Karma hipoalergiczna, czyli co podawać psu z alergią i nietolerancją pokarmową?
Alergie pokarmowe u psa – co powinieneś o nich wiedzieć?
Podobnie jak u ludzi, w przypadku zwierząt alergie są reakcjami organizmu na zewnętrzne substancje, które (choć w normalnych okolicznościach nie są szkodliwe) zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie. U psów alergie mogą wiązać się z różnymi czynnikami, takimi jak pokarmy, sierść, kurz, zawarte w produktach do pielęgnacji składniki chemiczne, czy pyłki roślinne.
Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku psów najczęściej spotykamy się z alergiami pokarmowymi. W ich przypadku układ odpornościowy reaguje na określone składniki pokarmowe, takie jak białka pochodzenia zwierzęcego (np. wołowina, drób, czy ryby), zboża (m.in. pszenica, kukurydza) czy nabiał.
Alergie pokarmowe mogą objawiać się uporczywym świądem skóry, jej nadmiernym łuszczeniem się, zapaleniem uszu, utratą sierści, biegunką, wymiotami, a – w skrajnych przypadkach – nawet problemy z oddychaniem.
W przypadku psów z alergią pokarmową, jednym z najważniejszych elementów walki z problemem jest odpowiednio dobrana dieta. Odgrywa ona kluczową rolę w łagodzeniu objawów chorobowych, zmniejsza dyskomfort i poprawia ogólne samopoczucia zwierzęcia. Czym karmić psa z alergią pokarmową? W większości dobrych sklepów zoologicznych znaleźć można starannie skomponowane karmy hipoalergiczne dla psa, a także karmy weterynaryjne. Tego typu produkty zostały opracowane i stworzone w taki sposób, by minimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
Co podawać psu z alergią pokarmową?
W przypadku alergii, zwłaszcza tych pokarmowych, jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiedni dieta. Właściwie zbilansowane posiłki powinny nie tylko dostarczać pupilowi odpowiedniej porcji białka, witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych, ale także zapobiegać uciążliwym, powodującym dyskomfort dolegliwościom alergicznym. Jaka karma dla psa z alergią pokarmową będzie najlepsza?
- Karmy o ograniczonej liczbie składników. W dobrych sklepach zoologicznych można znaleźć specjalistyczne pożywienie, które składa się z ograniczonej i starannie dobranej ilości składników. Im mniej potencjalnie szkodliwych dla układu pokarmowego substancji znajdzie się w pożywieniu, tym lepiej. Najczęściej karma weterynaryjna dla psów z alergią zawiera tylko jedno źródło białka, co ułatwia identyfikację potencjalnych alergenów. Składniki takie jak jagnięcina, indyk, łosoś czy ziemniaki są często wykorzystywane jako alternatywa dla tradycyjnych elementów pokarmowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
- Karmy bezzbożowe. Jak sama nazwa wskazuje, takie posiłki są wytwarzane bez użycia zbóż, takich jak pszenica, kukurydza czy ryż. Wiele ze zbóż okazuje się potencjalnym źródłem alergii u domowych czworonogów, a eliminacja tego składnika z codziennej diety może powodować nie tylko łagodzenie sprawiających dyskomfort objawów, ale również wspomóc prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu pupila. Karmy bezzbożowe dla psa to doskonałe rozwiązanie dla każdego czworonoga – nie tylko tego zmagającego się z alergią.
- Karmy hipoalergiczne. Tego typu posiłki są skomponowane w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia różnorodnych, a nawet współistniejących ze sobą alergii. Zawierają specjalnie wyselekcjonowane źródła białka i węglowodany, które najrzadziej wywołują alergie u domowych zwierzaków. Ponadto tego rodzaju pokarm często jest bogaty w cenne składniki odżywcze, wspierające zdrowie skóry, sierści, a także cały układ immunologiczny.
- Karmy z hydrolizowanym białkiem. Są szczególnie polecane w przypadku psów z nietolerancją białka. W takich karmach białko jest poddawane specjalnemu procesowi hydrolizy, podczas którego zostaje rozłożone na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu staje się mniej alergenne, co minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych i wywołujących dyskomfort reakcji.
- Karmy dla psów z alergią na mięso. Związane z nietolerancją mięsa alergie pokarmowe u psów najczęściej dotyczą mięsa drobiowego. Jeśli nie chcemy eliminować mięsnych posiłków z jadłospisu naszego pupila, mięso kurczaka czy indyka najlepiej zastąpić innym, alternatywnym składnikiem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju specjalistyczne karmy weterynaryjne, stworzone specjalnie dla psów z alergią na zwierzęce białko konkretnego pochodzenia. Najczęściej zawierają one jagnięcinę, indyka, łososia, czy kaczkę, które minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Bardzo często spotkać można również bardziej wyszukane posiłki, np. takie z zawartością dziczyzny, renifera, bażanta, a nawet koniny. Tego typu karmy są starannie opracowywane, aby zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i dostateczną ilość białka.
