Jaka klatka dla kawii domowej? Polecamy klatki dla świnek morskich

2023-01-11
Jaka klatka dla kawii domowej? Polecamy klatki dla świnek morskich

​Kawia domowa – najważniejsze informacje

Świnka morska (oficjalnie: kawia domowa) to gryzoń i krępej budowie ciała, krótkich łapkach i szczątkowym ogonkiem. W zależności od odmiany może cechować się krótką lub szorstką sierścią. Za ojczyznę kawii uznaje się Amerykę Południową, a dokładniej rejon Andów, gdzie świnki morskie traktowane są jako zwierzęta hodowlane.
W Europie świnki morskie przyjęły się jako bardzo przyjacielskie pupile domowe, które nie wymagają szczególnie skomplikowanej pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, że świnka morska to zwierzę energiczne i ciekawskie, a przy tym łaknące uwagi. Przywiązuje się do swoich właścicieli i chętnie bierze udział w różnego rodzaju zabawach.

Jaka klatka dla świnki morskiej?

Kawia domowa to dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o własnym zwierzaku, jednak nie mogą pozwolić sobie na poświęcanie mu całego wolnego czasu. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że aby świnka morska była naprawdę zdrowa i szczęśliwa, należy zapewnić jej odpowiednią opiekę. Jej nieodzownym elementem jest zakup wygodnej klatki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań tego akcesorium!

1. Rodzaj klatki dla kawii domowej

Wybierz klasyczną klatkę z kuwetą oraz kratkami. Taki model zapewni kawii dostęp do powietrza. Kategorycznie odrzuć zabudowane klatki dla gryzoni, które utrudniają cyrkulację powietrza, jak również akwaria. Kawie oddają dużo moczu, dlatego przewiewność klatki jest kwestią absolutnie priorytetową.
Zadbaj także o to, by kuweta klatki dla kawii była odpowiednio głęboka. W przeciwnym wypadku zwierzątko podczas kopania w ściółce może wyrzucać trociny na zewnątrz.

2. Rozmiar klatki

Klatka dla kawii domowej nie musi być wysoka – w odróżnieniu od chomików czy myszy, świnka morska nie jest zainteresowana wspinaczkami. Nie potrzebuje także wysokich konstrukcji do zabawy oraz kołowrotków. Krępa budowa ciała sprawia, że świnka instynktownie unika wysokości. Niemniej jednak klatka dla kawii domowej powinna być przestronna – to małe zwierzątko lubi kopać w ściółce oraz chodzić. Klatka dla świnki morskiej o wymiarach 100x65cm to absolutne minimum.

3. Jakie akcesoria do klatki wybrać?

Choć kawia nie przepada za sportami ekstremalnymi, nie oznacza to, że unika zabawy. W klatce dla świnki morskiej możesz ustawić drewnianą rolkę do toczenia lub tunel. Warto pomyśleć także o przytulnym domku, w którym świnka będzie mogła spokojnie wypocząć.
Nie zapominaj także o miseczce na jedzenie. Najlepszym wyborem będzie ceramiczna lub metalowa – model z plastiku może zostać przez świnkę szybko pogryziony. Dopełnieniem wystroju klatki powinno być poidełko na wodę.

Klatka dla świnki morskiej: wybierz najlepszy model

Kawia domowa może stać się wiernym przyjacielem Twojej rodziny. Zwierzątko nie jest wymagające – wystarczą mu Twoja uwaga, dobra dieta i właściwie wyposażona klatka. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi klatkami dla świnek morskich w różnych rozmiarach. Na pewno znajdziesz coś w sam raz dla Twojego małego pupila!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6808 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Wszystko odbyło się bardzo dobrze i profesjonalnie. Kontakt na najwyższym poziomie. Polecam
2024-07-11
Ok
pixel