Klatka dla chomika syryjskiego i chomika dżungarskiego - jaką wybrać?

2021-08-17
Klatka dla chomika syryjskiego i chomika dżungarskiego - jaką wybrać?

Wybór klatki dla chomika syryjskiego oraz dżungarskiego jest bardzo istotny, wszak przygarniając pod swój dach te przyjacielskie gryzonie należy zagwarantować im maksimum komfortu. Aby być świadomym właścicielem należy zdawać sobie sprawę z kilku istotnych rzeczy. Jakich? Opowiemy o tym w poniższym wpisie. 

Wymiary klatki dla chomika - jakie powinny być?

Jeżeli nie chcesz, aby Twój gryzoń męczył się w swoim nowym domu, to upewnij się, że ma wystarczająco dużo przestrzeni do chodzenia oraz zabawy. Wymiary klatki dla chomika rasy karłowatej powinny być równe, a nawet większe od 80 i 50 cm w podstawie. Jeżeli zaś chodzi o klatki dla chomika syryjskiego, którego długość ciała sięga nawet do 20 cm, to nie powinny być one mniejsze niż 100 x 60 cm w podstawie

Chcąc zwiększyć teren użytkowy w klatce można dodatkowo zdecydować się na praktyczne pięterko - Twój gryzoń z pewnością je doceni! Warto jednak z nim uważać. Wysoka klatka dla chomika (zwłaszcza ta z metalowymi prętami) zachęca do wspinaczki - i nic w tym złego! Należy jednak upewnić się, że nasz mały podopieczny nie spadnie ze znacznej wysokości, w wyniku czego może zrobić sobie krzywdę. 

Wyposażenie klatki dla chomika

Im większe wymiary ma klatka dla chomika, tym dużo więcej jest miejsca na to, aby umieścić w niej ciekawe akcesoria. Do tych bazowych z pewnością należą:

  • domek dla chomika - każde zwierzę potrzebuje swojego azylu, w którym będzie mogło spokojnie spać, jak i się schronić. Na rynku dostępnych jest wiele domków dla chomików - oczywiście lokum dla naszego gryzonia powinno być dopasowane do jego rozmiarów. Warto postawić w tym przypadku również na akcesoria drewniane, które chomiczek będzie mógł swobodnie podgryzać, 
  • poidełko oraz miseczki na pokarm, o których nie można zapomnieć, mówiąc o wyposażeniu klatki chomika, 
  • kołowrotek. Chomiczki, niezależnie od rasy, muszą mieć dostęp do kołowrotka. Powinien mieć on odpowiednią średnicę - zbyt mały może prowadzić do uszkodzenia kręgosłupa i wpłynąć negatywnie na stan zdrowia gryzonia. Warto również zdecydować się na kołowrotki z pełną podstawą, 
  • ściółka - każda odpowiednia klatka dla chomika dżungarskiego oraz syryjskiego powinny być wyłożona ściółką - nie wolno bagatelizować tego elementu! Jeżeli chcesz zapewnić swojemu gryzoniowi najlepsze warunki do życia, to poziom ściółki powinien sięgać nawet do 15 cm,
  • akcesoria do zabawy - jeżeli w klatce dla chomika znalazły się już wszystkie najważniejsze akcesoria i zostało jeszcze trochę miejsca, to warto zagospodarować je w ciekawy sposób. Gryzonie uwielbiają się przecież bawić! Będą więc zachwycone hamakiem, tunelem, czy też bujaczkami. 

Klatka dla chomika syryjskiego

Jak już zostało wspomniane klatka dla chomika syryjskiego nie powinna być mniejsza niż  80x50 cm w podstawie. Gryzonie te należą do jednych z bardziej popularnych. Mają one różne umaszczenia - najczęściej można jednak natknąć się na przedstawicieli tego gatunku i złotawym wybarwieniu. W porównaniu do swoich kuzynów są one bardziej spokojne. Decydując się w ich przypadku na klatkę z metalowymi prętami, warto zwrócić uwagę na ich rozstaw, który powinien wynosić około 1 - 1,1 cm. 

Klatka dla chomika dżungarskiego

Klatki dla chomików dżungarskich mogą być mniejsze, jednak odpowiednio wyposażone. Warto w tym przypadku postawić na te z metalowymi prętami (które znajdują się w rozstawie 1 cm) - gryzonie uwielbiają się po nich wspinać. Tego typu klatki dla chomików są również łatwe w czyszczeniu i zapewniają odpowiednią wentylację, przekładającą się również na komfort życia zwierzęcia. 

Gdzie ustawić klatkę dla chomika?

Zarówno klatka dla chomika syryjskiego, jak i dżungarskiego, powinna być ustawiona w odpowiednim miejscu. W poszukiwaniu właściwej lokalizacji należy unikać:

  • głośnych i często uczęszczanych miejsc - kupując chomika trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest on aktywny głównie nocą. To właśnie w dzień gryzonie te odpoczywają i regenerują swoje siły. Jest to bardzo ważna informacja również dla samych właścicieli. Jeżeli ktoś ma lekki sen i łatwo się przebudza, to z pewnością będzie mu trudno wypocząć w pomieszczeniu, gdzie znajduje się klatka z chomikiem, 
  • stawiania klatki bezpośrednio na podłodze - nie tylko trudniej jest wtedy do niej zaglądać. Z tej perspektywy niewielki gryzoń dużo bardziej się stresują widząc ludzi, czy też inne zwierzęta poruszające się po mieszkaniu. Klatka zawsze powinna stać na jakiejś półce
  • skrajnych temperatur oraz przeciągów - chomiczki to zwierzęta delikatne. Nie powinny więc one mieszkać bezpośrednio przy kaloryferze, czy też często otwieranym oknie. Wystawienie ich na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych również nie jest wskazane. 

Jak widać wybór odpowiedniej klatki dla chomika syryjskiego oraz dżungarskiego nie jest łatwy. Przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się uprzednio nad poruszonymi w tym tekście kwestiami. Jako sklep zoologiczny online pomożemy Ci skompletować odpowiednią wyprawkę dla tych wyjątkowych i przyjacielskich zwierząt. W naszej ofercie znajduje się również klatka dla gryzonia - o różnych rozmiarach i w wielu wariantach cenowych. 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6726 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Sprawna realizacja
2024-06-15
5/5
pixel