- Karmy bezmięsne. To alternatywa dla pokarmów dedykowanych zwierzakom z nietolerancją jednego lub kilku rodzajów mięsa, a także doskonała opcja dla czworonożnych roślinożerców. Bardzo często nie wiemy, na jakie składniki pochodzenia zwierzęcego nasz pupil jest najbardziej wrażliwy. Wyeliminowanie z jego diety mięsa skutecznie zapobiegnie potencjalnym problemom trawiennym i alergiom w przyszłości. W takim przypadku warto jednak wybierać karmy, które mimo braku cennego białka, dostarczą zwierzakowi niezbędnych jego zamienników i wszystkich najważniejszych składników odżywczych.
Co gotować psu z alergią pokarmową?
W przypadku psich alergików lub zwierzaków o wyjątkowo wrażliwym układzie pokarmowym dobrym rozwiązaniem może okazać się także samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. W takiej sytuacji najlepiej łączyć wysokojakościowe produkty ze specjalistyczną karmą lub dodatkami, dostępnymi w dobrych sklepach zoologicznych. Co gotować psu z alergią pokarmową i jak komponować posiłki, by zapewnić czworonogowi optymalną dietę?
Decydując się na samodzielne przygotowywanie jedzenia, warto wybierać białko alternatywne, które nie wywołuje reakcji alergicznych. Do sporządzanych w domu pokarmów można dodawać np. kupioną w sklepie zoologicznym karmę z jagnięciną, dziczyzną, czy rybami morskimi.
Warto włączyć do jadłospisu także świeże warzywa i owoce. Dostarczają one wielu niezbędnych składników odżywczych i cennego błonnika, który wspomaga prawidłowe trawienie. Dobrym wyborem będą m.in. marchewki, dynia, szpinak, zielona fasolka, jabłka czy jagody.
Ważne są też węglowodany. Wybierając zdrowe źródła węglowodanów, takie jak bataty, kasza jaglana czy komosa ryżowa, zapewnimy psu zbilansowaną dawkę zdrowej energii. Trzeba pamiętać, by unikać zbożowych węglowodanów, takich jak pszenica, kukurydza czy ryż, nie tylko w sytuacji, gdy pupil ma alergię na te składniki.
Do diety należy również włączyć zdrowe tłuszcze. Może to być m.in.: olej rybny, oliwa z oliwek czy tran. Takie składniki są nie tylko korzystne dla zdrowia, ale także poprawiają kondycję skóry i wygląd sierści zwierzaków.
W samodzielnym gotowaniu trzeba także unikać przypraw i zbędnych dodatków, takich jak cebula, czosnek czy sól, ponieważ mogą być szkodliwe dla psa i utrudniać trawienie. Bezwzględnie wykluczyć należy też wszelkie sztuczne substancje, takie jak konserwanty, barwniki czy składniki słodzące.
Jaka karma dla psa z alergią sprawdzi się najlepiej?
Alergie pokarmowe u psów to poważny problem, który może powodować nie tylko dyskomfort dla zwierzaka, ale także poważne i długotrwałe problemy zdrowotne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią dietę, która skutecznie zminimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
Karmy weterynaryjne są specjalnie opracowane, aby spełniać potrzeby psów z alergiami o charakterze pokarmowym. Wybierając tego typu pokarm, nie tylko zapewniamy naszemu pupilowi odpowiednią ilość cennych składników odżywczych, które są ważne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale także zapewniamy mu bezpieczeństwo i brak nieprzyjemnych dolegliwości.
Warto przy tym pamiętać, że w przypadku niepokojących, widocznych objawów alergicznych, konsultacja z weterynarzem jest konieczna. Tylko profesjonalna diagnoza może pomóc nam w doborze odpowiedniej diety dla naszego ukochanego czworonoga.
Nasz sklep zoologiczny oferuje bogaty wybór karmy dostosowanej do szczególnych potrzeb zwierzaków zmagających się z problemami alergicznymi. W asortymencie znaleźć można nie tylko bezzbożowe, wegetariańskie, czy hipoalergiczne posiłki dla czworonogów o specjalnych potrzebach, ale także specjalistyczne karmy weterynaryjne. Zadbaj o zdrowie swojego psa i wybierz pokarm, który pomoże mu w walce z alergią. Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą i zadbaj o zdrowie swojego pupila!