Jak żyć z więcej niż jednym psem

2021-03-10
Jak żyć z więcej niż jednym psem

Drugi pies w domu - czyż nie brzmi to cudownie? Jeszcze więcej miłości i wygłupów, długich spacerów, a także nieraz śmiesznych sytuacji. Psiak to szczęście - co do tego nie ma wątpliwości! Zanim jednak weźmie się odpowiedzialność za kolejną istotę, to należy zdawać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii. Sprawdź, co należy wiedzieć, posiadając dwa psy w domu. 

Dwa psy w domu - czego się spodziewać? 

Decydując się na wzięcie drugiego psa do domu trzeba nastawić się na kilka scenariuszy. Nasze domowe czworonogi to zwierzęta stadne - to prawda, jednak o wiele bardziej lubią one towarzystwo człowieka (swojego ukochanego właściciela) niż przedstawiciela tego samego gatunku. Warto również pamiętać o tym, że psy, podobnie jak ludzie, mają swoje charaktery! 

Psiaki, początkowo spotykając się ze sobą, mogą względem siebie być nieufne, podejrzliwe, a także zafascynowane swoją obecnością, jak i podekscytowane. To czas, kiedy ich relacje się kształtują i stają się bardziej wyraziste. Pierwsze spotkanie czworonogów warto, aby odbyło się na neutralnym terenie, np. w parku, czy też podczas spaceru. Wtedy, pod kontrolą właścicieli, mogą one poznać nowego towarzysza. 

Właściciel, przygarniając drugiego psa do domu, powinien wykazać się dużą odpowiedzialnością oraz czujnością. Przede wszystkim musi on:

  • zapewnić każdemu psiakowi bezpieczeństwo - powarkiwanie, podszczypywanie, jeżenie się. Nie można tak zastanych sytuacji pozostawić bez reakcji,
  • poczynić odpowiednie przygotowania - zazdrość pupila, wynikła z obecności drugiego psa w domu, to częste zachowanie. Aby uniknąć nieprzyjemnych starć koniecznie trzeba zapewnić nowemu lokatorowi: własną smycz, legowisko, miski, a także zabawki. Nie wolno również zapominać o czasie sam na sam z właścicielem - oba psy będą go potrzebować!

Dwa psy - dwa charaktery 

Posiadając psy w domu trzeba poznać ich charaktery - a te bywają różne! Jedne psiaki podczas spaceru lubią pobiegać, inne powęszyć, jedne wolą aportować piłkę a niektóre przeciągać linę. Zadaniem właściciela jest poznanie charakteru każdego ze zwierzęcia, aby móc w odpowiedni sposób się nim zająć. Należy pamiętać, że posiadając 2 psy w domu nie należy również traktować ich tak samo, według utartego schematu - jest to błędne i prowadzić może do niezadowolenia, frustracji, a nawet zazdrości u pupila. 

Należy również pamiętać, że razem mieszkające psiaki nie muszą koniecznie za sobą przepadać i należy uszanować, że niekoniecznie będą chciały wspólnie spać, czy też bawić się. Jednocześnie należy nauczyć je kilku zasad, aby ich relacje były poprawne. W przypadku dużej agresji warto jest również zapytać o poradę specjalisty i nie zostawiać tego tematu - długo trwający, napięty konflikt może być niebezpieczny. 

W jaki sposób przygotować się do adopcji nowego zwierzęcia? 

Chcąc posiadać dwa psy w domu należy poczynić odpowiednie przygotowania. Oprócz zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria, takie jak legowisko, miski, zabawki, smycz itd. należy również:

  • przygotować strefę komfortu dla nowego lokatora - jego legowisko powinno znajdować się w pewnej odległości od posłania drugiego psa, 
  • w przypadku posiadania większej ilości psów różnej płci zdecydować się na kastrację oraz sterylizację, by zwierzęta nie rywalizowały ze sobą,
  • zapoznać psy na neutralnym gruncie - aby miały szansę poznać się przed wspólnym zamieszkaniem (im więcej takich wcześniejszych spotkań, tym lepiej),
  • od samego początku poświęcać każdemu zwierzęciu tyle samo uwagi. 

Drugi pies w domu to z pewnością radość, jak i obowiązki. Jako sklep zoologiczny online zadbaliśmy o rozbudowany asortyment, dzięki któremu skompletujesz pełną wyprawkę dla nowego członka rodziny. W ofercie znajdują się również wysokiej jakości gry edukacyjne dla psa, które z pewnością umilą czas zwierzęciu podczas deszczowych dni. 
 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybko i solidnie Polecam
2024-06-19
Przesyłka troszkę się opóźniła, ale sklep nadrobił to szybką odpowiedzią po skontaktowaniu się, gdzie potem poszło już ekspresowo. Zadowolony :)
pixel