącego. Obroża nasączona środkiem odstraszającym owady daje wysoką gwarancję, że kleszcze (ale także komary i pchły!) będą trzymać się od niego z daleka.

Kropelki i spraye na kleszcze

Innym rozwiązaniem są środki w płynie, którymi należy spryskiwać zwierzę przed każdym wyjściem. Pamiętaj, aby stosować tylko preparaty dedykowane kotom – środki na kleszcze dla psów zawierają szkodliwe dla mruczków substancje (takie jak np. permetryna).

Dbaj o przydomowy ogródek

Kleszcze lubią chować się zwłaszcza w wysokich. trawach Regularne koszenie trawnika zminimalizuje ryzyko, że upodobają sobie właśnie Twój ogród.

Sadź rośliny odstraszające owady

Udowodniono, że zapach niektórych roślin skutecznie odstrasza kleszcze. To przede wszystkim aromatyczne zioła, takie jak mięta, wrotycz, a także uwielbiana przez koty kocimiętka.

Kleszcz u kota – podsumowanie

Choć kleszcze rzadko atakują naszych mruczących przyjaciół, jeśli Twój zwierzak regularnie opuszcza dom, powinieneś zadbać o jego maksymalne bezpieczeństwo. Wystarczy regularne sprawdzanie futerka, dobra obroża lub krople na kleszcze. Później Twój pupil może śmiało poszukiwać przygód nawet w gęstych zaroślach.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Wszystko ok, szybko, polecam :)
2024-07-19
Jak zawsze , wszystko super.
pixel