Jaki kot dla alergika? Oto rasy, które uczulają mniej

2022-12-22
Jaki kot dla alergika? Oto rasy, które uczulają mniej

​Dlaczego koty mogą uczulać?

Powszechnie uważa się, że to sierść kotów stanowi główny alergen, który utrudnia życie osobom uczulonym. W rzeczywistości to nie futerko, a białko zawarte w ślinie uczula najbardziej. Jak wiadomo, koty to zwierzęta czyste, które intensywnie się wylizują – stąd kontakt z ich śliną jest trudny do uniknięcia.
Warto jednak wiedzieć, że istnieją rasy kotów cechujące się mniejszą zawartością alergizującego białka w ślinie. Często zdarza się, że kot konkretnej rasy nie wywołuje u uczulonego żadnych nieprzyjemnych reakcji.

Koty dla alergików – rasy

Jakie rasy kotów należą do mniej uczulających? Jeśli jesteś alergikiem marzącym o mruczku, możesz wziąć pod uwagę następujące warianty.

Kot bengalski

Piękny kot bengalski cechuje się wspaniałą okrywą w egzotyczne cętki. Przypomina małego lamparta. Jego sierść jest miękka i aksamitna, linieje w niewielkim stopniu.

Kot syberyjski

Puszysty kot syberyjski, jak wskazuje sama jego nazwa, dostosowany jest do życia w niskich temperaturach. Niech nie zraża Cię jednak jego bujna grzywa – ten kot prawie nie linieje! Jego ślina zawiera niewiele uczulającego białka. Koty syberyjskie są łagodne i towarzyskie.

Kot sfinks

Bezwłosy kot sfinks to specyficzny kot, który mimo specyficznego wyglądu jest bardzo czuły i przyjacielski. Głośno „komunikuje się” ze swoim opiekunem, uwielbia interakcję z ludźmi. Jako że nie posiada sierści, kontakt z jego śliną można ograniczyć. Sfinks wymaga ochrony przed niskimi temperaturami.

Kot balijski

To odmiana kota syjamskiego, różniąca się od niego nieco bardziej puszystą sierścią. Linieje w niewielkim stopniu, a jego ślina nie zawiera wielu uczulających składników. Jest energiczny, głośny i chętny do zabawy.

Kot dla alergika? Podejdź do tego odpowiedzialnie!

Pamiętaj, że kot, który nie uczula wcale, nie istnieje! Wspomniane przez nas rasy cechują się niższą skłonnością do wywoływania alergii, jednak nie jest powiedziane, że nie wywołają jej u Ciebie. Jako odpowiedzialny opiekun, powinieneś poznać kota, którego planujesz adoptować i podjąć dojrzałą decyzję.
• Niektóre hodowle umożliwiają odwiedzanie konkretnych osobników przed podjęciem decyzji o adopcji – to dobry sposób na to, by spędzić z kotem nieco czasu bez przyzwyczajania go do nowego miejsca zamieszkania.
• Nie musisz stawiać tylko na rasowe zwierzaki – dachowiec również może okazać się dobrym wyborem dla alergika! Koty mieszane to genetyczne zagadki, dlatego nie skreślaj ich podczas poszukiwań. Analogicznie, może zdarzyć się, że rasowy zwierzak okaże się dla Ciebie uczulający.
• Życie właściciela kota z alergią znacznie ułatwi utrzymywanie porządku. Pamiętaj o dokładnym odkurzaniu mieszkania z sierści oraz wyczesywaniu swojego zwierzaka.

Kot dla alergika – podsumowanie

Wśród kotów, które uczulają rzadziej, można wyróżnić kota sfinksa, balijskiego, bengalskiego oraz syberyjskiego. Pamiętaj jednak, że nie jest to sztywna zasada – każdy zwierzak, nawet w obrębie jednej rasy, jest unikalny. Może zdarzyć się, że rasowy kot okaże się bardziej uczulający niż dachowiec. Najlepszym sposobem, by znaleźć kota mało uczulającego, jest spędzenie czasu z konkretnym zwierzakiem przed podjęciem decyzji przed adopcją lub kupnem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6652 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Szybka dostawa.
2024-05-22
Wszystko sprawnie
pixel