Jaki żwirek dla kota można spuszczać w toalecie?

2024-04-23
Jaki żwirek dla kota można spuszczać w toalecie?

Posiadanie kota to nie tylko przyjemność związana z obecnością tego wspaniałego przyjaciela w domu, ale także obowiązek dbania o jego higienę i komfort. Jednym z najistotniejszych elementów utrzymania kociej toalety w czystości jest odpowiednie podłoże. Jak wybrać żwirek? Kupno najlepszego produktu może nie być proste, zwłaszcza gdy zastanawiamy się też, jaki żwirek dla kota można spuszczać w toalecie?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom żwirków dostępnych na rynku oraz omówimy kwestie związane z ich utylizacją, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego pupila.

 

 

Spis treści: 

Czy żwirek można spuszczać w toalecie?

Każdy opiekun kota z pewnością doświadczył trudności z czyszczeniem kuwety, szczególnie gdy nastają upalne dni i koci mocz pozostawia silniejszą woń. Z tego względu tak dużą popularnością cieszą się warianty żwirku, które można spłukiwać w toalecie, ponieważ nie zagrażają zatkaniem rur kanalizacyjnych. Czy to jedyny problem z nimi związany? Czy zgodnie z polskim prawem zużyty żwirek można utylizować w toalecie?

Jeśli wnikniemy głębiej w temat, czy żwirek można spuszczać w toalecie, okazuje się, że usuwanie zawartości kuwety jest bardziej kłopotliwe, niż by się mogło wydawać. Według polskiego prawa nie jest istotne, z czego wykonany jest żwirek ani czy jest on ekologiczny czy biodegradowalny. Artykuł 9. ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747) jasno określa, że zakazane jest wyrzucanie do toalety "odpadów stałych", takich jak żwir czy piasek – nawet jeśli są one mocno rozdrobnione. Co ma na celu zakaz m.in. utylizacji w toalecie żwirku z kuwety dla kota?

Produkt, który nie aglutynuje się, jak na przykład żwirek kukurydziany, z pewnością nie implikuje takiego ryzyka zatkania rur, jak żwirek bentonitowy lub glina. Niemniej jednak, istnieje niebezpieczeństwo osadzania się małych cząsteczek w zakamarkach kanalizacji i doprowadzenia z czasem do jej niedrożności.

Ponadto, kot może przenosić pasożyta o nazwie Toxoplasma gondii. Rozprzestrzenia się on poprzez odchody. Większość ludzi jedynie przenosi tego pasożyta, ale toksoplazmoza może być niebezpieczna, szczególnie dla osób z osłabionym układem odpornościowym.

Z uwagi na to nie poleca się nawet kukurydzianego żwirku dla kota spuszczać w toalecie w dużych ilościach. Jeśli granulka rozpada się na naprawdę malutkie drobinki, w dalszym ciągu stanowi zagrożenie dla systemu kanalizacyjnego. Najlepszym sposobem utylizacji żwirku dla swojego kota jest kompostowanie. Gdzie jeszcze prawidłowo wyrzucać żwirek? Można wrzucić też zużyty żwirek do kosza do odpadów zmieszanych - nigdy do BIO.

Żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety - czyli jaki?

Co zrobić jednak, gdy nie mamy innego wyjścia i potrzebujemy do kuwety naszego pupila żwirku dla kota, który można wyrzucać do toalety? Jaki żwirek dla kota wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, które dzielą się na następujące rodzaje:

  • żwirek kukurydziany - żwirek dla kota który można wrzucać do toalety;
  • drewniany żwirek - produkowany jest z naturalnego i biodegradowalnego surowca, dlatego żwirki drewniane można utylizować w toalecie;
  • żwirek silikonowy - nie da się usuwać w toalecie, wsypujemy go do kubła z odpadami mieszanymi;
  • żwirek bentonitowy - bentonit po użyciu będzie zbyt mocno zbrylony, dlatego także nie można go utylizować drogą sanitarną.

Żwirek kukurydziany

Żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety, to między innymi specjalne produkty do kociej kuwety z kukurydzy. Dlaczego żwirek kukurydziany dla kota jest tak dobry? Produkty z kukurydzy cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli kotów ze względu na liczne zalety.

Żwir dla kota z kukurydzy jest biodegradowalny, co oznacza, że daje się go bezpiecznie utylizować, również w ogrodzie. Jest szczególnie polecany dla młodych kotków lubiących eksperymentować z jedzeniem. Ze względu na naturalny skład nie stanowi zagrożenia dla ich żołądków. Nie zawiera pyłu krzemionkowego ani bentonitu sodu - środka pozwalającego się zbrylać np. ściółce ilastej.

Ściółka z kukurydzy jest zazwyczaj lżejsza od tradycyjnego żwiru z gliny, co ułatwia jej przechowywanie oraz usuwanie, zmniejszając obciążenia dla opiekunów zwierząt podczas codziennych czynności związanych z opróżnianiem kuwety.
Produkty te są nastawione na bezpyłowość. Wolne od składnika krzemionkowego nie wydzielają irytujących pyłków. Jednocześnie wytwarza się je w taki sposób, żeby pod wpływem wilgoci jak najmniej przyczepiały się do kocich łapek i futerka.

