Karma wegetariańska - czy warto podawać ją psu?

2024-03-27
Karma wegetariańska - czy warto podawać ją psu?

Czy pies może obejść się bez mięsa?

Karmy wegetariańskie psów wzbudzają wiele wątpliwości, jednak warto pamiętać, że nasi czworonożni przyjaciele są wszystkożercami. Psowate w naturze przywykły do spożywania produktów roślinnych, co można zauważyć m.in. w wilków oraz lisów. Mimo to pies nazywany jest mięsożercą względnym – oznacza to, że choć może obyć się bez mięsa, stanowi ono ważny element jego diety i instynktownie to po nie sięga najchętniej. O przystosowaniu psów do jedzenia mięsa świadczy, chociażby ich krótki układ pokarmowy.
To, co psu jest absolutnie niezbędne do zdrowia, to w istocie nie samo mięso, a białko, które jest w nim zawarte. Psy wykazują duże zapotrzebowanie na aminokwasy, które budują ich mięśnie, dodają energii i dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Teoretycznie więc, wegetariańskie karmienie psa jest możliwe do zrealizowania pod warunkiem, że w miejscu białka zwierzęcego zostanie umieszczone dobrze przyswajalne białko innego pochodzenia. Niestety, białka roślinne nie są równie dobrze przyswajalne.

Dieta wegetariańska u psa – jak powinna wyglądać?

Musisz mieć świadomość, że zmiana diety psa na bezmięsną nie jest prosta. Wymaga to specjalistycznej wiedzy z zakresu żywienia zwierząt, starannego wyliczania składników odżywczych, jak również odpowiedniej suplementacji. Gotowe karmy wegetariańskie dla psów mogą okazać się tu cenną pomocą, jednak mimo wszystko właściciel, który chce zmienić żywienie swojego pupila, musi się do tego odpowiednio przygotować.
W trakcie zmiany diety psa ważne jest, aby podawać mu nową karmę stopniowo. Na początku mieszaj karmę bezmięsną z mięsem w różnym proporcjach, stopniowo zmieniając je tak, by pokarm bezmięsny stanowił większość, a w końcu całość posiłku. Pamiętaj, aby dopasowywać liczbę dziennych porcji i ich objętość stricte do wagi, wieku i stanu zdrowia zwierzaka.
Najlepsze karmy dla psów są wzbogacone w składniki takie, jak witaminy z grupy B czy kwasy tłuszczowe omega-3 i 6. Mimo to warto porozmawiać z weterynarzem o suplementach diety dla psa-wegetarianina. Zmniejszą one ryzyko powstawania groźnych niedoborów, o co, niestety, łatwo podczas diety pozbawionej mięsa.
Pamiętaj także, że możesz podawać swojemu psu produkty takie, jak jaja i biały ser – stanowią one źródło witamin oraz białka.

Karma z białkiem owadów – zdrowa alternatywa dla karmy mięsnej

Warto pamiętać, że na rynku są obecne karmy stanowiące złoty środek pomiędzy tymi typowo mięsnymi a bezmięsnymi. Szczególnie dużą popularnością cieszą się karmy z białkiem insektów, które uważane jest za przyszłość przemysłu żywieniowego. Hodowla owadów jest tańsza i mniej szkodliwa dla planety, a same insekty stanowią doskonałe źródło białka, które przysłuży się Twojemu psu. Ilość mięsa w diecie psa możesz zmniejszyć także na rzecz ryb, które są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Sprawdź doskonale ocenianą karmę Brit Care z owadami i rybą.
Reasumując, jeśli rozważasz wegetariańskie karmienie psa, solidnie się do tego przygotuj i najlepiej porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że w diecie każdego psiaka bardzo ważne jest białko, którego łatwymi źródłami są właśnie produkty odzwierzęce.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
.
2024-04-18
Wszystko w porządku
pixel