Karma sucha czy mokra?

2020-03-10
Karma sucha czy mokra?Karma sucha czy mokra? Oto jest pytanie!

Jaką karmę podawać psu? Suchą czy mokrą? Najlepiej obie z zastosowaniem karmienia mieszanego, ale pamiętajmy, że każdy pupil ma indywidualne preferencje, gusta i smaki, a także problemy zdrowotne.

Urozmaicenie posiłków w ciągu dnia jest wskazane, ale w granicach rozsądku. Odpowiedzialne żywienie to jeden ze sposobów dbania o zdrowie pupila. Z odpowiedzialnym żywieniem związane jest także dbanie o wagę zwierzęcia, na co składa się podawanie odpowiedniej ilości karmy mokrej i suchej, zgodnie z zaleceniami producenta i z uwzględnieniem zapotrzebowania pupila na składniki odżywcze. Kontroluj i sprawdzaj, czy ilość podawanej karmy, zarówno mokrej, jak i suchej, dostarcza pupilowi odpowiednią ilość energii i składników odżywczych.

Karma uzupełniająca czy pełnowartościowa?


Wybierając karmę, którą podamy jako posiłek naszemu pupilowi, możemy przeczytać następującą informację: “karma pełnoporcjowa” lub “karma uzupełniająca”. Jest to informacja, której nie powinniśmy ignorować. Karma pełnoporcjowa to taka, która dostarcza psu czy kotu wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych i mikroelementów w odpowiednich ilościach i proporcjach - jest doskonale zbilansowana! Karmy uzupełniające nie zawierają kompletnego zestawu składników potrzebnych organizmowi psa lub kota, stanowią jednak rewelacyjne urozmaicenie diety. Do tej kategorii należą karmy mokre, jednak nie jest to regułą – niektóre karmy mokre są produktami pełnoporcjowymi, dlatego zawsze zwracaj na to uwagę.

Na czym polega karmienie mieszane?

Karmienie mieszane polega na podawaniu karmy mokrej i suchej. Karmy te można podawać osobno w ciągu dnia (rano - karma mokra, wieczorem karma sucha) lub mieszać je ze sobą podczas jednego posiłku. Mieszanie dwóch typów karm w jednym posiłku nie jest zalecane dla psów z wrażliwy układem pokarmowy.

Dlaczego powinniśmy karmić psa karmą suchą i mokrą, czyli zalety podawania psu karmy suchej i mokrej

Jeżeli Twój pupil jest niejadkiem, to możesz spróbować zachęcić go do jedzenia poprzez podawania karmy mokrej, która ma wyjątkowe walory smakowe. Co więcej, karma mokra jest mniej kaloryczna od karmy suchej. Ten typ karmy zawiera w swoim składzie dużo wody, więc jest ona dobra dla psów, które nie spożywają odpowiedniej ilości płynów.


Jeżeli zdecydujesz się wprowadzenie zmian żywieniowych, rób to powoli i stopniowo. Gwałtowne zmiany mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Obserwuj zachowanie pupila i kontroluj jego odchody (konsystencje, ilość oraz częstotliwość).
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6331 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Sprawna obsługa
2024-02-26
Wszystko przebiegło sprawnie i szybko. Polecam!!!!
pixel