Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

2021-11-22
Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

​Żwirek dla kota – zastosowanie

Na początek warto zastanowić się nieco nad rolą żwirku dla kota. Dlaczego właściwie jest on konieczny? Otóż nasze domowe mruczki odziedziczyły po swoich wielkich, dzikich przodkach instynkt związany z zakopywaniem odchodów. Kot robi to, by nie wyśledziły go inne drapieżniki. Nawyk zakopywania odchodów można zauważyć również u kotów wolnożyjących. Żwirek dla kota pozwala mu więc realizować potrzeby w pełnym spokoju.

​Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirku dla kota

Kocie żwirki występują w różnych odmianach. Decydując się na zakup, warto brać pod uwagę nie samą ich cenę, ale przede wszystkim właściwości. Poza tym, nie zaszkodzi przetestować różnych żwirków i obserwować zachowania kota. Zdecydowanie najlepszy będzie ten żwirek, w którym kot czuje się po prostu swobodnie.

​1. Żwirek dla kota betonitowy

Najtańszy i bardzo popularny żwirek betonitowy cechuje się wysoką chłonnością i dobrze neutralizuje brzydkie zapachy. Występuje w formie zbrylającej lub niezbrylajacej. W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne postaci żwirku betonitowego, na przykład wzbogaconą o nanosrebro o działaniu antybakteryjnym. Wadą żwirku betonitowego może być jego ostrość oraz fakt, że jego drobinki mogą przyczepiać się do kocich łapek.

​2. Żwirek dla kota silikonowy

Wykonany z miękkiego żelu krzemionkowego żwirek silikonowy wyróżnia się przede wszystkim wysoką wydajnością. Nie pyli i doskonale wchłania wilgoć, oraz – co trzeba przyznać – wygląda bardzo estetycznie. Należy jednak uważać, by silikonowy żwirek nie został spożyty przez kota, ponieważ może wywołać poważne kłopoty zdrowotne.

​3. Drewniany żwirek dla kota

Doceniany przez zwolenników ekologicznych rozwiązań, drewniany żwirek występuje w postaci pelletu. Produkuje się go z drzew, dzięki czemu ma bardzo przyjemny zapach akceptowany przez koty. Jest wydajny i delikatny dla łap.

​4. Żwirek dla kota kukurydziany

Kolejnym ekologicznym wyborem będzie żwirek kukurydziany, który jest bardzo delikatny i bezpieczny nawet dla małych kotów. Żwirek nie pyli się i jest wydajny, a na dodatek bez obaw można spłukiwać go w toalecie.

W takim razie, który żwirek dla kota wybrać? My rekomendujemy wybór żwirku drewnianego lub kukurydzianego – są one delikatne dla łap i bezpieczne dla zdrowia kota, nawet po ich przypadkowym spożyciu, a jednocześnie dobrze chłoną wilgoć i są bardzo wydajne.

​Jak stosować żwirek dla kota?

Niezależnie od tego, jaki żwirek dla kota zdecydujesz się kupić, pamiętaj o jego właściwym używaniu.
• Optymalna grubość żwirku w kuwecie to 10-15 cm, co pozwala kotu na swobodne kopanie. Nie wsypuj jednak zbyt dużo żwirku do kuwety, aby uniknąć jego wysypywania.
• Regularnie czyść kuwetę swojego kota. W przypadku żwirków zbrylających, wystarczy na bieżąco usuwać łopatką powstałe grudki oraz dosypywać nowego żwirku. Raz na jakiś czas dokładnie oczyść i zdezynfekuj całą kuwetę.

​Żwirek dla kota – podsumowanie

Najlepszy żwirek dla kota to ten, który będzie dla Twojego zwierzaka komfortowy. Warto więc wypróbować różne rodzaje. Przez wzgląd na ekologię, my rekomendujemy przede wszystkim żwirki wykonane z naturalnych surowców. Znajdziesz je w sklepie AleZwierzaki!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Polecam
2024-06-21
Szybko i solidnie Polecam
pixel