Klatka dla chomika. Jaką wybrać? I jak ją urządzić?

2021-08-09
Klatka dla chomika. Jaką wybrać? I jak ją urządzić?

​Chomik – czy znasz go dobrze?

Jeśli stoisz przed decyzją o kupnie chomika, powinieneś dowiedzieć się o tym malcu jak najwięcej. Im większa świadomość charakteru i potrzeb małego stworzonka, tym większa szansa, ze pupil będzie w Twoim domu szczęśliwy.

Chomiki to małe ssaki występujące w kilku rasach. Do najczęściej spotykanych chomików domowych zaliczamy dżungarskiego, roborowskiego, syryjskiego oraz chińskiego. Chomiki to zwierzątka niewielkie, ale żywiołowe – uwielbiają drążyć tunele, ścierać swoje ząbki i biegać. W warunkach domowych, chomiki pozostają samotnikami – warto mieć to na uwadze, jeśli chcesz kupić więcej niż jednego osobnika. Dla bezpieczeństwa, każdy z chomiczków powinien posiadać osobną klatkę.

​Jaką klatkę dla chomika wybrać?

Aby chomik był szczęśliwy w nowym domu, powinien być dobrze wyposażony i odpowiednio zbudowany. Podpowiadamy, jak zaaranżować kącik dla nowego, małego członka rodziny.

​Optymalna wysokość

Mogłoby się wydawać, że malutki chomik nie potrzebuje wiele miejsca. Jak jednak już wspomnieliśmy, ten ssak jest bardzo żywiołowy, dlatego im większy domek otrzyma, tym będzie czuł się szczęśliwszy. Podłoże klatki nie powinno mieć wymiarów mniejszych niż 40x25cm. Polecamy, abyś wybrał możliwie jak największą klatkę dla gryzonia.
Mniejsze znaczenie ma natomiast wysokość klatki – choć od czasu do czasu chomik lubi się wspinać, zbyt wysoka klatka mogłaby zagrozić jego bezpieczeństwu w trakcie upadku.

​Najlepszy wybór to klatka z metalu

Klatka z metalowymi szczebelkami i plastikowym dnem to najlepszy wybór dla chomika. Wbrew niektórym opiniom, mały ssak nie będzie czuł się dobrze w akwarium. W szklanym zbiorniku cyrkulacja powietrza jest bardzo ograniczona, podobnie jak możliwości wspinaczki. Szkło może się również nagrzewać, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia zwierzaka.
Rozstaw szczebelków klatki nie powinien być szerszy niż 1 cm. Pamiętaj, że jeśli chomik jest w stanie przecisnąć główkę pomiędzy prętami, reszta ciała również się zmieści.

​Klatka dla chomika – wyposażenie

Chomicza klatka powinna być wygodnym i pełnym atrakcji domem na resztę życia. Aby zwierzak czuł się w niej dobrze, koniecznie wyposaż ją w następujące akcesoria:
• Domek – najlepiej drewniany, bez denka, z wieloma otworami,
• Kołowrotek – o średnicy nie mniejszej niż 20 cm, bez szczebelków (pełny),
• Miseczka na jedzenie – metalowa lub ceramiczna,
• Poidełko na wodę,
• Duża ilość wyściółki,
• Gałązki do ścierania zębów.

​Jaka wyściółka do klatki dla chomika?

Nigdy nie wkładaj do klatki samodzielnie zebranych trocin lub podłoża niewiadomego pochodzenia. Specjalne trociny dla gryzoni to najbezpieczniejszy rodzaj wyściółki do chomiczej klatki. Zadbaj, by było ich naprawdę dużo – minimum 10 cm grubości. Chomiki lubią drążyć tunele i zakopywać się w podłożu.
Obserwuj, który z kątów klatki chomik wybrał sobie jako toaletę. W tym miejscu trociny najlepiej wymieniać nawet codziennie.

​Szczęśliwy dom dla chomika

Nie bagatelizuj potrzeb chomika – dobrze urządzona klatka pozwoli pozwoli mu czerpać radość z życia oraz cieszyć się dobrym zdrowiem. W naszym sklepie znajdziesz akcesoria niezbędne go urządzenia domu gryzonia.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Zamówienie zrealizowane na czas podany przez sprzedawcę, jednak bez gratisu - zabawka jaki został zaznaczony w zamówieniu.
2024-06-22
Jak zwykle w punkt.
pixel