Kukurydza jako komponent pomaga skutecznie maskować brzydkie zapachy z kuwety. Granulki kukurydzy są naturalnie chłonne, ułatwiając zatrzymywanie i usuwanie wilgoci. Żwirek z kukurydzy wykazuje doskonałe właściwości zbrylające, co sprawia, że jest bardziej wydajny. Po połączeniu z moczem w kuwecie formułują się grudki, które łatwo usunąć za pomocą łopatki do żwirku. Ponieważ produkt doskonale się zbryla, nie ma potrzeby bardzo częstego usuwania całego podłoża.

Żwirek drewniany 

Żwirek drewniany produkowany jest w postaci drobnych lub większych wałeczków drewna, które po zużyciu zbrylają się lub rozpadają. Żwirek całkowicie rozpuszcza się w wodzie. Dostępne są także warianty niesklejające się, zalecane zwłaszcza dla kociąt i małych gryzoni. Żwirek drewniany, wykazujący właściwości silnie absorbujące wodę, jest zdecydowanie ekologiczną opcją. Całkowicie naturalny i biodegradowalny, nie pozostawia żadnych substancji niebezpiecznych dla środowiska. Drewniany żwirek dla kota można nawet rozsypywać w ogrodzie. Dodatkowym atutem jest to, że wydziela naturalny żywiczny aromat i świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy. Nie rani delikatnych łapek kotów. Ekologiczny żwirek stanowi miękkie i komfortowe podłoże w kociej toalecie, na którym koty chętnie załatwiają swoje potrzeby.

Należy jednak pamiętać, że żwirki drewniane mogą być utylizowane w toalecie tylko w rozsądnych ilościach. Nadmierne spuszczanie w niej żwirku może doprowadzić do zapchania odpływu.

Żwirek wielozbożowy

Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty zapewniające wyższy komfort zwierzętom i ich opiekunom. Jedną z najnowszych propozycji jest żwirek wielozbożowy. To żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety, wyznaczający nowy standard jakości. Jest on całkowicie naturalny, biodegradowalny i można go utylizować w niewielkich ilościach drogą sanitarną, a także kompostować. Produkowany jest z naturalnej substancji: otrębów pszennych i różnych ziaren zbóż. Stanowi 100% naturalną i ekologiczną alternatywę dla konkurencyjnych wyrobów. Wykazuje właściwości zbrylające bez dodatków chemicznych. Jego delikatna konsystencja jest przyjemna dla kocich łapek, zapobiegając jednocześnie rozprzestrzenianiu się żwirku poza kuwetę. Doskonale absorbuje wodę i zapachy, będąc wyjątkowo chłonnym. Jego zdolność do sklejania się ułatwia czyszczenie kuwety, dzięki czemu nie ma potrzeby bardzo częstego jej opróżniania, a brak pylenia ułatwia utrzymanie czystości w mieszkaniu.

Jakiego żwirku lepiej nie spuszczać w toalecie?

Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie? Żwirku silikonowego nie należy tam wyrzucać z kilku istotnych powodów. Choć może się wydawać, że nie będzie zapychał rur kanalizacyjnych, ponieważ nie jest substancją zbrylającą ani pęczniejącą, to jednak istnieje ryzyko, że przyklei się do rur. Ponadto silikonowy żwirek nie jest materiałem biodegradowalnym. Jest to substancja chemiczna, która degraduje się bardzo powoli. Spłukiwanie żwirku silikonowego do kanalizacji byłoby więc niekorzystne dla infrastruktury kanalizacyjnej, jak i nieodpowiedzialne względem środowiska naturalnego. Jeśli chodzi o miejsce, gdzie należy wyrzucać żwirek silikonowy dla kota, zaleca się umieszczenie go w kubłach na odpady zmieszane.

Zastanawiając się, jaki żwirek można wyrzucać do toalety, należy też wykluczyć żwirek bentonitowy. Choć jest wytworzony z naturalnej substancji pochodzenia skalnego, posiada właściwości zbrylające, skutecznie absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy, niestety w połączeniu z większą ilością wody może doprowadzić do trwałego zatkania odpływu. Trzeba też mieć na uwadze, że wyglądem przypomina granulat suchej karmy, co sprawia, że niektóre młode koty go zjadają, a to stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.

Praktyczny żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety

O tym, jaki żwirek można wrzucać do toalety, decydują takie czynniki, jak skład, właściwości zbrylające oraz możliwość utylizacji. Choć wiele rodzajów żwirków reklamowanych jest jako przyjazne dla kanalizy, nie zawsze stanowią one optymalną opcję. Żwirki biodegradowalne, wykonane np. z kukurydzy czy drewna, są bardziej bezpiecznymi alternatywami, jednak należy zachować umiar przy ich wrzucaniu do toalety. Produkty silikonowe i bentonitowe, mimo iż skuteczne w pochłanianiu wilgoci i zapachów, nie nadają się do utylizacji sanitarnej. Wynika to zarówno z ryzyka zatkania rur, jak i właściwości niesprzyjających środowisku naturalnemu. Warto więc dokładnie rozważyć, który żwirek jest najlepszy, aby zapewnić komfort pupilowi i domownikom oraz wspierać rozwiązania proekologiczne.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6666 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Bardzo super
2024-05-23
Szybko
pixel