Jaka jest prawidłowa waga kota?

2022-05-24
Jaka jest prawidłowa waga kota?

Wiele kotów, szczególnie tych, która dieta nie jest zoptymalizowana do ich faktycznych potrzeb i stylu życia, zmaga się z groźną dla zdrowia otyłością. Istnieje kilka czynników, które determinują to, czy kot ma nadprogramowe kilogramy, czy też nie. Do takich zależności zalicza się waga kota a wiek, typ rasy, płeć i jego wielkość. Jaka jest prawidłowa waga kota? Sprawdź, czy Twojemu przyjacielowi nie grozi otyłość!

Prawidłowa waga kota a wiek

Waga kociąt jest uzależniona od rasy, ale można uogólnić i założyć, że zdrowe, donoszone kocięta, zaraz po urodzeniu będą ważyły około 80 -100 - 120 gramów. Jednak tak jak w przypadku ludzi, prawidłowa waga kociąt powinna być oceniona dopiero na podstawie tygodniowych przyrostów. Książkowe przyrosty wagi kociąt do 5 tygodni wynoszą około 10 gramów na dobę. U takich maluchów ciężko o nadwagę. Bardziej niepokojące są zbyt małe przyrosty. Wraz z wiekiem zwierząt rozszerza się ich dietę o nowe pokarmy stałe. Przy ich porcjowaniu warto sugerować się wskazaniami producenta.

Waga dorosłego kota jest w głównej mierze uzależniona od jego rasy. O szacowanych widełkach wagi dla kotów rasowych przeczytasz w dalszej części artykułu. Nieco ważniejszą kwestią jest waga podczas kociej emerytury. Koci seniorzy mają zazwyczaj wolniejszy metabolizm, nierzadko też prowadzą mniej aktywny tryb życia. Okres, w którym dorosłego kota można nazwać seniorem, rozpoczyna się zwykle po ukończeniu przez niego 10 roku życia. Takim pupilom warto podawać pokarmy lekkostrawne, dopasowane do wieku. Na opakowaniach tego typu karm często widnieje napis „senior”.

Prawidłowa waga kota europejskiego, brytyjskiego i innych ras

Właściwa pielęgnacja kota i zwracanie uwagi na jego wagę jest obowiązkiem odpowiedzialnego opiekuna. Cennych wskazówek względem prawidłowej wagi rasowego kota z pewnością udzieli Ci weterynarz. Jednak według dostępnych źródeł prawidłowa waga kota rasowego kształtuje się następująco:

  • kot europejski 5-7 kilogramów kocur i 4-6 kilogramów kotka

  • kot brytyjski 8-9 kg kocur i 3-5 kg kotka

  • kot syberyjski 7-10 kg kocur i 4-8 kg kotka

  • pers 4-7 kg brak dymorfizmu płciowego

  • maine coon 7-10 kg kocur i  l 4-6 kg kotka 

Ile powinna ważyć kotka po sterylizacji?

Gospodarka hormonalna kotów po sterylizacji jest zaburzona. To właśnie dlatego kotki i koty po zabiegach kastracji i sterylizacji mają skłonność do tycia. Bardzo istotne jest podawanie im lekkostrawnej karmy przeznaczonej dla kotów po takim zabiegu. Na opakowaniu karmy znajdziesz zazwyczaj napis „sterile”. 

Jak zważyć kota?

Wielu właścicieli nie wie, jak ważyć kota. Ważenie kota w domowych warunkach jest dość trudne, z pewnością najlepiej z tym zadaniem poradzi sobie weterynarz. Domowa waga nie jest przystosowana do dokładnych pomiarów zwierząt. Co więcej, przy niezwykłej ruchliwości kotów, już same próby ich zważenia mogłyby być bardzo skomplikowane, wręcz niemożliwe. 

Na szczęście można samodzielnie ocenić to, czy waga kota jest prawidłowa. - wystarczy na niego spojrzeć! Jak rozpoznać nadwagę u kota? Jeśli już na pierwszy rzut oka widzisz, że Twój kot nieco zwiększył swoją objętość, weź go na kolana i dokładnie obejrzyj. Sprawdź, czy podczas głaskania wyczuwasz jego żebra — jeśli nie — to pierwsza oznaka możliwej otyłości. Jeśli natomiast kości są wyczuwalne, ale nie jesteś w stanie ich policzyć, to również jest pierwszym objawem kociej nadwagi. A po czym poznać, że kot jest za chudy? Żebra czworonoga będą bardzo wyczuwalne i widocznie będą odznaczać się na jego futerku.

Jeśli uważasz, że dieta Twojego kota jest pełnowartościowa, a on sam ma zapewnione w domu miejsce do wspinaczki, zabawy i innych kocich aktywności — przyczyny nadmiernej wagi możesz doszukiwać się w problemach ze zdrowiem. Prawidłowa waga kota domowego jest jednym z czynników, które mogą zapewnić mu długie życie! 

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które determinują prawidłową wagę kota — wiek, rasa, płeć, stan zdrowia i to, czy kot został wysterylizowany, czy nie. W każdym wypadku warto zainwestować w suplementy i  preparaty dla kotów, a także sprawdzić, czy karma dla kota, którą mu podajesz, jest dostosowana do jego faktycznych potrzeb. Polecamy również zabawki dla kota, które pobudzą jego aktywność fizyczną i zaspokoją zmysł łowiecki. Przydatne mogą być również inne akcesoria dla kota — nowa miska z ogranicznikiem i automatyczne poidełko mogą okazać się sprzymierzeńcami w walce z kocią otyłością. to wszystko i wiele więcej oferuje nasz sklep zoologiczny online.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Wszystko ok
2024-04-13
Robię w tym sklepie regularnie zakupy, zawsze jestem bardzo zadowolona, bogaty asortyment, dobre ceny, szybka wysyłka. POLECAM
pixel